„Lex Kamilek” już obowiązuje, a wielu hotelarzy nawet o nim nie słyszało

„Lex Kamilek” obowiązuje od połowy lutego, ale właściciele obiektów noclegowych nadal nie wiedzą, jak mają dostosować się do nowych przepisów. Co trzeci nie wie, że powinien wdrożyć „Standardy ochrony małoletnich”. Potrzebne są konkretne wytyczne i więcej informacji - wynika z ankiety Nocowanie.pl.

Publikacja: 10.04.2024 12:55

„Lex Kamilek” już obowiązuje, a wielu hotelarzy nawet o nim nie słyszało

Foto: Materiały prasowe

Nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochrony małoletnich, tzw. „lex Kamilek”, obowiązują od 15 lutego - przypomina w komunikacie portal rezerwacyjny Nocowanie.pl.

Wymagają one od hotelarzy opracowania i wdrożenia procedur zapewniających bezpieczne relacje między dziećmi a personelem oraz zasady interwencji w przypadku podejrzenia zagrożeń.

„Lex Kamilek” był jednym z tematów pierwszego spotkania branży turystycznej z nowym wiceministrem sportu i turystyki Piotrem Borysem.

Co trzeci hotelarz nie słyszał o „lex Kamilek”

Na wprowadzenie zmian i zastosowanie się do standardów wynikających z „lex Kamilek” zarządzający obiektami noclegowymi mają cztery miesiące. Jeżeli tego nie zrobią, muszą się liczyć z karami. Tyle że nie wszyscy o nowych obowiązkach wiedzą. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Nocowanie.pl wśród 502 przedstawicieli obiektów noclegowych, aż co trzeci z nich (34 procent) nie jest w ogóle świadomy obowiązku stosowania „Standardów ochrony małoletnich".

- Część uczestników badania dowiedziała się o nowych przepisach i nałożonych na nich obowiązkach właśnie z naszej ankiety - mówi ekspertka Nocowanie.pl Agnieszka Rzeszutek, cytowana w komunikacie. I dodaje, że sprawy nie ułatwia brak szczegółowych wytycznych, które doprecyzowałyby narzędzia dostępne dla hotelarzy czy schematy wymaganych procedur. To ważne przede wszystkim dla mniejszych podmiotów, które w przeciwieństwie do dużych sieci hotelowych nie dysponują kompleksową opieką prawną i machiną szkoleniową.

Ankietowani jasnych wytycznych oczekiwaliby między innymi od nadzorujących ich działalność samorządów.

Czytaj więcej

Polski Holding Hotelowy pomoże kształcić hotelarzy. Razem z SGGW

Ci z ankietowanych, którzy już coś słyszeli albo nawet rozpoczęli wdrażanie własnych procedur, dowiedzieli się o nowych przepisach z mediów (38 procent), mediów społecznościowych (23 procent), portali branżowych (15 procent), od kolegów z branży (10 procent), stron urzędowych (8 procent).

W grupie „poinformowanych” 37 procent deklaruje wprowadzenie procedur reagowania na przypadki przemocy wobec dzieci, a 14 procent - szkoleń dla personelu z zakresu ochrony małoletnich. 39 procent zapewnia, że wprowadziło procedury identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa ono w obiekcie. Jednak to właśnie ten wymóg budzi wątpliwości pozostałych. Aż 75 procent ankietowanych przyznaje, że od czasu wejścia w życie „lex Kamilek” jeszcze nie legitymowało gości z dziećmi.

Goście czują się niezręcznie

„Nie mam pojęcia, jak można formalnie ustalić, czy osoba przyjeżdżająca z dzieckiem jest jego prawnym opiekunem, dzieci w dowodzie nie ma. Wiem, że powinienem, ale nie wiem, jak to robić” - pisali ankietowani, chociaż rola „identyfikacji relacji” między dziećmi a dorosłymi przebywającymi w obiekcie noclegowym została szczególnie podkreślona w nowych przepisach. W praktyce zapisy ustawy wymagają, by pracownicy obiektu zadawali pytania dotyczące relacji między dorosłymi a dziećmi, upewniali się co do pokrewieństwa i obserwując relacje, sprawdzali, że nie dzieje się nic niepokojącego.

Czytaj więcej

Polacy wydłużają majówkę. I płacą za noclegi ponad 300 złotych więcej

Gospodarze obawiają się, że stosowanie takich procedur będzie stanowić niedogodność dla ich gości. Jednak z prawnego punktu widzenia nawet agresywna reakcja gościa hotelowego nie może być powodem do odstąpienia od procedur, a w wypadku jakichkolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa dziecka pracownicy obiektu mają obowiązek działać, w tym powiadomić odpowiednie organy.

- Ci, którzy próbują wdrażać procedury, często spotykają się z oporem gości. Potrzebna jest więc również kampania informacyjna skierowana bezpośrednio do turystów, która wyjaśni im, że to nie wścibstwo recepcjonisty, a wymogi przepisów nastawionych na bezpieczeństwo małoletnich - mówi Agnieszka Rzeszutek.

Nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochrony małoletnich, tzw. „lex Kamilek”, obowiązują od 15 lutego - przypomina w komunikacie portal rezerwacyjny Nocowanie.pl.

Wymagają one od hotelarzy opracowania i wdrożenia procedur zapewniających bezpieczne relacje między dziećmi a personelem oraz zasady interwencji w przypadku podejrzenia zagrożeń.

Pozostało 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Hotele
Hotelarze oceniają, że październik był stabilny, ale listopad zapowiada się słabo
Hotele
Booking.com narzeka na koszty. Będzie zwalniał pracowników
Hotele
Grecka Grupa Mitsis zainwestuje ćwierć miliarda euro w odnowienie swoich hoteli
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Hotele
Prezes HOTREC: Atutem europejskiego hotelarstwa są tradycja i gościnność. Warto się ich trzymać