W przyszłym tygodniu (16-18 marca) międzynarodowe targi turystyczne powrócą po przerwie do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, tym razem w nowej odsłonie, jako International Travel & Tourism Fair (ITTF) Warsaw. Organizatorzy - Grupa MTP i Polska Izba Turystyki - szykują wiele wydarzeń o charakterze konsumenckim, ale też bogaty program dla branży turystycznej.
Czytaj więcej
Marcowe targi turystyczne w Warszawie, to święto naszej branży, warto je wykorzystać. Branża turystyczna przeprowadzi merytoryczne negocjacje z kontrahentami, a publiczność upewni się, że warto korzystać z usług profesjonalistów – mówi Piotr Henicz, wiceprezes Itaka Holdings i Polskiej Izby Turystyki.
16 marca Polska Izba Turystyki zaprasza na konferencję poświęconą zimowym wyjazdom Polaków. PIT przedstawi na niej raport podsumowujący sezon zimowy 2022/2023, przygotowany przy współpracy z agentami turystycznymi - Wakacje.pl i Travelplanet.pl i Fly.pl.
Tego samego dnia Turystyczna Organizacja Otwarta zorganizuje panel branżowy poświęcony ochronie praw konsumenta imprez turystycznych.
„Ochrona praw konsumentów i prawa podróżnych w ujęciu praktyki prowadzenia biznesu organizatorów turystyki, linii lotniczych czy agentów turystycznych, szczególnie w obliczu pandemii, kryzysu ekonomicznego czy działań wojennych, nie zawsze mogą być realizowane zgodnie z zamysłem ustawodawców. Chcemy poznać stanowisko branży turystycznej, aby w rozmowach dotyczących szykowanych zmian legislacyjnych, czy to na szczeblu unijnym, czy krajowym, przedstawić wyważoną propozycję uwzględniającą racje i interes wszystkich zainteresowanych” - wyjaśnia ideę spotkania TOO.
W panelu udział wezmą m.in.prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabela Stelmańska, Konrad Cholewiński z biura podróży Prima Holiday i Jacek Grzywa z Wakacje.pl.
Z kolei 18 marca TOO zaprasza na prelekcję o prawach i obowiązkach konsumentów imprez turystycznych. Prelegenci wskażą najczęstsze błędy popełniane zarówno przez turystów, jak i organizatorów, i podpowiedzą, jak można im zaradzić bez wchodzenia w spór reklamacyjny. Po prelekcji odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący ubezpieczeń turystycznych z udziałem przedstawicieli firm ubezpieczeniowych, likwidatorów szkód, prawników i przedsiębiorców turystycznych. Jak dobrać ubezpieczenie do imprezy turystycznej, czy podstawowe ubezpieczenia są wystarczające, jakie sumy ubezpieczenia odpowiadają realnym zdarzeniom ubezpieczeniowym, czy karta EKUZ jest potrzebna i kiedy, najczęstsze błędy przy wyborze ubezpieczenia i ich konsekwencje dla turystów - to tematy panelu.
Czytaj więcej
Prawie 50 polskich biur podróży, regionów, miast i hoteli wystawi się na rozpoczynających się w przyszłym tygodniu największych targach turystycznych na świecie, ITB Berlin. Impreza wraca po trzyletniej przerwie w tradycyjnej formie spotkań na żywo.
Debatę na temat praw konsumentów usług turystycznych organizuje też 17 marca Centrum Monitoringu Rynku Turystycznego. Będzie się ona składać z dwóch paneli: „Kiedy impreza/wyjazd staje się usługą turystyczną” i „Prawa konsumenta podstawą uczciwej konkurencji”.
Udział w debacie zapowiedzieli dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dominik Borek, dyrektor Departamentu Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów UOKiK Łukasz Wroński, prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski, wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Krzysztof Szadurski i koordynator Europejskiego Centrum Konsumenckiego Karol Muż.
16 marca odbędzie się konferencja poświęcona cyfryzacji branży turystycznej, m.in. trendom na rynku e-commerce, wyzwaniom wynikającym z cyfryzacji z perspektywy multiagenta, płatnościom online czy wykorzystaniu sztucznej inteligencji w turystyce. W programie wystąpienia ekspertów, panel dyskusyjny i prezentacje rozwiązań informatycznych dla turystyki. W foyer sali im. Goethego umieszczone zostaną stanowiska demonstracyjne najnowszych rozwiązań technologicznych. Konferencję organizuje portal przezmorze.pl.
Partnerem medialnym ITTF Warsaw jest portal branży turystycznej Turystyka.rp.pl.
Oto pełen program wydarzeń branżowych:
16 marca, Sala Goethego
11.00-12.15 - otwarcie targów ITTF Warsaw
12.30-15.00 - Przezmorze.pl - „Cyfryzacja branży turystycznej” - konferencja branżowa
15.30-17.00 - Polska Izba Turystyki - „Raport podsumowujący turystykę zimową”
16 marca, Sala Mickiewicza
10.15-10.45 - Prezentacja „Finlandia na każdą pogodę”, prelegenci: Päivi Laine - ambasador Finlandii w Polsce, Tomasz Zubilewicz - prezenter pogody w TVN, Kirsi Manninen i Helmi-Armiida Autti - region Ruka-Kuusamo, Satu Himanka - Visit Kalajoki
12.30-13.45 - Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna - „Innowacyjne podejście do wspierania rozwoju inicjatyw turystycznych” - prezentacja
14.00-16.00 - Turystyczna Organizacja Otwarta - „Ochrona praw konsumenta imprez turystycznych” - panel branżowy
17 marca, Sala Goethego
10.30-12.00 - Ambasada Macedonii - „Odkryj turystyczny potencjał Macedonii przy lampce wina”. Po prezentacji odbędzie się losowanie dwóch voucherów na trzydniowy pobyt w Skopje
12.30-15.30 - Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna - prezentacja połączona z degustacją greckiej kuchni
16.00-16.30 - Ambasada Indii - prezentacja
17 marca, Sala Mickiewicza
10.15-12.45 - Centrum Monitoringu Rynku Turystycznego - panele dyskusyjne „Kiedy impreza/wyjazd staje się usługą turystyczną” i „Prawa konsumenta podstawą uczciwej konkurencji”
13.00-17.00 - Polska Izba Turystyki - posiedzenie Oddziału Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej
17 marca, Sala Puszkina
10.30-12.00 - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych - „Social media w turystyce i nie tylko”
12.30-14.00 - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych - „Turystyka rowerowa w Polsce” - prezentacja
14.30-15.30 - Przezmorze.pl - „Cyfryzacja branży turystycznej” - konferencja branżowa
18 marca, Sala Mickiewicza
11.30-12.30 - Turystyczna Organizacja Otwarta - „Prawa i obowiązki konsumentów imprez turystycznych”
14.15-15.15 - Turystyczna Organizacja Otwarta - „Ubezpieczenia w turystyce”