Liverpool, a właściwie jego część nadbrzeżna „Liverpool – miasto floty handlowej”, został wykreślony z listy światowego dziedzictwa UNESCO – poinformowała organizacja. Powodem były inwestycje, które doprowadziły do nieodwracalnej utraty jego wyjątkowego charakteru.

„Liverpool – miasto floty handlowej” został wpisany na listę w 2004 roku, a osiem lat później trafił na listę zagrożonych zabytków – już wtedy obawę komitetu budziła inwestycja pod nazwą Liverpool Waters, zakładająca budowę wieżowców mieszkalnych, portu promowego i stadionu Evertonu, wkraczająca na teren obszaru chronionego. Eksperci UNESCO uznali, że to zaburzy autentyczność miejsca i spójność jego charakteru.

""

Zmienia się panorama miasta. Fot. AFP

turystyka.rp.pl

Centrum historyczne miasta i doki zostały uznane za światowe dziedzictwo, ponieważ były jednym z głównych centrów handlowych w XVIII i XIX wieku. To tam rodziła się też nowoczesna technologia wykorzystywana do zarządzania pracą w dokach i w porcie.

Wcześniej komitet UNESCO tylko dwa razy wykreślił obiekty z listy najcenniejszych. Chodziło o Dolinę Łaby w Dreźnie i o Arabskie Sanktuarium Oryksa w Omanie. Powody były podobne – ingerencja w zabytkowy krajobraz.

Burmistrz Liverpoolu, Joanne Andreson, w rozmowie z BBC powiedziała, że nie zgadza się z decyzją międzynarodowego komitetu, liverpoolskie zabytki wpisane na światową listę dziedzictwa nigdy nie były bowiem w lepszym stanie. Miasto inwestuje miliony funtów, by uchronić je przed zniszczeniem. Zapowiedziała również, że z rządem sprawdzi, czy miasto mogłoby ponownie ubiegać się o wpisanie na prestiżową listę.

– Miejsca takie jak Liverpool nie powinny musieć wybierać między utrzymaniem dziedzictwa a rewitalizacją zaniedbanych obszarów i możliwością stworzenia miejsc pracy i szans, które za tym idą – dodaje burmistrz obszaru metropolitalnego Liverpoolu Steve Rotheram.