Złoty Certyfikat 2022 dla Kopalni Guido i Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu

Polska Organizacja Turystyczna przyznała certyfikaty najlepszym produktom turystycznym. Złoty przypadł w tym roku Kopalni Guido i Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu.

Publikacja: 15.12.2022 21:07

Wszyscy nagrodzeni odebrali certyfikaty w formie ogromnych dyplomów

Wszyscy nagrodzeni odebrali certyfikaty w formie ogromnych dyplomów

Foto: Filip Frydrykiewicz

Dziewiętnaste już rozdanie certyfikatów miało miejsce podczas uroczystej gali w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach. Polska Organizacja Turystyczna wyróżniła w sumie 16 produktów turystycznych.

Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej ma wyłaniać najlepsze produkty turystyczne i rekomendować je tym samym turystom z kraju i z zagranicy. Jest stałym elementem promowania Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie.

Certyfikaty POT są przyznawane przez kapitułę powołaną przez prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, w której skład wchodzą wybitni eksperci z turystyki, marketingu, budowy i promocji produktów turystycznych, a także przedstawiciele środowisk akademickich i mediów. Swoich kandydatów zgłaszają regionalne organizacje turystyczne. W tym roku wskazano 46 produkty turystyczne w kategorii Certyfikat POT, 11 produktów w kategorii Złoty Certyfikat (w finale obok Guido znalazły się Kopalnia Soli w Wieliczce i Zoo we Wrocławiu)  i 13 do Certyfikatu Specjalnego.

W głosowaniu kapituła wybrała 10 najlepszych produktów turystycznych, które wyróżniono Certyfikatem POT. Ponadto przyznała dwa wyróżnienia. Certyfikat Internautów powędrował do Festiwalu Górnej Odry, który zyskał uznanie niemal połowy głosujących, a nagrodę Certyfikat Specjalny POT otrzymało Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.

Złoty Certyfikat POT

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to poprzemysłowy kompleks turystyczny Zabrza (zwany Czarną Perłą Europy) i unikatowy zespół atrakcji turystycznych, kulturalnych i eventowych, stworzony w zabudowaniach powierzchniowych i podziemnych korytarzach XVIII- i XIX-wiecznych kopalń węgla kamiennego. Zabrzański kompleks pogórniczy jest największym tego typu kompleksem w Polsce. W skali Europy wyróżnia go sieć ponad 10 kilometrów podziemnych tras turystycznych, poprowadzonych pod centrum miasta, przez autentyczne wyrobiska górnicze. Można je poznać w ramach kilku tras, różniących się tematyką, czasem zwiedzania i atrakcjami.

Certyfikat POT dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2022 roku

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzych.  Stara Kopalnia to unikatowy na skalę europejską zespół kilkunastu naziemnych zabytkowych obiektów górniczych z końca XIX i początku XX wieku, trasa podziemna, kopalniany park maszynowy i 24-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i gór. Dawna Kopalnia Węgla Kamiennego Julia to dziś tętniąca życiem instytucja kultury i niepowtarzalna atrakcja turystyczna.

Hotel Cukrownia Żnin. Swoiste miasto w mieście, postindustrialna enklawa, w którą inwestor tchnął nowe życie. Ratując oryginalne elementy fabrycznego założenia, budynków i wyposażenia (rury, elementy stalowe, dawne maszyny, metalowe szafy, tablice informacyjne) urządził we wnętrzach wyjątkowy hotel. Sprawił, że miejsce skazane na rozbiórkę i zapomnienie stało się celem podróży.

Energylandia - rodzinny park rozrywki w Zatorze. Największy park rozrywki w Polsce i największy park roller coasterów w Europie. Rocznie miejsce odwiedzają miliony gości, szukających wyjątkowych wrażeń. Miejsce wciąż dynamicznie się rozwijające, poszerzające strefy rozrywki i dodające kolejne atrakcje.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę, rozwijania pasji i odkrywania nowych zainteresowań. Największą atrakcją dla zwiedzających jest multimedialna, interaktywna wystawa Bajkowy Świat. Podróżujący po Bajkowym Świecie zdobywają nowe informacje, uczą się dialogu i wymiany doświadczeń kulturowych oraz czerpią z zaklętych w baśniach mądrości innych krajów.

Festiwal Górnej Odry. To impreza otwierająca sezon letni w województwie śląskim. Motywem przewodnim wydarzenia jest Odra, która rozpoczyna tu swój bieg. Program skupia się na tematyce wody.

Muzeum Miasta Łodzi. Mieści się w powstałym na przełomie XIX i XX wieku Pałacu Poznańskich, siedzibie jednego z największych łódzkich rodów fabrykanckich. Dzięki przepychowi wystroju nazywanym ,,łódzkim Luwrem". Muzeum powstało w 1975 roku i od tego momentu realizuje misję jaką jest dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Łodzi oraz budowanie tożsamości miasta i jego społeczności.

Rejs statkiem po trawie. Wyjątkowe doświadczenie i możliwość pokonywania odległości i wysokości na dwupokładowym statku pasażerskim. Rejs odbywa się po unikatowym odcinku Kanału Elbląskiego, między Buczyńcem a Elblągiem, gdzie zlokalizowany jest system pięciu pochylni i rezerwat przyrody na jeziorze Drużno. O wyjątkowości rejsu stanowi także przemierzany wzdłuż akwen deltowego, płytkiego, silnie zarastającego, a zarazem bardzo bogatego przyrodniczo, jeziora, siedliska wielu gatunków rzadkich ptaków.

Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego. Leży przy szosie Hajnówka–Białowieża na około 27 hektarach, w warunkach zbliżonych do naturalnych. Prezentowane są tam wszystkie gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej i duże drapieżniki. Dodatkową atrakcją obiektu jest Pawilon Edukacyjny. To pierwsza placówka w regionie, która łączy naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu. W budynku Pawilonu znajduje się interaktywna sala edukacyjna, w której na 12 stanowiskach można bliżej poznać życie żubrów.

Szlak Kulinarny Opolski Bifyj to fascynująca, pełna różnorodnych smaków podróż po regionie. Szlak daje wspaniałą okazję do poznania i rozsmakowania się w tradycyjnych potrawach kuchni Śląska Opolskiego, które zachwycają wielokulturowym bogactwem zaczerpniętym z kuchni śląskiej, kresowej, niemieckiej i czeskiej. Do Szlaku należą 23 certyfikowane restauracje gotujące potrawy tradycyjne i dania skomponowane w oparciu o regionalne produkty.

Szlak Zamków Gotyckich. Liczy około 750 kilometrów i biegnie przez województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie. Szlak łączy 16 zamków krzyżackich, biskupich i kapitulnych.

Wyróżnienia (przedsionek do certyfikatów)

Trasa rowerowa VeloDunajec

Antidotum Airshow Leszno

Dziewiętnaste już rozdanie certyfikatów miało miejsce podczas uroczystej gali w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach. Polska Organizacja Turystyczna wyróżniła w sumie 16 produktów turystycznych.

Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej ma wyłaniać najlepsze produkty turystyczne i rekomendować je tym samym turystom z kraju i z zagranicy. Jest stałym elementem promowania Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie.

Pozostało 92% artykułu
Materiał partnera
Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej: Na turystyce nie warto oszczędzać
Popularne Trendy
Dokąd, jak, z kim? Wiosenne podróże europejskich milenialsów
Popularne Trendy
Naukowcy, lekarze i działacze społeczni nowymi Ambasadorami Kongresów Polskich
Popularne Trendy
Majorka: Krnąbrnych turystów trzeba wychowywać, a nie karać zakazami
Popularne Trendy
Niemiecka branża turystyczna: Strajki uderzają w reputację Niemiec i nasz biznes