CBA zatrzymało biznesmena, który kupił hotel

Fotolia/Monika Gruszewicz

CBA zatrzymało pięć osób, w tym m.in. syndyka warszawskiego hotelu i prezesa firmy, który kupił go o 21 milionów złotych taniej niż wynosi jego wartość

Wśród zatrzymanych jest też członek zarządu i pełnomocnik spółki, która kupiła nieruchomość (według naszych nieoficjalnych informacji chodzi o hotel w Forcie Piątek przy ul. Modlińskiej) oraz pełnomocnik syndyka. Jak mówi Piotr Kaczorek z biura prasowego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zatrzymań dokonali funkcjonariusze warszawskiej delegatury Biura. Agenci przeszukali też dwie kancelarie radców prawnych oraz siedziby trzech spółek.

Zatrzymani przez CBA usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga zarzuty przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu – nadużycia zaufania i wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, prania pieniędzy w celu osiągnięcia znacznej korzyści majątkowej. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o aresztowanie syndyka, a sąd wyznaczył 1,5 mln złotych poręczenia majątkowego. Jeśli podejrzany go nie wpłaci – będzie aresztowany na dwa miesiące.

– W śledztwie ustalono, że zgłoszony przez syndyka Tomasza S. biegły, który wycenił centrum hotelowe, wcale nie miał uprawnień rzeczoznawcy majątkowego i nie był wpisany na listę biegłych sądowych – mówi Kaczorek.

Zaznaczył, że śledztwo CBA dotyczyło przekroczenia uprawnień przez wyprowadzanie pieniędzy z masy upadłości. Jeden z badanych wątków dotyczy centrum hotelowo-konferencyjnego w Warszawie i niekorzystnej, powodującej szkodę wielkich rozmiarów, sprzedaży tej nieruchomości. Zdaniem CBA wartość przedsiębiorstwa wynosiła co najmniej 31,2 miliona złotych, a syndyk sprzedał je za mniej niż jedną trzecią tej kwoty, bo za 9 milionów 351 tysięcy złotych. Straty konsorcjum to ponad 21,8 miliona złotych.

Kaczorek przypomniał, że syndyk powinien optymalnie wykorzystać majątek upadłej firmy, aby  zaspokoić wierzycieli, a tak się nie stało. – Lakoniczna treść ogłoszenia o sprzedaży, krótki termin i sam sposób przeprowadzonej przez syndyka sprzedaży majątku o wartości kilkudziesięciu milionów złotych praktycznie uniemożliwił zgłoszenie się innych oferentów poza jednym, ostatecznie wybranym – wyjaśnia.

W sprawie obejmującej działania na szkodę ośmiu upadłych spółek, w tym m.in. właściciela centrum hotelowo-konferencyjnego, przedsiębiorstwa napraw infrastruktury kolejowej, spółdzielni mieszkaniowej, firmy budowlanej modernizującej publiczne szpitale, drukarni i dużej hurtowni papierniczej, nie wykluczone są kolejne zatrzymania i poszerzenie listy zarzutów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair ogłosił letni rozkład lotów z Poznania

W nowym rozkładzie na przyszłe lato znalazło się 26 tras, w tym siedem nowych. ...

Rainbow: Lato na małym plusie

Sprzedaliśmy na lato 230 tysięcy wyjazdów. To 10,6 tysiąca więcej niż rok wcześniej – ...

85 procent pokojów wynajętych na majówkę

W popularnych miejscowościach turystycznych turyści wynajęli 85 procent pokojów. Największe obłożenie jest w Szklarskiej ...

Finnair za rok dołoży więcej połączeń z Warszawą

Finnair doda dwa kolejne cotygodniowe połączenia między Helsinkami i Warszawą na lato 2019 roku. ...

Stabilna sytuacja Egiptu pomaga turystyce

O 41 procent wzrosła liczba odwiedzających Egipt w pierwszym półroczu tego roku. Minister turystyki ...

TUI przejmuje klientów i hotele Thomasa Cooka

– Thomas Cook był od pięciu, sześciu lat chory, a leczenie się nie powiodło. ...