Rafał Szmytke nowym prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wręczył dzisiaj nominację na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafałowi Szmytkemu. To powrót tego menedżera na to stanowisko, kierował on bowiem POT-em już w latach 2008-2016.

Publikacja: 13.04.2022 12:19

Od lewej: sekretarz stanu w MSiT Andrzej Gut-Mostowy, prezes POT Rafał Szmytke, minister Kamil Bortn

Od lewej: sekretarz stanu w MSiT Andrzej Gut-Mostowy, prezes POT Rafał Szmytke, minister Kamil Bortniczuk

Foto: Przemysław Marczewski

W piątek, 8 kwietnia, kandydaturę Rafała Szmytkego, wyłonioną w konkursie, opiniowała Rada Polskiej Organizacji Turystycznej. Wszyscy jej członkowie obecni na naradzie ocenili wysoko jego przygotowanie i w głosowaniu jednogłośnie poparli kandydata.

Czytaj więcej

Rafał Szmytke wraca na stanowisko prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej

W uroczystości wręczenia nominacji wziął udział sekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę i promocję marki Polski Andrzej Gut-Mostowy.

Rafał Szmytke to menedżer z wieloletnim doświadczeniem w turystyce. W Polskiej Organizacji Turystycznej pracował już w latach 2001-2016, w tym od 2008 na stanowisku prezesa. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ma również tytuł Master of Business Administration – Rotterdam School of Management. 

Kierownicze doświadczenie zdobywał na stanowiskach w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki, Ministerstwie Zdrowia i jako pracownik naukowy w AWF w Warszawie. Ostatnio pełnił funkcję prorektora w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie.

Był menedżerem ds. projektów hotelowych w Polskim Holdingu Nieruchomości, przewodniczył radom nadzorczym Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki i Centrum Edukacji Turystycznej, pełnił także funkcję Pełnomocnika Ministra Skarbu Państwa w Instytucie Turystyki.

Turystyce oddał się nie tylko zawodowo, ale i społecznie. Współorganizował m.in. Ogólnopolski Rajd „Palmiry”,  przewodniczył Sportowemu Centrum Survivalu i Eksploracji. Ma również na swoim koncie liczne publikacje z zakresu turystyki kwalifikowanej i przygodowej.

Rafał Szmytke jest instruktorem sportu: lekkoatletyki, pływania, judo, survivalu, strzelectwa sportowego, samoobrony. Ma patent żeglarza jachtowego, licencję pilota paralotniowego oraz płetwonurka II stopnia CMAS, PADI.

Polska Organizacja Turystyczna jest agendą rządową powołaną do promowania polskiej turystyki w kraju i za granicą. Od 2020 roku prowadzi także poprzez oddział zamiejscowy w Wieliczce sprawy związane z Polskim Bonem Turystycznym.

Stanowisko prezesa POT wakowało o grudnia 2021 roku, kiedy to minister sportu i turystyki w trybie nagłym odwołał ówczesnego szefa tej agencji Rafała Szlachtę.

Czytaj więcej

Rafał Szlachta odwołany ze stanowiska prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej
Zanim Wyjedziesz
Grecy łagodzą reżim antycovidowy. Znikają formularze PLF i rękawice jednorazowe
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zanim Wyjedziesz
Sezon letni w Grecji bez certyfikatu covidowego. Start już od majówki
Zanim Wyjedziesz
Cypr wycofuje część ograniczeń nałożonych na podróżnych. Znika formularz CFP
Biura Podróży
Traveldata: Ceny wakacji w biurach podróży wystrzeliły
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Commerzbank zabrał głos w sprawie kart kredytowych klientów TUI