Reklama
Rozwiń

Złoty Certyfikat 2022 dla Kopalni Guido i Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu

Polska Organizacja Turystyczna przyznała certyfikaty najlepszym produktom turystycznym. Złoty przypadł w tym roku Kopalni Guido i Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu.

Publikacja: 15.12.2022 21:07

Wszyscy nagrodzeni odebrali certyfikaty w formie ogromnych dyplomów

Wszyscy nagrodzeni odebrali certyfikaty w formie ogromnych dyplomów

Foto: Filip Frydrykiewicz

Dziewiętnaste już rozdanie certyfikatów miało miejsce podczas uroczystej gali w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach. Polska Organizacja Turystyczna wyróżniła w sumie 16 produktów turystycznych.

Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej ma wyłaniać najlepsze produkty turystyczne i rekomendować je tym samym turystom z kraju i z zagranicy. Jest stałym elementem promowania Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie.

Certyfikaty POT są przyznawane przez kapitułę powołaną przez prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, w której skład wchodzą wybitni eksperci z turystyki, marketingu, budowy i promocji produktów turystycznych, a także przedstawiciele środowisk akademickich i mediów. Swoich kandydatów zgłaszają regionalne organizacje turystyczne. W tym roku wskazano 46 produkty turystyczne w kategorii Certyfikat POT, 11 produktów w kategorii Złoty Certyfikat (w finale obok Guido znalazły się Kopalnia Soli w Wieliczce i Zoo we Wrocławiu)  i 13 do Certyfikatu Specjalnego.

W głosowaniu kapituła wybrała 10 najlepszych produktów turystycznych, które wyróżniono Certyfikatem POT. Ponadto przyznała dwa wyróżnienia. Certyfikat Internautów powędrował do Festiwalu Górnej Odry, który zyskał uznanie niemal połowy głosujących, a nagrodę Certyfikat Specjalny POT otrzymało Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.

Złoty Certyfikat POT

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to poprzemysłowy kompleks turystyczny Zabrza (zwany Czarną Perłą Europy) i unikatowy zespół atrakcji turystycznych, kulturalnych i eventowych, stworzony w zabudowaniach powierzchniowych i podziemnych korytarzach XVIII- i XIX-wiecznych kopalń węgla kamiennego. Zabrzański kompleks pogórniczy jest największym tego typu kompleksem w Polsce. W skali Europy wyróżnia go sieć ponad 10 kilometrów podziemnych tras turystycznych, poprowadzonych pod centrum miasta, przez autentyczne wyrobiska górnicze. Można je poznać w ramach kilku tras, różniących się tematyką, czasem zwiedzania i atrakcjami.

Certyfikat POT dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2022 roku

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzych.  Stara Kopalnia to unikatowy na skalę europejską zespół kilkunastu naziemnych zabytkowych obiektów górniczych z końca XIX i początku XX wieku, trasa podziemna, kopalniany park maszynowy i 24-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i gór. Dawna Kopalnia Węgla Kamiennego Julia to dziś tętniąca życiem instytucja kultury i niepowtarzalna atrakcja turystyczna.

Hotel Cukrownia Żnin. Swoiste miasto w mieście, postindustrialna enklawa, w którą inwestor tchnął nowe życie. Ratując oryginalne elementy fabrycznego założenia, budynków i wyposażenia (rury, elementy stalowe, dawne maszyny, metalowe szafy, tablice informacyjne) urządził we wnętrzach wyjątkowy hotel. Sprawił, że miejsce skazane na rozbiórkę i zapomnienie stało się celem podróży.

Energylandia - rodzinny park rozrywki w Zatorze. Największy park rozrywki w Polsce i największy park roller coasterów w Europie. Rocznie miejsce odwiedzają miliony gości, szukających wyjątkowych wrażeń. Miejsce wciąż dynamicznie się rozwijające, poszerzające strefy rozrywki i dodające kolejne atrakcje.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę, rozwijania pasji i odkrywania nowych zainteresowań. Największą atrakcją dla zwiedzających jest multimedialna, interaktywna wystawa Bajkowy Świat. Podróżujący po Bajkowym Świecie zdobywają nowe informacje, uczą się dialogu i wymiany doświadczeń kulturowych oraz czerpią z zaklętych w baśniach mądrości innych krajów.

Festiwal Górnej Odry. To impreza otwierająca sezon letni w województwie śląskim. Motywem przewodnim wydarzenia jest Odra, która rozpoczyna tu swój bieg. Program skupia się na tematyce wody.

Muzeum Miasta Łodzi. Mieści się w powstałym na przełomie XIX i XX wieku Pałacu Poznańskich, siedzibie jednego z największych łódzkich rodów fabrykanckich. Dzięki przepychowi wystroju nazywanym ,,łódzkim Luwrem". Muzeum powstało w 1975 roku i od tego momentu realizuje misję jaką jest dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Łodzi oraz budowanie tożsamości miasta i jego społeczności.

Rejs statkiem po trawie. Wyjątkowe doświadczenie i możliwość pokonywania odległości i wysokości na dwupokładowym statku pasażerskim. Rejs odbywa się po unikatowym odcinku Kanału Elbląskiego, między Buczyńcem a Elblągiem, gdzie zlokalizowany jest system pięciu pochylni i rezerwat przyrody na jeziorze Drużno. O wyjątkowości rejsu stanowi także przemierzany wzdłuż akwen deltowego, płytkiego, silnie zarastającego, a zarazem bardzo bogatego przyrodniczo, jeziora, siedliska wielu gatunków rzadkich ptaków.

Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego. Leży przy szosie Hajnówka–Białowieża na około 27 hektarach, w warunkach zbliżonych do naturalnych. Prezentowane są tam wszystkie gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej i duże drapieżniki. Dodatkową atrakcją obiektu jest Pawilon Edukacyjny. To pierwsza placówka w regionie, która łączy naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu. W budynku Pawilonu znajduje się interaktywna sala edukacyjna, w której na 12 stanowiskach można bliżej poznać życie żubrów.

Szlak Kulinarny Opolski Bifyj to fascynująca, pełna różnorodnych smaków podróż po regionie. Szlak daje wspaniałą okazję do poznania i rozsmakowania się w tradycyjnych potrawach kuchni Śląska Opolskiego, które zachwycają wielokulturowym bogactwem zaczerpniętym z kuchni śląskiej, kresowej, niemieckiej i czeskiej. Do Szlaku należą 23 certyfikowane restauracje gotujące potrawy tradycyjne i dania skomponowane w oparciu o regionalne produkty.

Szlak Zamków Gotyckich. Liczy około 750 kilometrów i biegnie przez województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie. Szlak łączy 16 zamków krzyżackich, biskupich i kapitulnych.

Wyróżnienia (przedsionek do certyfikatów)

Trasa rowerowa VeloDunajec

Antidotum Airshow Leszno

Dziewiętnaste już rozdanie certyfikatów miało miejsce podczas uroczystej gali w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach. Polska Organizacja Turystyczna wyróżniła w sumie 16 produktów turystycznych.

Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej ma wyłaniać najlepsze produkty turystyczne i rekomendować je tym samym turystom z kraju i z zagranicy. Jest stałym elementem promowania Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Popularne Trendy
Barcelona stawia na kulturalnych turystów. „Nie ilość, ale jakość”
Popularne Trendy
Relaks nad morzem, gwarancja dobrej pogody, wygoda all inclusive - Polacy planują wakacje
Popularne Trendy
Na wycieczkę do sąsiadów - Słowackie regiony przygraniczne oferują unikatowe miejsca
Popularne Trendy
Polacy chcą odkrywać miejsca na wakacje w kraju