Rafał Szmytke wraca na stanowisko prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej

Rafał Szmytke, były prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, jest kandydatem ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka na prezesa tej instytucji.

Publikacja: 08.04.2022 12:33

Rafał Szmytke wraca na stanowisko prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Rafał Szmytke, kandydat na stanowisko prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, uzyskał dzisiaj pozytywną opinię Rady POT. Za jego kandydaturą głosowało 14 członków, przeciw ani jeden, nie było też nikogo, kto by się wstrzymał. Od objęcia stanowiska dzieli go już tylko wręczenie nominacji przez ministra. Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, nastąpi to w środę.

Czytaj więcej

Kto zostanie prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej? Jest dwóch kandydatów

Podczas prezentacji Szmytke mówił o swoich planach dotyczących promocji i zarządzania POT-em. Deklarował współpracę z samorządem turystycznym, położenie nacisku na promocję turystyki biznesowej, MICE i turystyki przyjazdowej. Pracę na rzecz uspokojenia negatywnych nastrojów w branży poprzez pozytywną komunikację i wspólne działanie. Budowę marki narodowej. Priorytety Szmytkego to zdiagnozowanie sytuacji w branży i opracowanie strategii, mapy drogowej dla branży, rozpoznanie sytuacji  w POT i ewentualna przebudowa organizacji (instytucja jeszcze nie doszła do siebie po reformach poprzednika, Rafała Szlachty, za kadencji którego odeszło kilkadziesiąt osób, zmieniono statut, ale go nie wdrożono, pozostał też bałagan w finansach).

Szmytke w POT przepracował 15 lat, a kierował tą instytucją w latach 2010-2016. Był to wyjątkowo owocny okres w promocji turystycznej kraju - Polska dzięki funduszom unijnym prowadziła rozległe kampanie promocyjne w Europie, Ameryce, w Azji, a także na rynku krajowym. Liczba turystów dynamicznie rosła z roku na rok. Później zresztą też, chociaż w następnych latach POT był szarpany zmianami kadrowymi. Między 2016 a 2021 instytucja miała czterech szefów. O mały włos byłoby ich więcej, ale jeden z kolejnych rozmyślił się przed nominacją.

Szmytke po odejściu z POT prowadził własną firmę konsultingową, a od 2018 roku pracuje jako prorektor w warszawskiej Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

Konkurentem Szmytkego, wyłonionym przez zespół prowadzący konkurs, jako drugi kandydat przedstawiony ministrowi był Janusz Wdzięczak, ekspert w dziedzinie ekonomii z Łodzi. Minister wybrał i przedstawił jednak Radzie POT do zaopiniowania tego pierwszego.

Czytaj więcej

Dyrektor POT w Nowym Jorku: Nie przyjeżdżajcie do Polski. Minister: Odwołać dyrektor

Szmytke jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Wydziału Prawa i Administracji UW. Posiada również tytuł Master of Business Administration – Rotterdam School of Management. Doświadczenie zdobywał na kierowniczych stanowiskach w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki, Ministerstwie Zdrowia oraz jako pracownik naukowy w AWF w Warszawie. W latach 2001-2016 pracował w Polskiej Organizacji Turystycznej, od roku 2008 do 2016, pełnił funkcję jej prezesa. Swoją wiedzę z obszaru hotelarstwa wykorzystywał podczas pracy w Polskim Holdingu Nieruchomości na stanowisku managera ds. projektów hotelowych. Był również przewodniczącym rad nadzorczych Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki i Centrum Edukacji Turystycznej oraz Pełnomocnikiem Ministra Skarbu Państwa w Instytucie Turystyki.

Z turystyką jest związany od lat nie tylko zawodowo, ale także społecznie. Był między innymi współorganizatorem Ogólnopolskiego Rajdu „Palmiry” oraz przewodniczącym Sportowego Centrum Survivalu i Eksploracji. Ma na swoim koncie liczne publikacje z zakresu turystyki kwalifikowanej i przygodowej. Obecnie pełni funkcję prorektora w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie.

Nowe Trendy
Rząd Niemiec tnie wydatki na promocję turystyki. Branża: Tak nie wyjdziemy z kryzysu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Popularne Trendy
Przewodnik turystyczny - zawód zderegulowany, ale (będzie) egzaminowany
Nowe Trendy
Dyrektor POT w Nowym Jorku: Nie przyjeżdżajcie do Polski. Minister: Odwołać dyrektor
Popularne Trendy
Niemiecka turystyka podsumowuje miniony sezon i odkrywa plany na 2022 rok
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Dominikana: Turyści dopisują w tym roku, a 93 procent deklaruje, że wróci