Mazowsze - warszawskie otwarcie sezonu turystycznego. Aktywnie i industrialnie

Pałac w Wilanowie, wodny park Suntago i Muzeum Powstania Warszawskiego - to trzy najpopularniejsze atrakcje turystyczne Mazowsza. Turyści wracają na Mazowsze, ale skracają pobyt.

Publikacja: 11.05.2023 01:40

Dziennikarze mieli okazję zobaczyć Warszawę z perspektywy Wisły

Dziennikarze mieli okazję zobaczyć Warszawę z perspektywy Wisły

Foto: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna ogłosiła otwarcie sezonu turystycznego na Mazowszu. Tym razem - drugi raz w odstępie kilku dni, wcześniej otwarcie organizowała w Płocku - spotkała się z dziennikarzami nad Wisłą w Warszawie.

- Mimo szalejącej drożyzny i inflacji widzimy wzmożony ruch turystów - opisywał sytuację marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. - Odradzają się kontakty biznesowe. To o tyle ważne, że oceniamy, że około 6 procent PKB pochodzi z gospodarki turystycznej i jej otoczenia - transportu, usług hotelarskich i gastronomii, a w wypadku Mazowsza jej PKB to 150 miliardów euro, a więc więcej niż niejednego niedużego kraju. Dlatego otwieramy sezon turystyczny w Warszawie.

- Gratuluję władzom Warszawy, bo stolica wróciła dzięki nim nad Wisłę. Przestrzeń nad rzeką jest coraz piękniejsza, kwitnie tu życie, podobnie jak w innych europejskich miastach. Warszawa przyciąga najwięcej turystów, a jej potencjał jest ogromny - ciągnął Struzik.

Organizatorzy zaprosili dziennikarzy na konferencję na "Info Barkę"

Organizatorzy zaprosili dziennikarzy na konferencję na "Info Barkę"

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

Według badań prowadzonych na zlecenie MROT, w 2022 Mazowsze odwiedziło 14,2 miliona turystów, z czego 9,72 miliona jednodniowych. Choć ich liczba rośnie, to jednak nadal było ich mniej niż w 2019 roku, przed pandemią, kiedy naliczono 15,6 miliona odwiedzających. - Szczególnie brakuje jeszcze turystów zagranicznych - zwracała uwagę prezes MROT Izabela Stelmańska. Przyznała też, że coraz trudniej turystów zatrzymać na dłużej, widać tendencję w ich zachowaniu do skracania pobytów.

Najwięcej gości odwiedziło w zeszłym roku (badanie na podstawie logowania się urządzeń mobilnych) Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie - 2,1 miliona. To ponad dwa razy więcej niż drugie miejsce na liście atrakcji turystycznych - park wodny Suntago pod Mszczonowem, do którego ściągnęło 925 tysięcy osób. Na trzecim miejscu pod względem zainteresowania turystów znalazło się Muzeum Powstania Warszawskiego z 794 tysiącami odwiedzających.

Na kolejnych miejscach w tym rankingu znalazły się warszawskie ZOO (752 tysiące), Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (528 tys.), Zamek Królewski w Warszawie (493 tys.), Centrum Nauki Kopernik (397 tys.), dom rodzinny Fryderyka Szopena (194 tys.), Muzeum Narodowe w Warszawie (182 tys.) i ZOO w Płocku (99 tys.).

Geograficznie ruch turystów układał się następująco: Warszawa - 3,35 miliona, Nieporęt - 159 tys., Nadarzyn - 71 tys., Węgrów - 58 tys., Łomianki - 55 tys. inne duże miasta Mazowsza, Siedlce, Radom i Płock przyciągały od 32 tysięcy do 45 tysięcy gości.

Nieco inaczej jednak rozłożyły się ich noclegi. O ile lwia część przypadła na Warszawę, o tyle na drugim miejscu znalazł się powiat legionowski, a dalej Radom, Płock, Pruszków i Siedlce.

Lepszemu planowaniu wizyt na Mazowszu ma służyć strona w internecie mazowsze.travel, której właśnie nową odsłonę MROT udostępnił. Ma też ona wersję mobilną w postaci aplikacji, na smartfony.

Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabela Stelmańska zapowiedziała trzeci sez

Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabela Stelmańska zapowiedziała trzeci sezon kampanii "Odpoczywaj na Mazowszu"

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

Promocji regionu będzie też służyć w tym roku kolejna odsłona kampanii "Odpocznij na Mazowszu" i jej nowy spot. Mazowsze jest w niej przedstawione jako miejsce na wypoczynek aktywny, atrakcyjne pod względem przyrodniczym, historycznym, gastronomicznym.

- W samej Warszawie jest 700 kilometrów ścieżek rowerowych, a na Mazowszu są ich tysiące - zachwalała dyrektor biura MROT Dorota Zbińkowska. - Kajakami można pływać dwudziestoma rzekami, przemierzać można szlaki Szopenowski czy Książąt Piastowskich.

Zbińkowska przypomniała, że Mazowsze ma też przewodnik „Industrialne Mazowsze”, oprowadzający turystów po zabytkach trwającej już od 2000 lat, przemysłowej przeszłości. Z takimi przykładami, jak osada fabryczna i stolica polskiego lniarstwa, Żyrardów, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

Popularne Trendy
Grecja ma nową minister turystyki. Kraj czekają kolejne wybory
Popularne Trendy
Sztuczna inteligencja daje przewagę. Ale niewiele firm turystycznych z niej korzysta
Popularne Trendy
Coraz więcej turystów odwiedza Grecję. Rosjan zastępują Amerykanie
Popularne Trendy
Austria: Narciarze wrócili na stoki. Najliczniej Niemcy, a najszybciej ci z Chin
Popularne Trendy
Gut-Mostowy: Nowy bon turystyczny? Rząd szykuje rozwiązanie promujące turystykę