Przez wojnę sprzedaje się mniej lotów. Cierpią kraje blisko konfliktu, w tym Polska

Nawet o 50 procent spadła liczba rezerwacji biletów lotniczych do krajów znajdujących się blisko wojny, wynika z analizy firmy ForwardKeys. Wśród państw, które na tym cierpią, znalazła się też Polska.

Publikacja: 14.03.2022 06:41

W grupie państw, które zanotowały spadek rezerwacji biletów lotniczych od 30 do 50 procent, znalazły

W grupie państw, które zanotowały spadek rezerwacji biletów lotniczych od 30 do 50 procent, znalazły się Polska, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Gruzja, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja i Słowenia

Foto: AFP, Roslan Rahman

ForwardKeys, firma badająca rynek lotniczy na świecie, pokazała w swoim najnowszym opracowaniu, jak wojna w Ukrainie wpłynęła na gotowość do zakupu biletów lotniczych. W analizie zestawiła dane za okres od 24 lutego do 2 marca z poprzednim tygodniem. Wynika z niej, że wyłączając Ukrainę i Mołdawię, które zamknęły swoją przestrzeń powietrzną, oraz Rosję i Białoruś, które zostały objęte zakazami lotów i ostrzeżeniami o bezpieczeństwie, najbardziej dotknięte miejsca docelowe to na ogół te znajdujące się najbliżej konfliktu.

W grupie państw, do których rezerwacje biletów lotniczych spadły od 30 do 50 procent, znalazły się Polska, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Gruzja, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja i Słowenia. Wszystkie inne kraje europejskie, z wyjątkiem Belgii, Islandii i Serbii, gdzie widać jednocyfrowe spadki, odnotowały liczbę zamówień mniejszą od 10 do 30 procent. Rezerwacje lotów krajowych w Rosji spadły o 49 procent.

Czytaj więcej

Biura podróży: Klienci nie panikują, ale pytają, czy polecą nad Ukrainą

Jeśli spojrzeć na rynki źródłowe, widać, że w wypadku lotów wewnątrz Europy spadek wynosi 23 procent, z kolei ze Stanów Zjednoczonych 13 procent.

Obecnie jedyny europejski korytarz powietrzny otwarty dla Rosji prowadzi przez Serbię, co od razu znalazło odzwierciedlenie w liczbach. Z planów lotów na pierwszy tydzień marca wynika, że ich liczba wzrosła o około 50 procent wzrost w porównaniu z 21 lutego.

W tygodniu bezpośrednio po inwazji sprzedanych zostało o 60 procent więcej biletów na podróż z Rosji do innego miejsca przez Serbię niż w całym styczniu.

O ile w styczniu 85 procent przelotów z Rosji przez Serbię prowadziło do Czarnogóry, w tydzień po inwazji wskaźnik ten wyniósł 40 procent, ponieważ Belgrad stał się centrum dalszych podróży na Cypr, Francję, Szwajcarię, Włochy i w inne miejsca.

Czytaj więcej

Sankcje wojenne wydłużą podróż z Europy do Azji nawet o cztery godziny

Olivier Ponti, wiceprezes działu badań w ForwardKeys, przyznaje, że inwazja Rosji na Ukrainę wywarła natychmiastowy wpływ na branżę. Zaskoczeniem dla niego było, że segment podróży transatlantyckich i do miejsc w Europie Zachodniej został dotknięty w mniejszym stopniu niż można się było spodziewać. Wygląda na to, że mieszkańcy Ameryki Północnej rozumieją, że wojna nie toczy się w Europie, ale w Ukrainie, a podróż do pozostałych części kontynentu uważają za stosunkowo bezpieczną.

Obecnie można zaobserwować też efekt odłożonego popytu. Ponti spodziewa się, że wojna, ale też inflacja i potencjalne problemy z dostawami paliwa negatywnie wpłyną na branżę, w której normalnie można by obserwować duże ożywienie po pandemii.

Linie Lotnicze
Aerofłot przestaje latać za granicę. Szybko pozbyłby się samolotów
Linie Lotnicze
Ryanair poleci z trzech miast w Polsce do Burgas. Startuje w kwietniu
Lotniska
Wizz Airem ze Szczecina do Norwegii. Dwa kierunki
Linie Lotnicze
Wizz Air poleci przez Abu Zabi do Sri Lanki
Linie Lotnicze
Ryanair dokłada do polskiej siatki siedem nowych tras na lato