Prawie połowa firm z polskiej branży HoReCa należących do jednej osoby jest w rękach kobiet

Polskie przedsiębiorczynie są właścicielkami 30 tysięcy firm z branży hotelarsko-gastronomicznej. Prawie 40 procent biznesów zarządzanych przez prezeski jest w bardzo dobrej lub dobrej kondycji finansowej - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie organizacji Sukces Pisany Szminką.

Publikacja: 22.02.2024 11:34

Prawie połowa firm z polskiej branży HoReCa należących do jednej osoby jest w rękach kobiet

Foto: Freepik

Organizacja wspierająca przedsiębiorczość kobiet Sukces Pisany Szminką zbadała sytuację polskich przedsiębiorczyń prowadzących firmy z szeroko rozumianej branży hotelarsko-gastronomicznej (hotele, motele, turystyczne obiekty noclegowe, miejsca krótkoterminowego zakwaterowania, restauracje, firmy cateringowe, bary, puby).

Z badania przeprowadzonego na jej zlecenie przez agencję badawczo-analityczną Dun & Bradstreet Poland wynika, że na początku 2024 roku w Polsce działało niemal 137 tysięcy firm związanych z wyżywieniem i noclegami, czyli o 3 procent więcej niż rok wcześniej, kiedy było ich niespełna 133 tysiące.

Prawie 25 procent z nich to firmy kierowane przez kobiety - są one stuprocentowymi właścicielkami 30 tysięcy firm i prezeskami 3,6 tysiąca przedsiębiorstw.

40 procent firm zarządzanych przez kobiety jest w dobrej sytuacji finansowej

Obecnie w polskiej branży HoReCa działają ponad 62 tysiące firm, których właścicielem lub właścicielką jest jedna osoba, z czego 48 procent (30 tysięcy) należy do polskich przedsiębiorczyń.

W ocenie Dun & Bradstreet Poland w branży HoReCa jedynie niewielki odsetek firm jest w bardzo złej lub bardzo dobrej kondycji finansowej, prawie 95 procent przedsiębiorstw jest w raczej dobrej lub raczej słabej kondycji. W lepszej sytuacji są firmy z branży HoReCa zarządzane przez prezeski - 40 procent jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej (w wypadku firm kierowanych przez prezesów odsetek ten wynosi 36 procent).

Czytaj więcej

Małgorzata Wilk-Grzywna kandydatką na wiceprezesa Polskiej Organizacji Turystycznej

- Przede wszystkim cieszy i napawa optymizmem wzrost liczby firm działających w branży. To może być zapowiedź wychodzenia branży z kryzysu spowodowanego przez pandemię, a następnie spotęgowanego przez wojnę za wschodnią granicą oraz inflację i drastyczne podwyżki cen prądu i gazu - mówi wiceprezeska spółki organizującej Smakki Gastrotargi, partnera konkursu Bizneswoman Roku w kategorii liderka w branży HoReCa, Anna Wielgos, cytowana w komunikacie prasowym.

- Wyniki dotyczące kondycji, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa z branży, również napawają optymizmem. Na szczególną uwagę zasługuje, że w lepszej sytuacji są firmy zarządzane przez prezeski. Obserwujemy wyjątkowo duże zaangażowanie kobiet w rozwój sektora hotelarskiego. W moim przekonaniu równie ważna i mocna jest ich pozycja w obszarze zarządzania restauracjami i firmami cateringowymi - dodaje.

Najwięcej biznesów, których właścicielkami są kobiety, jest w województwie mazowieckim - 3749. Jednocześnie jednak jest to jedynie 44 procent wszystkich przedsiębiorstw z tego sektora w tym regionie, co stanowi najniższy odsetek w zestawieniu wszystkich regionów.

Z analizy wynika, że to w województwach zachodniopomorskim, świętokrzyskim i opolskim ponad połowa (po 51 procent) biznesów z szeroko rozumianej branży gastronomiczno-hotelarskiej jest w rękach kobiet.

Nowe Trendy
Co piąty turysta przyjechał do Polski z zagranicy. Najwięcej z Niemiec
Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny