Dyrektor POT w Nowym Jorku: Nie przyjeżdżajcie do Polski. Minister: Odwołać dyrektor

To nie czas, żeby jeździć teraz do Polski - radzi Amerykanom dyrektor biura Polskiej Organizacji Turystycznej w Nowym Jorku Magdalena Żelazowska. - To niedopuszczalna wypowiedź - uważa wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy i poleca ją odwołać.

Publikacja: 04.04.2022 19:29

Dyrektor POT w Nowym Jorku: Nie przyjeżdżajcie do Polski. Minister: Odwołać dyrektor

Foto: AFP

„W nawiązaniu do niedopuszczalnej wypowiedzi przedstawicielki Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Nowym Jorku Magdaleny Żelazowskiej dotyczącym bezpieczeństwa przyjazdów do Polski, zawnioskowałem do p.o prezesa Polska Organizacja Turystyczna Anny Salamończyk-Mochel o rozwiązanie umowy z dyrektor ośrodka w Nowym Jorku w trybie natychmiastowym” - napisał dzisiaj na swoim profilu wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

To reakcja na dzisiejsze doniesienia odnośnie do wypowiedzi, jakich portalowi turystycznemu Skift.com udzieliła dyrektor biura POT w Nowym Jorku.

Czytaj więcej

Polska jest bezpieczna dla turystów – przekonuje POT. I zamyka biuro w Moskwie

Skift.com zamieścił 21 marca duży materiał poświęcony wizerunkowym kłopotom polskiej turystyki w związku z wojną na Ukrainie. Dopiero dzisiaj jednak sprawę zauważono w kraju - wypowiedź dyrektor Żelazowskiej odnotował portal Waszaturystyka.pl.

W Wielkiej Brytanii zachęcają...

Jak pisze Skift.com, przed specami od marketingu turystycznego Europy stoi ogromne wyzwanie — nie mogą przewidzieć wyniku lub zakończenia wojny Rosji z Ukrainą, a także tego, jakiego użyć języka, by zachęcać turystów do przyjazdu w sytuacji „gdy giną ludzie i powstają zniszczenia” blisko ich granic.

Skift.com pisze, że przed pandemią Polska odnotowywała stały wzrost liczby odwiedzających. Teraz „urzędnicy ds. turystyki z POT zgadzają się, że jest za wcześnie, aby przewidzieć, jak będzie przebiegać wojna, a tym samym wpłynąć na podróże do Polski. Ale uważnie obserwują sytuację, zapewniając o bezpieczeństwie w kraju, kontynuując promowanie letnich wakacji i reagując elastycznie na zmiany — tak jak to zrobili, gdy wybuchła pandemia.

Skift.com przywołuje przykład biura Polskiej Organizacji Turystycznej w Wielkiej Brytanii, które jako pierwsze wysłało komunikat do branży turystycznej. „Chciałabym zapewnić biura podróży i osoby prywatne, że kraj pozostaje bezpieczny” – pisała dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej w Wielkiej Brytanii Dorota Wojciechowska. „Mam nadzieję, że trwająca straszna sytuacja na Ukrainie nie zniechęcić brytyjskich turystów do odwiedzania Polski w tym roku”.

Wojciechowska zapewniła Skift,com, że polskie biuro turystyczne w Londynie od pierwszego dnia monitoruje sytuację w Ukrainie i śledzi nastawienie klientów. - W tej chwili nie widzimy powodów, aby wstrzymać lub radykalnie zmienić, zarówno naszą komunikację B2C, jak i B2B – powiedziała Wojciechowska. - Będziemy nadal prowadzić kampanie w internecie, publikować posty na naszych platformach społecznościowych i organizować warsztaty dla biur podróży. Czujemy, że musimy być aktywni, a nie pasywni.

- Większość brytyjskich turystów odwiedza Kraków, Warszawę i Gdańsk, miasta położone daleko od granicy z Ukrainą. Przy wszystkich atrakcjach turystycznych hotele i restauracje działają jak zwykle – dodała Wojciechowska. – Nie ma powodu, aby osoby, które zarezerwowały lub planują zarezerwować wyjazd do Polski, zmieniły plany.

Czytaj więcej

POT szuka dyrektorów do promocji Polski w Hiszpanii, Niemczech i USA

...a w Nowym Jorku odradzają

Inny przekaz miała dla platformy p.o. dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej w Nowym Jorku Magdalena Żelazowska. Zgodziła się wprawdzie, że polska infrastruktura i wszystkie usługi nie zostały naruszone i że w Polsce jest bezpiecznie. „Dodała jednak, że sytuacja jest zbyt nowa i niepewna, aby przewidzieć kolejne dwa miesiące poprzedzające sezon letni” - czytamy w relacji Skift.com.

„Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa. Pierwsza rzecz, którą musimy sobie uświadomić to, czy można bezpiecznie zaprosić podróżnych do Polski” – platforma cytuje Żelazowską. „Nie radziłbym planować wyjazdu już teraz — jednak miejmy nadzieję, że za kilka miesięcy sytuacja zostanie w pełni opanowana i będziemy gotowi”.

„Żelazowska dodała, że ​​nie zniechęca do wyjazdu do Polski, ale radzi poczekać i zobaczyć co się zdarzy w ciągu najbliższych kilku tygodni, co da także polskiej branży hotelarskiej czas na dostosowanie się do napływu ukraińskich uchodźców”.

Branża turystyczna w Polsce koncentruje się teraz na radzeniu sobie z wyzwaniem, jakim jest przyjęcie uchodźców, a nie na robieniu wielkich planów wakacyjnych w turystyce międzynarodowej - miała powiedzieć Żelazowska.

Oczywiście biura marketingu turystycznego myślą z wyprzedzeniem – kontynuuje materiał Skift.com. Zarówno brytyjscy, jak i północnoamerykańscy dyrektorzy ds. turystyki polskiej powiedzieli, że będą kontynuować swoje działania marketingowe w normalny sposób, w tym wznowią studyjne podróże dla przedstawicieli prasy.

Wojciechowska z brytyjskiego biura zapewniła, że POT jest przygotowany do zmiany strategii marketingowej, jak robił to w 2020 roku, na początku pandemii. - Skupiliśmy nasze kampanie na inspirujących i edukacyjnych walorach turystyki polskiej, zamiast forsować rezerwowanie już teraz miejsc w hotelach.

Czytaj więcej

Kto zostanie prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej? Jest dwóch kandydatów

Żelazowska widzi jednak światło w tunelu – kończy relację Skift.com. Wzrosło zainteresowanie amerykańskich mediów Polską ze względu na wsparcie jakiego udzieliła ona ukraińskim sąsiadom. - To jest coś, co na pewno będziemy podkreślać w naszej komunikacji, ponieważ gościnność jest w naszym DNA – podkreśliła Żelazowska.

- Dajmy więc sobie jeszcze kilka tygodni, a sytuacja zmieni się diametralnie. Zachowywanie się teraz, jakby nic się nie stało, nie byłoby zbyt odpowiedzialne. Jesteśmy ostrożnymi optymistami - zakończyła.

Dyrektor Magdalena Żelazowska skończyła już swoją kadencję (kadencja trwa 33 miesiące) kierowania ZOPOT w Stanach Zjednoczonych już w zeszłym roku. Obecnie kieruje placówką, jako pełniąca obowiązki. Tymczasem POT szuka na jej miejsce następcy. Na razie nie znalazł dobrego kandydata, a sama Żelazowska już w konkursie nie startuje.

W sprawie zabrała też głos p.o. prezes POT Anna Salamończyk-Mochel. - Wypowiedź przedstawicielki ZOPOT w Nowym Jorku Magdaleny Żelazowskiej dotycząca bezpieczeństwa przyjazdów do Polski jest niezgodna ze strategią komunikacyjną i działaniami prowadzonymi przez Polską Organizację Turystyczną. Od początku konfliktu za naszą wschodnią granicą zgodnie z faktami informujemy zarówno poprzez nasze własne kanały komunikacji, jak i Zagraniczne Ośrodki Polskiej Organizacji Turystycznej, że na terytorium naszego państwa nie są prowadzone żadne działania wojenne, a Polska jest krajem bezpiecznym. Goście, szczególnie z bardziej odległych rynków, mają prawo czuć się zaniepokojeni, tym bardziej że docierający do nich przekaz medialny podkreśla bliskość konfliktu, ale naszym zadaniem jest rzetelne informowanie o sytuacji, a nie eskalowanie niepokoju. W POT tym właśnie się zajmujemy – informujemy naszych zagranicznych partnerów o bieżącej sytuacji w Polsce, opracowujemy oferty i aktualizujemy kampanie informacyjne, aby podróżujący wiedzieli, że wciąż mogą doświadczyć tego, co w Polsce najlepsze, jesteśmy otwarci dla wszystkich, a polska gościnność to nie tylko jednorazowy zryw pomocy obywatelom Ukrainy, ale część naszej kultury i tradycji – deklaruje.

„W nawiązaniu do niedopuszczalnej wypowiedzi przedstawicielki Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Nowym Jorku Magdaleny Żelazowskiej dotyczącym bezpieczeństwa przyjazdów do Polski, zawnioskowałem do p.o prezesa Polska Organizacja Turystyczna Anny Salamończyk-Mochel o rozwiązanie umowy z dyrektor ośrodka w Nowym Jorku w trybie natychmiastowym” - napisał dzisiaj na swoim profilu wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

To reakcja na dzisiejsze doniesienia odnośnie do wypowiedzi, jakich portalowi turystycznemu Skift.com udzieliła dyrektor biura POT w Nowym Jorku.

Pozostało 93% artykułu
Nowe Trendy
Co piąty turysta przyjechał do Polski z zagranicy. Najwięcej z Niemiec
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny