Obchody Światowego Dnia Turystyki pod znakiem przyszłości polskich uzdrowisk

Klienci uzdrowisk to też turyści, potrzebują atrakcji i możliwości aktywnego spędzania czasu. To kierunek, w którym powinny się rozwijać uzdrowiska – do takich wniosków doszli uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Turystyki w Supraślu.

Publikacja: 28.09.2022 20:00

- Dbałość o uzdrowiska będzie mieć odzwierciedlenie w programach Ministerstwa Sportu i Turystyki - z

- Dbałość o uzdrowiska będzie mieć odzwierciedlenie w programach Ministerstwa Sportu i Turystyki - zapewniał sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy

Foto: Polska Organizacja Turystyczna

Organizatorem centralnych obchodów Światowego Dnia Turystyki były Ministerstwo Sportu i Turystyki, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna i podlaski urząd marszałkowski. Na miejsce spotkania wybrano Supraśl i Białystok. Obchody wypełniła debata o przyszłości polskich uzdrowisk „Nowe trendy w rozwoju uzdrowisk i priorytety w ich promocji”, a wieczór bankiet i koncert podlaskich filharmoników, którzy zabawiali publiczność przebojami muzyki filmowej.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli branży turystycznej (głównie z Podlasia i Polski Wschodniej), samorządowców, urzędników Ministerstwa Sportu i Turystyki z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym na czele, reprezentantów regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, ekspertów.

Jak wyjaśnił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, Podlasie wybrano w tym roku z dwóch powodów. Po pierwsze to region poszkodowany w wyniku wielotygodniowego częściowego zamknięcia spowodowanego kryzysem uchodźczym na granicy wschodniej. Ministerstwo chciało zwrócić uwagę na ten teren wyjątkowo bogaty w atrakcyjne dla turystów walory, jak dzika przyroda, czyste powietrze, lokalne kulinaria, tradycja i kultura. Drugim powodem były dwa uzdrowiska tego regionu – Augustów i Supraśl. Oba dostały po 5 milionów złotych bezzwrotnego dofinansowania z rządowego programu Polski Ład na inwestycje związane z turystyką. W Supraślu dzięki temu udało się wyremontować część rynku, a w Augustowie poprawić infrastrukturę Osiedla Przylesie. Opowiedzieli o tym burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i zastępca burmistrza Augustowa Sławomir Sieczkowski.

Do zabiegu kuracjusze, potem turyści

Burmistrz innego uzdrowiska, Muszyny, i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba opowiedział o wynikach badań, jakie związek przeprowadził na reprezentatywnej grupie Polaków. O ile Polacy kojarzą uzdrowiska z zabiegami poprawiającymi zdrowie, leczniczymi wodami i borowinami, a także ze szczególnymi walorami klimatu, o tyle pytani, czego oczekują od uzdrowisk, na pierwszym miejscu stawiają możliwość spróbowania regionalnych potraw, na drugim wygodne hotele, a na kolejnym atrakcje, które pozwolą im ciekawie spędzać czas. Chodzi o wszelkiego rodzaju ścieżki rowerowe, kolejki linowe, punkty widokowe, trasy narciarskie, korty tenisowe.

- To pokazuje, jak w ostatnich latach zmienił się klient uzdrowisk. To nie jest już starszy, zniedołężniały człowiek. W uzdrowiskach odzyskują siły coraz młodsi kuracjusze. Po zabiegach chcą mieć możliwość ciekawego spędzania czasu, i nie chodzi tu o wieczorki z innymi kuracjuszami, w dawnym stylu, ale o jazdę na rowerze, zjeżdżanie na nartach, wchodzenie na punkty widokowe, kąpiele w basenach termalnych. Coraz częściej klientami uzdrowisk są rodziny z dziećmi.

W takim rozwoju upatruje Golba szansy dla uzdrowisk. - Niestety, uzdrowiska z natury rzeczy są monofunkcyjne, a więc wrażliwe na kryzysy. Rozbudowywanie ich oferty o atrakcje turystyczne pozwoli im zmienić charakter i uodpornić się na nadzwyczajne sytuacje, jak pandemia – wyjaśniał. Jego zdaniem jednak w uzdrowiska, które poza kilkoma największymi i najbogatszymi, są ekonomicznie słabe, trzeba inwestować. Te inwestycje muszą pochodzić z zewnątrz. Namiastką takiego działania było przeznaczenie przez rząd, z inicjatywy Andrzeja Guta-Mostowego, 250 milionów złotych na dotacje dla wszystkich 46 gmin uzdrowiskowych. Pieniądze miały im zrekompensować częściowo utracone w pandemii korzyści, szacowane na 300 milionów złotych.

- Samo bycie uzdrowiskiem już nie wystarczy, trzeba kreować nowe produkty turystyczne, bez wsparcia tego nie przeprowadzimy – podsumował Golba.

Gdzie wyleczę kolano?

Dr Anna Białk-Wolf, ekspertka od promocji usług zdrowotnych, omówiła pokrótce formy promowania turystyki zdrowotnej przez Polską Organizację Turystyczną. Jak wskazywała te doświadczenia pokazują, że nadal brak na rynku konkretnych informacji, bezpośrednio przeznaczonych dla potencjalnych kuracjuszy, o tym gdzie i co mogą leczyć w „polskich miasteczkach zdrowia”, jak nazywała uzdrowiska. Inny wniosek – usługi zdrowotne warto promować nie tylko na targach bezpośrednio poświęconych turystyce i uzdrowiskom, ale także na imprezach prezentujących na przykład sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Tam bowiem przychodzi wiele osób z bardzo konkretnymi problemami i pytaniami, chcących się dowiedzieć, „gdzie wyleczą swoje lewe kolano”. Przy tym okazuje się, że polscy producenci przodują w produkowaniu innowacyjnych urządzeń wykorzystywanych w lecznictwie.

- Uzdrowiska są priorytetowym produktem markowym, który będzie sprzyjał rozwojowi turystyki w Polsce. Przewiduje się, że w najbliższych latach rozwój turystyki uzdrowiskowej w Polsce będzie związany ze wzrostem zainteresowania wyjazdami w celach zdrowotnych i rehabilitacyjnych, w szczególności osób po przebyciu covidu. Procesy demograficzne w Europie Zachodniej również sprawią, że zainteresowanie polskimi uzdrowiskami będzie w przyszłości większe. Tamtejsze społeczeństwa charakteryzują się większymi zasobami czasu wolnego, a także większym potencjałem ekonomicznym, a to razem ze zmianami w świadomości i stylu życia sprawia, że wypoczynek w uzdrowiskach będzie się cieszył w przyszłości coraz większym zainteresowaniem – mówi Gut-Mostowy.

Jego zdaniem polskie uzdrowiska mają ogromne znaczenie w odbudowie potencjału turystyki medycznej w Polsce, który jest polską specjalnością eksportową, a także istotnym elementem turystyki krajowej.

Kończąc debatę wiceminister zadeklarował, że „to wszystko będzie mieć odzwierciedlenie w programach Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi”. - Proszę je śledzić – zachęcał.

Podczas wtorkowej gali Światowego Dnia Turystyki połączonego z 20-leciem Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Operze i Filharmonii Podlaskiej Andrzej Gut-Mostowy wręczył 23 osobom związanym z sektorem turystycznym odznaki „Za zasługi dla turystyki”. Wśród nich znaleźli się prezes PROT Bożena Nienałtowska, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej Tomasz Koralewski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski, właścicielka specjalizującego się w turystyce dzieci i młodzieży biura podróży Jaworzyna Tour Teresa Wilk i prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych Marcin Wujec.

Odznaki "Za zasługi dla turystyki" odebrały 23 osoby

Odznaki "Za zasługi dla turystyki" odebrały 23 osoby

MSiT

Osoby odznaczone odznaką honorową "Za zasługi dla turystyki" (lista pełna, włącznie z osobami, których nie było osobiście podczas wręczania odznak). Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki.

1. Agnieszka Danuta Korluk

Kierownik Biura Podróży ELTUR. Aktywnie uczestniczy w pracach Izby Turystyki RP oraz Dolnośląskiej Izby Turystyki. W czasie pandemii pomagała firmom transportowym uzyskać pomoc z PFR. Promuje ITRP oraz DIT na targach turystycznych. Aktywnie pomaga w pracach na rzecz uchodźców z Ukrainy.

2. Grzegorz Piotr Rojek

Prezes zarządu COHM sp.z.o.o. Wrocław. Wiceprezes Dolnośląskiej Izby Turystyki, Wiceprezes izby Turystyki RP. Przewodniczący Komisji Turystyki Przyjazdowej i Hoteli ITRP. Obecnie wspiera ukraińskich uchodźców, zapewniając im kwatery i posiłki w podległych sobie hotelach.

3. Robert Józef Brudnicki

Zastępca Dyrektora Instytutu Zarządzania i Gospodarki Usług Turystycznych. Przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji „ANRO”. Fundator EduPower sp. z.o.o. Popularyzator idei krajoznawstwa i turystyki zrównoważonej. Współorganizator konferencji Sektorowej Rady ds. Kompetencji Turystyka w zakresie kształtowania kompetencji zawodowych w turystyce. Angażuje się we wsparcie uchodźców z Ukrainy w ramach współpracy z Konsulatem Honorowym Ukrainy.

4. Ireneusz Damian Derek

Prezes Plastics Ukraina sp. z.o.o., doradca Zarządu PGNiG S.A. ds. współprac z Ukrainą. Założyciel polsko-ukraińskiej Izby Turystyki. Autor licznych projektów historyczno-kulturalnych na rzecz promocji dziedzictwa RP i dorobku wybitnych Polaków, ochrony polskich miejsc pamięci narodowej, upowszechniania kultur polskiej i tradycji narodowych.

5. Tadeusz Organa

Dyrektor pionu sprzedaży Travel Time. Były dyrektor ORBIS i ORBIS Travel w Częstochowie. Był członkiem współzałożycielem Oddziału Polskiej Izby Turystyki w Częstochowie. Przewodniczył Komisji Przyjazdowej Polsko-Ukraińskiej Izby Turystyki. Autor programów edukacyjnych. Inicjator przyjazdów studyjnych młodzieży maturalnej z Szkół Polonijnych w Chicago.

6. Janusz Cwajna

Zastępca Dyrektora Biura Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Jako wykładowca-praktyk udoskonala programy nauczania dla studentów kierunku turystyka i rekreacja. Współtwórca Centrów Obsługi Turystycznej. Był zaangażowany w tworzenie Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych. Inicjator wielu pomysłów na rzecz promocji regionu oraz na rzecz integracji środowiska LOT-ów.

7. Marcin Wujec

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. Podczas wybuchu pandemii czynnie uczestniczył w Sztabie Kryzysowym starając się wypracować najlepsze mechanizmy podróżowania w trudnych czasach. Był zaangażowany w promocję Bonu Turystycznego 500+. Był inicjatorem stworzenia aplikacji Wakacyjny Ekspert poprawiającej bezpieczeństwo turystów poza granicami kraju. W 2022 roku znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób w turystyce.

8. Szczepan Kowalik

Podinspektor wydz. Geodezji, Kartografii i Katastru w Starostwie Powiatowym w Człuchowie. Członek Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu. Społeczny inspektor campingów. Członek Komisji Konkursowej „Mister Camping”.

9. Katarzyna Królik

Prawnik, ekspert ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Instytucie Badań Edukacyjnych. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w pracach nad modelem systemu przewodnictwa górskiego w Polsce. Koordynowała m.in. realizację projektu pilotażowego, a także doradzała w sprawach formalnych w ramach prac nad projektami nowych rewolucji prawnych w zakresie świadczenia usług przewodników górskich.

10. Urszula Mirosław

Wiceprezes Stowarzyszenia Kowali Polskich w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojciechowie. Inicjatorka wielu przedsięwzięć dla ratowania ginącego zawodu kowala. Dzięki Niej powstał produkt turystyczny Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji. Współorganizatorka Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Spotkań Kowali. Posiada uprawnienia kierownika wycieczek oraz przewodnika. Autorka i współautorka wielu publikacji tj. „Wojciechów wieś przy Wieży- ocalić od zapomnienia” czy „Album Wieża Ariańska” oraz wielu innych.

11. Teresa Barbara Wilk

Dyrektor i współwłaściciel Biura Turystycznego Jaworzyna Tour- plasującego się w czołowej piątce w rankingach touroperatorów turystyki dziecięcej i młodzieżowej w Polsce. Stworzyła wiele nowych technologii i systemów na rynku turystycznym, z których korzystają wszystkie biura podróży w Polsce. Fundatorka wyjazdów wakacyjnych dla grup dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji materialnej.

12. Biuro Turystyki Jaworzyna Tour

Biuro Turystyczne specjalizujące się w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży poprzez oferowanie kolonii, obozów młodzieżowych, zielonych i białych szkół, zimowisk oraz wycieczek szkolnych w Polsce i za granicami kraju.

13. Mieczysław Balowski

Kierownik Zakładu Języków i Literatur Zachodiosłowiańskich na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Osobiście prowadzi społeczną działalność w zakresie upowszechniania i rozwoju turystyki pieszej w regionie. Organizator wielu konkursów, rajdów oraz obozów wędrownych na arenie regionalnej i ogólnopolskiej. Opracował wiele broszur metodycznych i opracowań krajoznawczych. Członek PTTK, posiada uprawnienia organizatora turystyki, przewodnika, instruktora i strażnika ochrony przyrody, a także opiekuna zabytków czy informatora turystycznego.

14. Wojciech Marian Kluk

Wiceprezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego. Aktywny członek Automobilklubu Kędzierzyńsko-Kozielskiego od 1984 roku. Wielokrotny dyrektor turystycznych imprez klubowych, ogólnopolskich i cyklicznych samochodowych rajdów turystycznych. Organizator wielu imprez Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, współorganizator szkoleń klubowych, okręgowych i ogólnopolskich w tematyce sportu popularnego i turystyki. Uczestnik i organizator ogólnopolskich zlotów caravaningowych.

15. Ireneusz Andrzej Węgłowski

Prezes IGHP. Dyrektor hoteli Polonia-Metropol w Warszawie. Przewodniczący Rady Nadzorczej Orbis Group. Obecnie też Przewodniczący Rady Polskiej Organizacji Turystycznej.

16. Tomasz Leszek Koralewski

Prezes Zarządu Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Koordynator projektów szkoleniowych dla branży turystycznej. Tworzył i realizował plan rozwoju turystyki w województwie łódzkim. Właściciel firmy VOLEO Marketing, Szkolenia, Evety specjalizującej się w eventach i marketingu turystycznym. Promotor, animator i ambasador Miasta Łódź i regionu łódzkiego.

17. Bożena Nienałtowska

Dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Prezes Zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Ma nadzór nad rozmaitymi projektami integrującymi branżę turystyczną. Propaguje i wspiera rozwój turystyki osób z niepełnosprawnościami.

18. Bożena Pogorzelska

Kierownik Referatu Turystyki w Departamencie Edukacji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Koordynatora projektów takich jak „Podlaskie- odwieczna potrzeba natury”, „Kreacja wizerunku województwa podlaskiego w kraju i za granicą poprzez produkty turystyczne”. Aktywnie współpracuje z PROT.

19. Katarzyna Pierwienis

Dyrektor Biura Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku. Przewodnik turystyczny po województwie podlaskim. Współorganizatorka m.in. Ogólnopolskiego Zlotu Nizinnego Przewodników PTTK „Biebrza”, Ogólnopolskiego Zlotu Turystów Przyrodników i innych. Od wielu lat współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego oraz PROT. Administrator miejskiej strony turystycznej „Odkryj Białystok”.

20. Katarzyna Sadowska

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. Zajmuje się promocją Korycina i lokalnych atrakcji. Dba o szlaki turystyczne oraz ich oznakowanie. W ostatnim czasie zleciła odnowienie niebieskiego szlaku rowerowego oraz utworzyła dwa szlaki nordic walking.

21. Marta Sandra Grzelak

Dyrektor biura LOT „Region Puszczy Białowieskiej”, Prezes stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej”. Wspiera projekty wzmacniające markę regionu Puszczy Białowieskiej, których efektami są nowe ścieżki rowerowe (w tym Green Velo) czy szlaki nordic walking. Środki na te cele pozyskuje ze źródeł zewnętrznych.

22. Mariusz Dudziński

Burmistrz Tykocina. Od 20 lat współtworzy ofertę turystyczną Gminy Tykocin. Doprowadził do powstania jedynej w Polsce Europejskiej Wsi Bocianiej Pentowo, utworzył punkty informacji turystycznej (certyfikowane przez PROT), z jego inicjatywy została rozbudowana infrastruktura turystyczna gminy, w tym powstała ścieżka dydaktyczna nad rzeką Narew. Nawiązał współpracę z Litwą, Grecją, Hiszpanią, Cyprem, Serbią, Chorwacją, Austrią i Węgrami w zakresie promocji miasta. Dzięki jego staraniom Prezydent RP nadał Tykocinowi tytuł „Pomnika historii”.

23. Mirosław Karolczuk

Burmistrz Augustowa. Od początku kadencji kładzie nacisk na rozwój turystyki i promocję Augustowa. Dzięki jego działaniom Miasto Uzdrowiskowe Augustów zażegnało kryzys malejących złóż wykorzystywanych w uzdrowisku. Rozbudował inwestycje kubaturowe, w tym Bazę Sportów Wodnych. Nieustannie wspiera lokalnych twórców i regionalne atrakcje.

24. Radosław Dobrowolski

Burmistrz Supraśla. Założył Collegium Suprasliense. Autor książek o Supraślu. Inicjator projektów promocyjnych, artystycznych, kulturalnych, badawczych oraz charytatywnych. Wspiera rozwój infrastruktury turystycznej m.in. Supraski Szlak Bioróżnorodności. Dzięki jego zaangażowaniu powstał zakład przyrodoleczniczy Hotel Knieja i dzięki temu miasto zatrzymało status uzdrowiska.

25. Marcin Leoszko

Prezes Augustowskiej Organizacji Turystycznej. Z jego inicjatywy odbyły się posiedzenia plenarne oraz prezydia WRDS, których tematyką była branża turystyczna województwa podlaskiego. W turystyce działa już od studiów, gdzie angażował się w turystykę społeczną m.in. jako Przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Przewodniczący Zarządu Krajowego NZS.

26. Rafał Franciszek Siwek

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie. Inicjator projektów miejsc i obiektów turystycznych m.in. jedynego w Polsce Muzeum Kajakarstwa, Ośrodka Promocji Produktu Lokalnego „Zagubek” czy Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Puszczyk”. Pomysłodawca i organizator największego spływu kajakowego w Polsce „500 kajaków”, koordynator projektu utworzenia dwóch transgranicznych kajakowych szlaków turystycznych „Łączy Nas Bug”.

27. Artur Kosicki

Marszałek Województwa Podlaskiego. Nieustannie zaangażowany w promocję regionu podlaskiego oraz w działania na rzecz przedsiębiorców turystycznych organizujących imprez turystyczne i świadczących usługi hotelarskie. Przyczynił się do powstania ścieżki rowerowej August Velo i szlaku Kanał Augustowski.

28. Mieczysław Kazimierz Baszko

Polityk, Poseł na Sejm IX Kadencji. Jako wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz członek komisji łączności z Polakami za granicą, czynnie uczestniczy w procesie legislacji przepisów prawa dotyczących funkcjonowania sektora turystycznego w Polsce. Pełni funkcję Przewodniczącego Zrzeszenia Ludowego Zespołów Sportowych województwa podlaskiego, jest Członkiem Prezydium Ochotniczej Straży Pożarnej RP województwa podlaskiego. Pan Mieczysław Kazimierz Baszko angażuje się w rozwój i promocję polskiej turystyki w kraju i zagranicą.

29. Bogdan Dyjuk

Pan Bogdan Dyjuk pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Ekspertów ds. Turystyki, jest także Prezesem Lokalnej Grupy Działania Kanał Augustowski, nauczycielem, samorządowcem oraz działaczem społecznym. Był dyrektorem Augustowskiego Centrum Edukacyjnego. Aktywnie zajmuje się formułowaniem stanowisk dotyczących propozycji systemowych rozwiązań w turystyce, a także opiniowaniem inicjatyw legislacyjnych z zakresu turystyki. Jest inicjatorem wielu projektów służących rozwojowi turystyki regionalnej i ogólnopolskiej.

Organizatorem centralnych obchodów Światowego Dnia Turystyki były Ministerstwo Sportu i Turystyki, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna i podlaski urząd marszałkowski. Na miejsce spotkania wybrano Supraśl i Białystok. Obchody wypełniła debata o przyszłości polskich uzdrowisk „Nowe trendy w rozwoju uzdrowisk i priorytety w ich promocji”, a wieczór bankiet i koncert podlaskich filharmoników, którzy zabawiali publiczność przebojami muzyki filmowej.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli branży turystycznej (głównie z Podlasia i Polski Wschodniej), samorządowców, urzędników Ministerstwa Sportu i Turystyki z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym na czele, reprezentantów regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, ekspertów.

Pozostało 96% artykułu
Popularne Trendy
Turyści w kwestiach klimatycznych są jak schizofrenicy
Popularne Trendy
Amerykanie planują wakacje. Na szczycie listy marzeń europejska stolica
Popularne Trendy
Badanie. 60 procent Polaków nie planuje wyjazdu na majówkę
Popularne Trendy
Nowy rok - nowy rekord Polaków w Chorwacji. „Między nami są dobre wibracje”
Popularne Trendy
Polacy mają plany na majówkę. Polska wygrywa z zagranicą, a góry z morzem