Rekordowy czerwiec na lotnisku we Wrocławiu. Było lepiej niż przed pandemią

W ubiegłym miesiącu liczba pasażerów Portu Lotniczego Wrocław przekroczyła 424 tysiące - to o 109 tysięcy więcej niż rok temu i prawie 58 tysięcy więcej niż w rekordowym 2019 roku. Tak dobrego czerwca nie odnotowano w całej historii lotniska.

Publikacja: 13.07.2023 14:59

Rekordowy czerwiec na lotnisku we Wrocławiu. Było lepiej niż przed pandemią

Foto: Port Lotniczy Wrocław

Z miesiąca na miesiąc liczba pasażerów Portu Lotniczego Wrocław rośnie - w czerwcu było ich o 82 tysiące więcej niż w maju 2023 roku - informuje lotnisko w komunikacie.

- Spodziewamy się, że w lipcu i sierpniu liczba podróżnych zwiększy się jeszcze o 20-30 tysięcy. Sezon wakacyjny sprzyja wylotom w południowe rejony Europy, a w tym roku pasażerowie jeszcze chętniej korzystają również z oferty czarterowej, na którą składa się prawie 30 kierunków - mówi prezes wrocławskiego lotniska Cezary Pacamaj, cytowany w komunikacie.

Liczba pasażerów korzystających z połączeń czarterowych jest największa od lat, a w czerwcu stanowiła ponad 27 procent całego ruchu pasażerskiego. W ubiegłym miesiącu z oferty touroperatorów z wylotem z Wrocławia skorzystało 116,5 tysiąca osób. Dla porównania w maju tego roku było to nieco ponad 49 tysięcy, a w rekordowym czerwcu 2019 roku 96 tysięcy.

Czytaj więcej

Lotnisko Chopina – pasażerów więcej niż przed pandemią, a punktualność lepsza

Pozycję lidera w tym segmencie utrzymuje od trzech miesięcy Turcja. W czerwcu do tego kraju poleciało prawie 46 tysięcy osób (w maju ponad 33 tysiące, a w kwietniu 9,2 tysiąca), czyli tyle, ile wyniosła liczba wszystkich podróżnych czarterowych w maju tego roku.

W czerwcu popularnym kierunkiem czarterowym była też Grecja - wzrost był tu prawie trzykrotny, a liczba turystów sięgnęła 32,6 tysiąca.

Na trzecim miejscu uplasowała się Bułgaria - na zorganizowany wypoczynek do tego kraju wybrało się 11,6 tysiąca podróżnych.

Na stałym poziomie, od kwietnia do czerwca tego roku, utrzymuje się zainteresowanie podróżami do Egiptu - średnio co miesiąc wypoczywa tam od 4 do 5 tysięcy osób.

57 procent wszystkich podróżnych z Wrocławia korzystało w czerwcu z oferty tanich przewoźników. Łącznie było to prawie 241 tysięcy osób, czyli o prawie 50 tysięcy więcej niż w tym samym miesiącu rekordowego 2019 roku.

Największą popularnością cieszyły się loty do Wielkiej Brytanii - skorzystało z nich 72 tysiące pasażerów. Wśród krajów w południowej części Europy liderem pozostają Włochy (41,7 tysiąca), na drugim miejscu plasuje się Hiszpania (19,5 tysiąca), a za nimi Grecja (powyżej 17,3 tysiąca) i Chorwacja (14,9 tysiąca).

Licząc miesiąc do miesiąca (maj 2023 - czerwiec 2023), największy wzrost liczby podróżnych - o ponad 10 tysięcy - nastąpił na tym ostatnim kierunku.

- Połączenia niskokosztowe od zawsze stanowiły naszą mocną stronę i dlatego dbamy, by stale poszerzać naszą ofertę na najpopularniejszych kierunkach takich jak Włochy, Hiszpania, Grecja czy Chorwacja - podkreśla dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Portu Lotniczego Wrocław Jarosław Sztucki.

Na stabilnym poziomie w czerwcu utrzymywała się także liczba pasażerów korzystających z połączeń sieciowych. Do Warszawy liniami PLL LOT poleciało 26 tysięcy podróżnych, a ofertę przewoźników takich jak Lufthansa, KLM, Swiss czy Eurowings wybrało 32,5 tysiąca osób.

Port Lotniczy Wrocław już planuje nowy zimowy rozkład lotów i ogłasza kolejne nowości. Niedawno zapowiedział start pierwszego międzykontynentalnego, bezpośredniego połączenia z Wrocławia – LOT-em do Seulu (od 3 listopada).

Czytaj więcej

LOT poleci z Wrocławia do Seulu

Nowościami w zimowej siatce będą również loty tanich przewoźników do Walencji, Malagi, Agadiru i Lizbony. Z touroperatorami będzie można polecieć do Kenii, Omanu i Dubaju. KLM uruchomi drugi dzienny rejs do Amsterdamu, a Swiss trzeci lot w tygodniu do Zurychu.

Dodatkowo od kwietnia 2024 roku na wrocławskim lotnisku będzie operował nowy przewoźnik sieciowy - fińskie linie lotnicze Finnair, którymi pasażerowie będą mogli codziennie podróżować do Helsinek.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków