Przemysł spotkań i hotelarze manifestują w Warszawie

Na placu Zamkowym w Warszawie trwa zbieranie podpisów pod petycją do rządu z postulatami branży przemysłu spotkań, hotelarskiej, fitness i gastronomicznej w sprawie ratowania ich w czasie pandemii.

Publikacja: 06.11.2020 12:04

Przemysł spotkań i hotelarze manifestują w Warszawie

Foto: Fot. organizatorzy

Akcję zorganizowały Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Polska Federacja Fitness i Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Poparło ją stowarzyszenie Turystyczna Organizacja Otwarta. Przychodzący na plac mogą podpisać się pod listą postulatów i wrzucić ją do urny. Ta sama lista będzie również dostępna on line – będzie ją można podpisać w sieci. Akcja potrwa do godziny 13.

CZYTAJ TEŻ: Rząd: Pomoc dla poszkodowanych branż w 10 punktach

-Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na skalę zagrożenia, jakie niesie ze sobą upadek naszych branż dla gospodarki i pokazać rządzącym jakie mamy poparcie w opinii publicznej – wyjaśnia jeden z organizatorów Łukasz Adamowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel. – Nasze postulaty generalne zebraliśmy w sześciu punktach (patrz niżej – red.), od realizacji których zależy, czy i kiedy będziemy mogli wrócić do pracy – dodaje.

Przed akcją na placu Zamkowym jej organizatorzy spotkali się zdalnie z wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgą Semeniuk, wiceprezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Bartoszem Marczukiem i Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców Adamem Abramowiczem.

-Widzimy zrozumienie strony rządowej dla naszej sytuacji i konieczności niesienia pomocy branżom gospodarki, które z powodu pandemii i ogłoszonych przez rząd ograniczeń nie mogą funkcjonować – relacjonuje Łukasz Adamowicz. – W tę stronę idzie dziesięć punktów, jakie ogłosił premier Mateusz Morawiecki, są one częściowo zbieżne z naszymi postulatami. Niemniej obawiamy się, że diabeł tkwi w szczegółach. Chcielibyśmy, aby pomoc była tak zaplanowana, żeby trafiała precyzyjnie do poszczególnych sektorów i dzięki temu lepiej odpowiadała skali ich problemów. Są branże, które po cofnięciu lockdownu odbudują się szybciej i są takie, jak na przykład przemysł spotkań, które będą potrzebowały więcej czasu. Nie można więc przykładać jednej miary do wszystkich, a jak słyszymy rząd ma już zgłoszonych dwadzieścia pięć różnych PKD. Warto byłoby też dodać inne kryteria, jak na przykład spadek przychodów, liczony rok do roku.

-Po cofnięciu ograniczeń nasze połączone branże mają duży potencjał szybkiego powrotu na rynek, a co za tym idzie utrzymania zatrudnienia – dodaje.

-Dobrze, że takie spotkanie się odbyło, ale czuję pewien niedosyt. Rozmowa dotyczyła ogólnych zasad. Tymczasem najważniejsze są konkretne rozwiązania i szczegóły. Dopóki ich nie mamy, trudno oceniać, na jaką pomoc możemy liczyć – dodaje inny uczestnik spotkania, prezes IGHP Ireneusz Węgłowski.

Jak mówi Adamowicz, wiceminister Semeniuk nie zgodziła się na stworzenie precedensu i powołanie wspólnego zespołu do roboczych rozmów, ale zadeklarowała, że poszczególne branże mogą zgłaszać swoje wnioski do nowej tarczy. Obiecała też ponowne spotkanie z dzisiejszymi rozmówcami za tydzień.

""

Rozmowę przedsiębiorców z przedstawicielką rządu prowadzono zdalnie.

turystyka.rp.pl

Wspólne postulaty czterech branż to:

  1. UMORZENIE W 100 procentach SUBWENCJI PFR DLA FIRM Z SEKTORA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI Całkowite umorzenie subwencji PFR dla przedsiębiorstw z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50 procent w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.
  2. DODATKOWY NABÓR SUBWENCJI PFR DLA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI Ponowny nabór wniosków do PFR dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50 procent w dowolnych czterech miesiącach, od lipca 2020 do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.
  3. REKOMPENSATY ZA OKRES OGRANICZENIA DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW Dofinansowanie działalności w wysokości 50 procent przychodów odpowiadających temu samemu okresowi z 2019 r., przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży.
  4. ZAWIESZENIE SPŁAT KREDYTÓW / LEASINGÓW Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych / rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50 procent w dowolnych dwóch miesiącach, od września 2020 r.
  5. DALSZE DOFINANSOWANIE KOSZTÓW PRACY: • Dofinansowanie do obniżonego wynagrodzenia do 80 procent etatu, w wysokości 40 procent pierwotnego wynagrodzenia. • Dofinansowanie przestojowego w przypadku obniżenia wynagrodzenia o 50 procent, w kwocie minimalnego wynagrodzenia(w okresie od października 2020 r. do marca 2021 r.) lub przez okres zamknięcia branży + 1 miesiąc na ponowny rozruch przedsiębiorstwa. • Umorzenie składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z czterech postulujących to branż (w tym włączenie dodatkowych PKD), jak m.in. 73.11.Z dot. szczególnie agencji eventowych i firm realizujących zabudowę targową.
  6. WPROWADZENIE KRYTERIUM SPADKU OBROTÓW DO ZASTOSOWANIA WE WSZYSTKICH FORMACH POMOCY ZE STRONY PAŃSTWA, WRAZ Z IDENTYFIKACJĄ POPRZEZ PKD BRANŻY/PRZEMYSŁU SZCZEGÓLNIE DOTKNIĘTEGO PRZEZ KRYZYS Zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD lub oświadczeniem przedsiębiorcy dot. funkcjonowania w branży, która poprzez ograniczenia ze strony administracji państwowej poniosła i ponosi dotkliwe straty.

Adresatami pisma są między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju,pracy i technologii Jarosław Gowin, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie z komisji sejmowych i senackich.

Akcję zorganizowały Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Polska Federacja Fitness i Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Poparło ją stowarzyszenie Turystyczna Organizacja Otwarta. Przychodzący na plac mogą podpisać się pod listą postulatów i wrzucić ją do urny. Ta sama lista będzie również dostępna on line – będzie ją można podpisać w sieci. Akcja potrwa do godziny 13.

CZYTAJ TEŻ: Rząd: Pomoc dla poszkodowanych branż w 10 punktach

Pozostało 91% artykułu
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty