W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia wzrosła o 63 złote – donosi w najnowszym, powtarzanym co tydzień badaniu Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

To trzeci wzrost z rzędu. Tydzień wcześniej cena rosła bowiem o 27 złotych, a dwa tygodnie wcześniej o 71 złotych. We wcześniejszych tygodniach cena spadła o 72 złote, podniosła się o 55 złotych, a jeszcze wcześniej: spadała dwa razy o 36 złotych, wzrosła o 29 złotych, spadła o 15 złotych, wzrosła o 39 złotych, spadła o 2 złote, spadła o 3 złote, wzrosła o 13, 18 i 32 złote, spadła o 40 złotych i wzrosła o 43 złote.

Czytaj więcej

Traveldata: Dziś kupujesz wycieczkę, jutro zyskujesz. Setki złotych na osobę

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata zanotowała w wypadku wyjazdów na Cypr (poprzednio był tam znaczny spadek cen), o 145 złotych, na Zakintos, o 139 złotych i półwysep Chalcydycki - o 132 złote.

Zniżki cen były dużo mniejsze – na przykład w wypadku wakacji na Sardynii (poprzednio były tam znaczne wzrosty cen) - o 118 złotych, a w Albanii i Maroku o 27 i 18 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach wykres poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak piszą autorzy raportu, w minionym tygodniu ceny wycieczek do pięciu najważniejszych kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku wzrosły. I tak do Grecji o 91 złotych, do Turcji o 72 złote, do Bułgarii o 63 złote, na Wyspy Kanaryjskie o 57 złotych, a do Egiptu o 11 złotych. W efekcie Grecja jako kierunek osiągnęła pierwszy raz w historii notowań dla sezonu letniego 2023 roku średnią cenę powyżej 5 tysięcy złotych.

Złoty się umacniał, ale to za mało

Eksperci z Traveldaty porównali też średnie ceny imprez turystycznych z ostatniego tygodnia i sprzed roku. Okazało się, że ta pierwsza była wyższa o 893 złote (tydzień wcześniej różnica wyniosła 905 złotych).

Najbardziej podrożał, licząc rok do roku, wypoczynek z biurem podróży na półwyspie Chalcydyckim – o 1657 złotych. Znacząco wzrósł też na Sardynii i na tak zwanej Riwierze Tureckiej – o 1291 i 1249 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego i kursów głównych walut z punktu widzenia organizatorów sytuacja w minionym tygodniu już sto czwarty raz z rzędu była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu – zauważają autorzy raportu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,75 złotego za litr wobec 3,52 złotego przed rokiem, co oznaczało wzrost o 34,9 procent (przed tygodniem cena była wyższa o 32,5 procent, a przed dwoma o 30,0 procent). Zarazem w porównaniu z amerykańskim dolarem i euro złoty w ostatnim tygodniu nieco się umocnił w uśrednionych rozliczeniach turystycznych, i był słabszy jedynie o 3,3 procent (przed tygodniem o 3,6 procent, a przed dwoma o 5,1 procent).

Wspólny wpływ wymienionych czynników nie sprzyjał organizatorom wycieczek, ale „skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu nieznacznie wzrosła”. Tym razem zawierała się w przedziale 265-275 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła 255-265, a przed dwoma tygodniami 285-295 złotych – wyjaśniają eksperci z Traveldaty.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych dla klientów polskich biur podróży kierunków najwięcej podrożały, licząc rok do roku, Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Grecja – odpowiednio 1021, 978 i 944 złotych. A w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o 751 i 729 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, to na największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata natrafiła w wypadku ofert wyjazdów do Portugalii, Włoch i na Majorkę - o 1146, 1101 i 1093 złote. Nieco mniej podrożały Hiszpania kontynentalna, Maroka i Cypr – o 974, 915 i 807 złotych. Mniej znaczący był wzrost średnich cen wakacji w Tunezji i w Albanii – o 693 i 586 złotych. A najmniej organizatorzy podnieśli ceny Malty – o 304 złote.

Ceny nie spadają

Średnie ceny wycieczek, liczone rok do roku, nie spadły w żadnym z pięciu najistotniejszych kierunków. Najmniejszy wzrost Traveldata zauważyła w Best Reisen, ETI i Itace - o 320, 620 i 750 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 760 złotych (Sun & Fun) do 1330 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 47 ofert. Wyprzedził on Itakę z liczbą 38 ofert i Rainbowa z liczbą 33 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu oferowały Coral Travel (9) i TUI Travel (6), do Grecji Itaka (8) TUI Poland (7), Grecos (6) i Rainbow (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (12) i Itaka (10), do Turcji Itaka i TUI Poland (po 7), do Tunezji Coral Travel i Exim Tours (po 4), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Best Reisen (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich\ i w Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie – notuje Traveldata.

Raport zamyka zaś tabelą z biurami podróży, które sprzedawały w ostatnim tygodniu imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. W osiemnastym zestawieniu dla sezonu lato 2023 tabelę opuścił Exim Tours, a na jego pozycję (piątą) wszedł Sun & Fun. Ponadto na pozycję lidera awansował Grecos (z miejsca trzeciego) spychając o jedno miejsce TUI Poland (z pierwszego) i Coral Travel (z drugiego).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje osiemnaste w tym roku porównanie cen wycieczek z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 1 lutego 2023 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 26 stycznia 2023 roku, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 3 lutego 2022 roku.