13 grudnia zeszłego roku poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras odebrał z rąk prezydenta nominację na ministra sportu i turystyki. Dwa tygodnie później on sam wręczył w imieniu premiera nominacje na sekretarzy stanu w tym resorcie dwóm kolegom posłom – Piotrowi Borysowi z Platformy Obywatelskiej i Ireneuszowi Rasiowi z Centrum dla Polski, koalicjanta Polskiego Stronnictwa Ludowego, które z kolei wchodzi w skład koalicji wyborczej Trzecia Droga.
Branża turystyczna była przekonana, że jednemu z tych dwóch zastępców minister w ramach podziału kompetencji przydzieli prowadzenie spraw dotyczących turystyki, drugiego obok sportu działu administracji za które odpowiada ten resort.
Raś, Borys, a może Nitras?
W kuluarach roztrząsano dwie kandydatury – Rasia i Borysa. Raś, chociaż nie ukrywa, że jego pierwszą pasją jest sport, w swojej wieloletniej karierze parlamentarzysty i członka komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki wielokrotnie wyrażał zainteresowanie turystyką. Spotykał się z jej przedstawicielami, odwiedzał imprezy i konferencje poświęcone turystyce, zabierał głos w mediach (opłata turystyczna, krótki najem mieszkań dla turystów czy ewentualny powrót do bonu turystycznego) i w Sejmie w kluczowych dla turystyki kwestiach. Jako przewodniczący komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki, inicjował dyskusje dotyczące poszczególnych aspektów turystyki, a w pandemii wystąpił z inicjatywą uruchomienia „czeku turystycznego”. W rozmowie z serwisem Turystyka.rp.pl deklarował, że jako przedstawiciel Krakowa i Małopolski, chętnie pracowałby w resorcie na rzecz polskiej turystyki.
Czytaj więcej
Przygotowanie ustawy regulującej tak zwany krótki najem jeszcze w tym roku zapowiedział na spotkaniu z samorządowcami minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zadeklarował też poparcie w rozwiązywaniu innych problemów na jakie napotykają samorządy gmin odwiedzanych przez turystów.
Borys nie ma takiej bogatej przeszłości, jeśli chodzi o styk jego kariery z turystyką, niemniej miał w niej i taki epizod. Z wykształcenia jest prawnikiem po studiach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Do Sejmu kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej, jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Wcześniej (lata 2009-2014) był posłem do Parlamentu Europejskiego (członek Komisji Prawnej i Komisji Kultury i Edukacji), a w latach 2004-2009 zasiadał we władzach województwa dolnośląskiego, najpierw jako członek zarządu, a potem wicemarszałek. Wtedy też odpowiadał między innymi za sport i turystykę, był prezesem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, zasiadał też w Radzie Polskiej Organizacji Turystycznej.