Klienci linii lotniczych młodnieją. Przybywa też podróżujących kobiet

54 procent podróżnych korzystających z niemieckich lotnisk to osoby, które nie ukończyły jeszcze 40 roku życia. Tych poniżej trzydziestki jest już 29 procent, czyli o 8 punktów procentowych więcej niż 15 lat temu, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Związek Portów Lotniczych ADV wśród 100 tysięcy pasażerów.

Publikacja: 17.08.2023 08:26

Klienci linii lotniczych młodnieją. Przybywa też podróżujących kobiet

Foto: Getty Images via AFP, Chip Somodevilla

Przybywa młodych podróżnych, z usług linii lotniczych korzysta też coraz więcej kobiet, twierdzi niemiecki Związek Portów Lotniczych ADV. Tak wynika z ankiety, którą przeprowadził wśród niemal 100 tysięcy pasażerów z całego świata korzystających z tamtejszych lotnisk.

Okazuje się, że osób poniżej 30 roku życia jest już 29 procent – dla porównania w 2008 roku, kiedy ankieta została przeprowadzona po raz pierwszy, odsetek ten wynosił 21 procent. W sumie podróżnych, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia, jest 54 procent, podaje portal branży turystycznej Touristik Aktuell.

Przybywa też kobiet, które latają po świecie. Przed 15 laty stanowiły one 43 procent wszystkich pasażerów, dziś już 48 procent.

Kolejnym obserwowanym trendem jest wydłużanie się okresu podróży – wśród wyjeżdżających w celach turystycznych jest to średnio 12 dni, podczas gdy w 2017 roku było to 11,2 dnia.

Także wśród osób, które jadą prywatnie, ale w innym celu niż typowy wypoczynek (mowa chociażby o odwiedzinach znajomych i krewnych), okres pobytu wydłużył się do 12,9 dnia (12,1 dnia w 2017 roku). Dłużej trwają także wyjazdy służbowe – średnio 7,3 dnia, czyli prawie o 48 godzin więcej niż przed sześcioma laty.

Czytaj więcej

Linia lotnicza: Nie będzie posiłków dla wszystkich pasażerów, to marnotrawstwo

ADV podkreśla, że od zakończenia pandemii liczba lotów w celach prywatnych jest tak duża, że niweluje negatywne skutki związane ze spadkami liczby wyjazdów biznesowych. O ile w tym pierwszym segmencie wzrosty wynoszą 19 procent wobec 2008 roku, to w tym drugim mówimy o spadkach na poziomie 21 procent. Dziś cztery na pięć podróży lotniczych ma charakter prywatny.

Ankieta pokazała też, że spada zainteresowanie przylotami do Niemiec. O ile w 2017 roku odsetek podróżnych, którzy przyjeżdżali na pobyt do tego kraju, wynosił jeszcze 34 procent, teraz jest to 23 procent. Jak tłumaczy ADV, powodem może być słabo rozwinięta oferta połączeń typu poin-to-point.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków