Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek

Wakacje.pl działają odpowiedzialnie i etycznie. Skupiają się na zaspokajaniu potrzeb klientów, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowej konkurencji na rynku - odpowiada na zarzuty Itaki prezes Wakacje.pl.

Publikacja: 10.04.2024 17:52

Prezes Wakacje.pl Dariusz Górzny odpowiada na zarzuty Itaki

Prezes Wakacje.pl Dariusz Górzny odpowiada na zarzuty Itaki

Foto: Wakacje.pl

Od kilku dni środowisko agentów turystycznych i touroperatorów śledzi wymianę wzajemnych pretensji i wyjaśnień, jaką wywołało sobotnie oświadczenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. Organizacja napiętnowała nową praktykę - oferowanie przez największego agenta turystycznego w kraju, sieć Wakacje.pl, tak zwanych ofert dedykowanych, czyli wyjazdów, które można kupić tylko u niego. Na przygotowanie takich ofert zgodziły się dwa biura podróży, stosunkowo nowe na polskim rynku - turecki Anex Tour i ukraiński Join UP!.

Czytaj więcej

Agenci turystyczni: Nie rekomendujemy współpracy z biurami podróży Anex i Join UP!

OSAT napisał do agentów turystycznych - swoich członków, ale nie tylko - że "nie rekomenduje" współpracy z tymi touroperatorami. Jak powiedział nam prezes stowarzyszenia Marcin Wujec, niedopuszczalne jest dzielenie przez touroperatorów agentów na lepszych (mających dostęp do ofert dedykowanych) i gorszych (bez tego dostępu).

Join UP! w odpowiedzi oświadczył, że liczba ofert dedykowanych jest znikoma (1,8 procent), nie widzi więc problemu i chętnie będzie nadal współpracować ze wszystkimi agentami na rynku. Anex Tour nie zajął stanowiska.

Praktykę wprowadzania na rynek "ofert dedykowanych" napiętnował również wiceprezes biura podróży Itaka, największego polskiego organizatora wyjazdów zagranicznych, Piotr Henicz. Ogłosił przy tym, że rozważa rozwiązanie umowy z Wakacje.pl, ze względu na trudności, jakie jego firma generalnie napotyka we współpracy z tym agentem.

Czytaj więcej

Piotr Henicz, Itaka: Jesteśmy bliscy zakończenia współpracy z Wakacje.pl

"Wakacje.pl są zaangażowane w rozwój polskiego rynku turystycznego w sposób odpowiedzialny i etyczny. Nasze działania skupiają się przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań naszych klientów, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowej konkurencji na rynku" - odpowiada Heniczowi prezes Wakacje.pl Dariusz Górzny, który przesłał nam swoją "polemikę". Publikujemy ją w całości.

Oświadczenie prezesa Wakacje.pl Dariusza Górznego

W odniesieniu do artykułu opublikowanego dziś na łamach turystyka.rp.pl, w którym zabrakło stanowiska Wakacje.pl, przesyłam polemikę z tezami zawartymi w opublikowanym artykule.

Zwracam się z serdeczną prośbą o zapoznanie się z tym materiałem i wykorzystanie go na łamach serwisu.

Szanowny Panie Redaktorze,

w nawiązaniu do tekstu opublikowanego w serwisie turystyka.rp.pl, w którym nie zostało niestety zawarte stanowisko Wakacje.pl, chciałbym przedstawić polemikę z naszej strony. Itaka zarzuciła nam „agresywną” ekspansję i praktyki biznesowe, jednocześnie wyrażając niezadowolenie z faktu, że Wakacje.pl nie sprzedają tak dużo wycieczek Itaki, jak oczekiwałaby tego nasz kontrahent, oraz że użytkownicy Wakacje.pl nie wybierają tych wycieczek, które sprzedawać chciałaby Itaka. Rozumiejąc niezadowolenie naszego wieloletniego partnera, jakim jest Itaka, z pojawienia się w ostatnim czasie na polskim rynku dwóch nowych konkurentów - Anex Tour Poland i JoinUP!, wyjaśniamy co następuje:

• Biuro Podróży Itaka nie kierowało wcześniej do nas postulatów wyłączenia naszych ofert dedykowanych. Zaskakuje nas więc, że krytyka naszej współpracy z innymi biurami podróży pojawia się bez uprzedzenia, ale rozumiemy, że ma to związek z dynamicznym charakterem branży turystycznej.

• Chciałbym również poinformować, że już od tygodnia nie oferujemy produktu dedykowanego z Anex Tour Poland i nie ma to związku z przedmiotową wypowiedzią Itaki. Podobne ustalenia poczyniliśmy także wspólnie z JoinUP!.

• Od lat z sukcesem współpracujemy z Itaką w ramach 197 punktów naszej sieci franczyzowej, mimo że Itaka jest przeciwna otwieraniu przez nas kolejnych punktów i nie wyraża zgody na oferowanie w nich swoich wycieczek. Brak oferty Itaki w nowo otwieranych punktach franczyzowych Wakacje.pl nie zmienia naszej decyzji o dalszym rozwoju sieci..

• Ponownie i wyraźnie chcemy podkreślić, że Wakacje.pl nie mają wpływu na ustalanie cen ofert turystycznych, które są wyznaczane przez touroperatorów. W żadnym wypadku nie angażujemy się w praktyki, które mogą wprowadzać klientów w błąd. Uważamy proceder dostarczania do rynku nieaktualnych cen przez touroperatorów za naganny. Fakt, że touroperator w swoim serwisie miałby bardziej aktualne ceny niż te, które wysyła do agentów, takich jak Wakacje.pl, uważamy za przykład niewłaściwego zachowania. Warto jednak podkreślić, że Itaka dostarcza Wakacje.pl aktualne ceny na wyższym poziomie, niż średnia wszystkich biur podróży.

• W odpowiedzi na zarzuty dotyczące braku chęci pełnej integracji naszych systemów z systemami Itaki, podkreślamy, że takie stwierdzenia są nieprawdziwe. Od 4 miesięcy jesteśmy w procesie takiej właśnie integracji z Itaką, a pierwsze rozmowy w tym temacie rozpoczęliśmy znacznie wcześniej. Nadużyciem jest sugerowanie Wakacje.pl braku szczerych intencji na bazie oczywistego prawa do kontaktu posprzedażowego z naszymi własnymi klientami.

Podsumowując, Wakacje.pl są zaangażowane w rozwój polskiego rynku turystycznego w sposób odpowiedzialny i etyczny. Nasze działania skupiają się przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań naszych klientów, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowej konkurencji na rynku. Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę z wszystkimi partnerami branżowymi, szczególnie touroperatorami. To z nimi tworzymy naturalne partnerstwo działających regionalnie podmiotów w starciu z globalnymi zagrożeniami.

Od kilku dni środowisko agentów turystycznych i touroperatorów śledzi wymianę wzajemnych pretensji i wyjaśnień, jaką wywołało sobotnie oświadczenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. Organizacja napiętnowała nową praktykę - oferowanie przez największego agenta turystycznego w kraju, sieć Wakacje.pl, tak zwanych ofert dedykowanych, czyli wyjazdów, które można kupić tylko u niego. Na przygotowanie takich ofert zgodziły się dwa biura podróży, stosunkowo nowe na polskim rynku - turecki Anex Tour i ukraiński Join UP!.

Pozostało 91% artykułu
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy