Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w drugim kwartale tego roku obiekty noclegowe w Europie sprzedały 780,1 miliona noclegów. To tylko trochę więcej niż przed rokiem – zmiana na plus wyniosła 0,2 procent. Dokładna analiza pokazuje, jak rozkładał się popyt w poszczególnych miesiącach. I tak w kwietniu turyści zrealizowali 193,6 miliona noclegów (-8,7 procent w porównaniu z kwietniem 2023 roku), w maju 272,1 mln (+7,9 procent), a w czerwcu 314,5 mln (-0,1 procent). W tym kontekście trzeba przypomnieć, że Wielkanoc przypadała w marcu, podczas gdy w 2023 roku święto to wypadło w kwietniu. Jest to okres, w którym wiele osób wybiera się na rodzinne wojaże.
Czytaj więcej
W najpopularniejszym miesiącu podróży letnich ruch pasażerski na europejskich lotniskach zwiększył się o 5,6 procent, porównując rok do roku. W rezultacie liczba pasażerów przekroczyła wynik sprzed pandemii o 2,3 procent. Liderem wzrostu była Polska.
Zagraniczni goście (osoby niebędące rezydentami kraju, UE i spoza UE) wykupili prawie połowę (49 procent) wszystkich noclegów zrealizowanych w drugim kwartale 2024, przy czym między krajami UE występowały duże różnice. Największy udział obcokrajowców odnotowano na Cyprze (94,8 procent), Malcie (94,7 procent) i w Chorwacji (91 procent). Natomiast w Polsce (18,2 procent), Niemczech (18,7 procent) i Rumunii (19,6 procent) goście zagraniczni stanowili mniej niż jedną piątą noclegów.
Prawie 5 procent więcej turystów zagranicznych w Polsce
Polska znalazła się jednak w grupie dziesięciu krajów z największymi wzrostami w liczbie sprzedanych noclegów wśród gości zagranicznych. Jeśliby wziąć pod uwagę tylko kraje unijne, w takim rankingu zajmujemy ósme miejsce ze zmianą na plus na poziomie prawie 5 procent. Gdyby w statystyki włączyć również Albanię, Serbię i Macedonię Północną, wówczas znajdziemy się na ósmej pozycji. Liderami są w tym zakresie Luksemburg (+23,8 procent), Malta (+13,3 procent) i Rumunia (+10,5 procent). Na drugim końcu skali z największymi spadkami pojawiają się Holandia (-5,7 procent), Austria (-4,3 procent) i Belgia (-1,9 procent).
Swoje dane opublikował również Główny Urząd Statystyczny – ta analiza dotyczy pierwszego półrocza tego roku. Okazuje się, że turystów krajowych korzystających z bazy noclegowej było o 3,1 procent więcej, a turystów zagranicznych o 4,8 procent niż przed rokiem. W porównaniu z przedpandemicznym 2019 rokiem zmiana wyniosła 6,7 procent w przypadku turystów krajowych i 0,9 procent w przypadku turystów zagranicznych.