Przemysł spotkań i hotelarze manifestują w Warszawie

Na placu Zamkowym w Warszawie trwa zbieranie podpisów pod petycją do rządu z postulatami branży przemysłu spotkań, hotelarskiej, fitness i gastronomicznej w sprawie ratowania ich w czasie pandemii.

Publikacja: 06.11.2020 12:04

Przemysł spotkań i hotelarze manifestują w Warszawie

Foto: Fot. organizatorzy

Akcję zorganizowały Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Polska Federacja Fitness i Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Poparło ją stowarzyszenie Turystyczna Organizacja Otwarta. Przychodzący na plac mogą podpisać się pod listą postulatów i wrzucić ją do urny. Ta sama lista będzie również dostępna on line – będzie ją można podpisać w sieci. Akcja potrwa do godziny 13.

CZYTAJ TEŻ: Rząd: Pomoc dla poszkodowanych branż w 10 punktach

-Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na skalę zagrożenia, jakie niesie ze sobą upadek naszych branż dla gospodarki i pokazać rządzącym jakie mamy poparcie w opinii publicznej – wyjaśnia jeden z organizatorów Łukasz Adamowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel. – Nasze postulaty generalne zebraliśmy w sześciu punktach (patrz niżej – red.), od realizacji których zależy, czy i kiedy będziemy mogli wrócić do pracy – dodaje.

Przed akcją na placu Zamkowym jej organizatorzy spotkali się zdalnie z wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgą Semeniuk, wiceprezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Bartoszem Marczukiem i Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców Adamem Abramowiczem.

-Widzimy zrozumienie strony rządowej dla naszej sytuacji i konieczności niesienia pomocy branżom gospodarki, które z powodu pandemii i ogłoszonych przez rząd ograniczeń nie mogą funkcjonować – relacjonuje Łukasz Adamowicz. – W tę stronę idzie dziesięć punktów, jakie ogłosił premier Mateusz Morawiecki, są one częściowo zbieżne z naszymi postulatami. Niemniej obawiamy się, że diabeł tkwi w szczegółach. Chcielibyśmy, aby pomoc była tak zaplanowana, żeby trafiała precyzyjnie do poszczególnych sektorów i dzięki temu lepiej odpowiadała skali ich problemów. Są branże, które po cofnięciu lockdownu odbudują się szybciej i są takie, jak na przykład przemysł spotkań, które będą potrzebowały więcej czasu. Nie można więc przykładać jednej miary do wszystkich, a jak słyszymy rząd ma już zgłoszonych dwadzieścia pięć różnych PKD. Warto byłoby też dodać inne kryteria, jak na przykład spadek przychodów, liczony rok do roku.

-Po cofnięciu ograniczeń nasze połączone branże mają duży potencjał szybkiego powrotu na rynek, a co za tym idzie utrzymania zatrudnienia – dodaje.

-Dobrze, że takie spotkanie się odbyło, ale czuję pewien niedosyt. Rozmowa dotyczyła ogólnych zasad. Tymczasem najważniejsze są konkretne rozwiązania i szczegóły. Dopóki ich nie mamy, trudno oceniać, na jaką pomoc możemy liczyć – dodaje inny uczestnik spotkania, prezes IGHP Ireneusz Węgłowski.

Jak mówi Adamowicz, wiceminister Semeniuk nie zgodziła się na stworzenie precedensu i powołanie wspólnego zespołu do roboczych rozmów, ale zadeklarowała, że poszczególne branże mogą zgłaszać swoje wnioski do nowej tarczy. Obiecała też ponowne spotkanie z dzisiejszymi rozmówcami za tydzień.

""

Rozmowę przedsiębiorców z przedstawicielką rządu prowadzono zdalnie.

Foto: turystyka.rp.pl

Wspólne postulaty czterech branż to:

  1. UMORZENIE W 100 procentach SUBWENCJI PFR DLA FIRM Z SEKTORA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI Całkowite umorzenie subwencji PFR dla przedsiębiorstw z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50 procent w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.
  2. DODATKOWY NABÓR SUBWENCJI PFR DLA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI Ponowny nabór wniosków do PFR dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50 procent w dowolnych czterech miesiącach, od lipca 2020 do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.
  3. REKOMPENSATY ZA OKRES OGRANICZENIA DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW Dofinansowanie działalności w wysokości 50 procent przychodów odpowiadających temu samemu okresowi z 2019 r., przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży.
  4. ZAWIESZENIE SPŁAT KREDYTÓW / LEASINGÓW Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych / rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50 procent w dowolnych dwóch miesiącach, od września 2020 r.
  5. DALSZE DOFINANSOWANIE KOSZTÓW PRACY: • Dofinansowanie do obniżonego wynagrodzenia do 80 procent etatu, w wysokości 40 procent pierwotnego wynagrodzenia. • Dofinansowanie przestojowego w przypadku obniżenia wynagrodzenia o 50 procent, w kwocie minimalnego wynagrodzenia(w okresie od października 2020 r. do marca 2021 r.) lub przez okres zamknięcia branży + 1 miesiąc na ponowny rozruch przedsiębiorstwa. • Umorzenie składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z czterech postulujących to branż (w tym włączenie dodatkowych PKD), jak m.in. 73.11.Z dot. szczególnie agencji eventowych i firm realizujących zabudowę targową.
  6. WPROWADZENIE KRYTERIUM SPADKU OBROTÓW DO ZASTOSOWANIA WE WSZYSTKICH FORMACH POMOCY ZE STRONY PAŃSTWA, WRAZ Z IDENTYFIKACJĄ POPRZEZ PKD BRANŻY/PRZEMYSŁU SZCZEGÓLNIE DOTKNIĘTEGO PRZEZ KRYZYS Zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD lub oświadczeniem przedsiębiorcy dot. funkcjonowania w branży, która poprzez ograniczenia ze strony administracji państwowej poniosła i ponosi dotkliwe straty.

Adresatami pisma są między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju,pracy i technologii Jarosław Gowin, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie z komisji sejmowych i senackich.

Akcję zorganizowały Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Polska Federacja Fitness i Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Poparło ją stowarzyszenie Turystyczna Organizacja Otwarta. Przychodzący na plac mogą podpisać się pod listą postulatów i wrzucić ją do urny. Ta sama lista będzie również dostępna on line – będzie ją można podpisać w sieci. Akcja potrwa do godziny 13.

CZYTAJ TEŻ: Rząd: Pomoc dla poszkodowanych branż w 10 punktach

Pozostało 91% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku