Zwiedzający mają mieć dostęp do stanowisk archeologicznych i muzeów związanych z jego historią – pisze egipski dziennik „Daily News Egypt” w swoim elektronicznym wydaniu. Plany renowacji muru i jego otoczenia mają być gotowe w 2021 roku.
CZYTAJ TEŻ: Egipt myśli, jak pomóc branży turystycznej. Może tańsze bilety?
Główną atrakcją, i to na skalę kraju, ma być akwedukt, który niegdyś doprowadzał wodę do kairskiej cytadeli. Historia jego budowy sięga czasów Saladyna, pierwszego sułtana Egiptu i założyciela dynastii Ajjubidów, która rządziła krajem i większością Bliskiego Wschodu w XII i XIII wieku. To właśnie on kazał zbudować mur wokół Kairu. Na szczycie muru powstał kanał doprowadzający wodę, która następnie dzięki systemowi kół z łopatami była rozprowadzana po mieście.
By zabytek mógł stać się atrakcją turystyczną, Ministerstwo Turystyki i Starożytności musi przenieść sprzedawców i rzemieślników, zajmujących ten teren. Mają oni dostać z tego tytułu rekompensaty finansowe.
Projekt jest częścią większego programu przekształcenia Kairu w miasto dziedzictwa, sztuki i kultury oraz główną atrakcję turystyczną Egiptu. Po zrealizowaniu planów odwiedzający będą mogli podziwiać ponad 300 miejsc historycznych znajdujących się na Starym Mieście.