Polacy wydłużają majówkę. I płacą za noclegi ponad 300 złotych więcej

Zainteresowanie noclegami na majówkę rośnie z dnia na dzień, a liczba rezerwacji sięga już 75 procent tej zeszłorocznej. Właściciele hoteli i kwater, szczególnie w górach, mają wreszcie powody do optymizmu, tym bardziej, że wydłuża się czas majowych pobytów - wynika z raportu Nocowanie.pl.

Publikacja: 02.04.2024 09:54

Polacy wydłużają majówkę. I płacą za noclegi ponad 300 złotych więcej

Foto: PAP, Grzegorz Momot

Układ kalendarza jest w tym roku wyjątkowo korzystny — wystarczy wziąć jeden dzień wolnego w czasie majówki, by cieszyć się pięciodniowym urlopem, który kolejne dwa dni wolnego wydłużą do dziewięciodniowej przerwy w pracy — pisze portal rezerwacyjny Nocowanie.pl w komunikacie prasowym. Jednak, jak pokazują jego dane, większość planujących majówkę w kraju nie wykorzysta w pełni tej okazji.

Dłuższa majówka, to większy wydatek

- Średnia długość dokonanych już rezerwacji to trzy doby i jest to dobra wiadomość, bo są one o dobę dłuższe niż w zeszłym roku — mówi ekspert Nocowanie.pl Agnieszka Rzeszutek, cytowana w komunikacie. - Od ponad roku Polacy skracali pobyty, odwrócenie tego trendu, które zaobserwowaliśmy już podczas tegorocznych wypadów wielkanocnych, bardzo cieszą gospodarzy i dają im nadzieję na lepsze wyniki w nadchodzącym sezonie — podkreśla.

Czytaj więcej

Coraz więcej gości w hotelach. Marzec zapowiada ożywienie

Rezerwacje są dłuższe i przybywa ich z każdym dniem. Już teraz ich liczba w Nocowanie.pl osiągnęła pułap 75 procent wszystkich zeszłorocznych rezerwacji na majówkę, a jeśli wziąć pod uwagę, że coraz częściej decyzję o wyjeździe turyści podejmują w ostatniej chwili, prognozy ruchu mogą być optymistyczne.

Dłuższe pobyty to także większe wydatki. W tym roku średnia wartość rezerwacji to 1256 złotych, czyli o ponad 300 złotych więcej niż minionym roku.

Góry i miasta popularne na majówkę

Turyści najchętniej spędzają majówkę w górach. Pierwsze miejsce na liście wyszukiwań i złożonych rezerwacji zajmuje Karpacz, gdzie w tej chwili płaci się średnio 102 złote od osoby za noc. Drugie miejsce należy do Krakowa, gdzie średnia wartość osobodoby wynosi 111 złotych - to mniej niż średnia z zeszłorocznej majówki, co pokazuje, że wciąż dostępne są miejsca noclegowe w korzystnych cenach.

Wzięcie ma też nieco droższe Zakopane, gdzie płaci się średnio 123 złote od osoby za noc. Goni je Krynica-Zdrój, która okazała się szlagierem minionych ferii, i wciąż utrzymuje zainteresowanie turystów i przystępniejsze ceny - średnio 94 złote od osoby za noc.

Nad morzem najchętniej wybieranym miastem jest Gdańsk (106 złotych). W wypadku wyjazdów typu city break dużą popularnością cieszy się też Wrocław (94 złote).

Hotele
Hotelarze: Zapowiada się dobra majówka. Układ kalendarza nam sprzyja
Hotele
„Lex Kamilek” już obowiązuje, a wielu hotelarzy nawet o nim nie słyszało
Hotele
TUI: Mamy pierwszy hotel bez dwutlenku węgla
Hotele
W Egipcie nowe hotele rosną jak grzyby po deszczu. „Największe tempo od 15 lat”
Hotele
Pod hotel Hampton by Hilton Wroclaw Airport wmurowano kamień węgielny