Egipt szykuje nową atrakcję, chce przyciągnąć turystów do Kairu

Akwedukt będący częścią historycznych murów okalających Stare Miasto w Kairze ma być w 2021 roku jedną z głównych atrakcji turystycznych Egiptu. Najpierw trzeba jednak usunąć handlarzy i rzemieślników, którzy zajmują ten teren.

Publikacja: 11.01.2021 02:03

Egipt szykuje nową atrakcję, chce przyciągnąć turystów do Kairu

Foto: Główną atrakcją nowego miejsca ma być akwedukt. Fot. AFP.

Zwiedzający mają mieć dostęp do stanowisk archeologicznych i muzeów związanych z jego historią – pisze egipski dziennik „Daily News Egypt” w swoim elektronicznym wydaniu. Plany renowacji muru i jego otoczenia mają być gotowe w 2021 roku.

CZYTAJ TEŻ: Egipt myśli, jak pomóc branży turystycznej. Może tańsze bilety?

Główną atrakcją, i to na skalę kraju, ma być akwedukt, który niegdyś doprowadzał wodę do kairskiej cytadeli. Historia jego budowy sięga czasów Saladyna, pierwszego sułtana Egiptu i założyciela dynastii Ajjubidów, która rządziła krajem i większością Bliskiego Wschodu w XII i XIII wieku. To właśnie on kazał zbudować mur wokół Kairu. Na szczycie muru powstał kanał doprowadzający wodę, która następnie dzięki systemowi kół z łopatami była rozprowadzana po mieście.

By zabytek mógł stać się atrakcją turystyczną, Ministerstwo Turystyki i Starożytności musi przenieść sprzedawców i rzemieślników, zajmujących ten teren. Mają oni dostać z tego tytułu rekompensaty finansowe.

Projekt jest częścią większego programu przekształcenia Kairu w miasto dziedzictwa, sztuki i kultury oraz główną atrakcję turystyczną Egiptu. Po zrealizowaniu planów odwiedzający będą mogli podziwiać ponad 300 miejsc historycznych znajdujących się na Starym Mieście.

Wokół akweduktu i terenów historycznych będą kursować panoramiczne autobusy elektryczne, powstaną też ścieżki rowerowe i deptaki. Za to ruch samochodowy zostanie ograniczony.

ZOBACZ TEŻ: Zapowiada się wielkie otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego

Plan zakłada też stworzenie centrum kulturalnego i artystycznego – w przestrzeni publicznej działać mają teatry na wolnym powietrzu i kina. Powstanie też muzeum, galeria, biblioteka publiczna, obiekt konferencyjny, restauracje z typowymi daniami egipskimi, arabskimi, ale i innych kuchni świata.

""

Kair witał rok 2021 kolorową iluminacją mostu nad Nilem i fajerwerkami. Fot. AFP.

turystyka.rp.pl

""

Fot. AFP

turystyka.rp.pl

Nowe Trendy
Greccy hotelarze z pomocą ewakuowanym w czasie pożarów. „Wiemy, gdzie przenocują”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Nowe Trendy
Wyspy Kanaryjskie: W trybie pilnym zrobimy porządek z mieszkaniami dla turystów
Nowe Trendy
„Airbnb to nie turystyka, to inwazja” - Malaga też ma dość turystów
Nowe Trendy
Greccy przedsiębiorcy bliżej turystyki zrównoważonej. Dzięki organizacji branżowej
Nowe Trendy
Tajlandia odpuści turystom opłatę. „Są lepsze sposoby ożywienia gospodarki”
Nowe Trendy
Rzecznik Praw Obywatelskich: Grecy nie mogą cierpieć z powodu turystyki