GUS podsumował wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w 2023 roku, statystykami obejmuje te, które mają co najmniej dziesięć miejsc noclegowych.
Według GUS w tych obiektach zatrzymało się w zeszłym roku 36,2 miliona turystów, czyli o 2 miliony więcej (5,8 procent), porównując rok do roku. Turyści wykupili 92,8 miliona noclegów, co oznaczało wzrost o 3,2 procent.
Czytaj więcej
Prawie co piąty turysta nocujący w obiektach noclegowych w Polsce w zeszłym roku był obcokrajowcem. Najchętniej odwiedzali Polskę Niemcy, Ukraińcy i Brytyjczycy, ale najszybciej przybywało Czechów - pokazują statystyki GUS.
Hoteli w Polsce przybywa, ale powoli
W zeszłym roku w Polsce było 9 809 turystycznych obiektów noclegowych, czyli o 43 (tj. o 0,4 proc.) więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost liczby obiektów odnotowano w zespołach domków turystycznych (o 57 obiektów), następnie w pokojach gościnnych i kwaterach prywatnych (o 45) i szkolnych schroniskach młodzieżowych (o 13). Spadek liczby obiektów odnotowano w 12 rodzajach obiektów, w tym największy w kwaterach agroturystycznych (o 29 obiektów).
Klasyfikując noclegi turystyczne pod względem standardu, baza noclegowa składała się - według GUS - z 3982 obiektów hotelowych i 5827 pozostałych obiektów.