Austria przedłuża blokadę. Turystyka nieczynna do marca

Stacje narciarskie są czynne, ale mogą z nich korzystać jedynie okoliczni mieszkańcy. Fot. AFP

Władze Austrii ogłosiły w niedzielę przedłużenie trwającego od grudnia trzeciego lockdownu do 8 lutego. Turystyka ma być jednak zamknięta dłużej – co najmniej do końca lutego. Oprócz stacji narciarskich.

Austria przedłużyła w niedzielę trzecią blokadę antycovidową, która miała się skończyć 17 stycznia, do końca lutego. Przedłużenie ograniczeń oznacza, że mogą być czynne tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby – podaje agencja prasowa Reutera.

CZYTAJ TEŻ: Włoskie stacje narciarskie zamknięte na dłużej – jest kolejny termin

Władze mają nadzieję, że wskaźnik infekcji zmniejszy się dzięki temu, mimo przedostania się nowych odmian koronawirusa, które rozprzestrzeniają się szybciej niż wirus znany dotychczas, ze 130 do 50 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Byłby to odpowiednik prawie 700 nowych przypadków dziennie.

Jeśli to się uda, 8 lutego ponowne otwarte zostaną sklepy, muzea i usługi. Ale gastronomia (tylko na wynos lub z dowozem) i turystyka (głównie obiekty noclegowe) mają pozostać zamknięte przynajmniej do marca. Działają natomiast wyciągi narciarskie (w gondolach obowiązują maski filtrujące FFP2), z których mogą korzystać jedynie okoliczni mieszkańcy.

ZOBACZ TEŻ: Stacje narciarskie domagają się otwarcia. „Inaczej będą bankructwa”

Rząd namawia obywateli do pracy zdalnej, utrzymywania odległości co najmniej dwóch metrów jeden od drugiego, noszenia masek FFP2 w sklepach i transporcie publicznym.

– Przed nami dwa lub trzy trudne miesiące – ocenił kanclerz Sebastian Kurz na konferencji prasowej, w której uczestniczyli regionalni politycy i urzędnicy odpowiedzialni za zdrowie. Wspólne wystąpienie miało być demonstracją jedności w odpowiedzi na manifestację przeciwników lockdownu, która dzień wcześniej zgromadziła w Wiedniu tysiące ludzi.

W Wiedniu w sobotę, 16 stycznia, manifestowały tysiące przeciwników lockdownu. Fot. AFP.

W Austrii odnotowano od początku pandemii prawie 390 tysięcy zakażeń koronawirusem i prawie 7 tysięcy zgonów związanych z coviod-19.

Kurz nie ukrywał, że możliwe jest przedłużenie blokady, jeśli liczba zakażeń będzie duża. – Nie ma żadnych gwarancji w czasie pandemii, że tak się nie stanie – powiedział.

Jednocześnie minister finansów Gernot Bluemel powiedział, że przedsiębiorstwa dotknięte ograniczeniami mogą dostać dodatkową pomoc państwa, pokrywającą do 30 procent utraconych dochodów, ale nie więcej niż 60 tysięcy euro miesięcznie.

Rząd wypłacił już 2,4 mld euro pomocy 129 tysiącom firm. W sumie Austria przeznaczyła ponad 31 miliardów euro na wsparcie firm i zachowanie miejsc pracy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko Szczecin-Goleniów – rekordowy czerwiec

W pierwszym półroczu lotnisko Szczecin-Goleniów obsłużyło 264 tysięcy pasażerów, czyli o ponad 19 procent ...

Ratingi biur podróży 2018: Dziewięć ocen w górę, trzy w dół

Dziewięciu biurom podróży Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata podniósł w tym roku ratingi. Ale ...

Traveldata: Ceny wakacji zjechały delikatnie w dół

O 31 złotych spadły ceny wakacji, licząc tydzień do tygodnia. Obniżka rok do roku ...

Tunezja wprowadza godzinę policyjną

Wprowadzenie godziny policyjnej, zakaz podróżowania między gubernatorstwami i ograniczenie otwarcia kawiarni i restauracji – ...

11 procent więcej pasażerów w Goleniowie

Prawie 600 tysięcy pasażerów obsłużyło w zeszłym roku podszczecińskie lotnisko w Goleniowie. To o ...

Polacy na statku niewpuszczanym do portów

Wycieczkowiec Costa Fortuna z około 100 Polakami na pokładzie nie został wpuszczony do portów ...