Głównym organizatorem konkursu jest Komisja Europejska, w Polsce koordynatorem jest Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki i regionalnym organizacjami turystycznymi. Tematem tegorocznego konkursu była turystyka kulturowa. Zakwalifikowano do niego 18 kandydatów.
Reguły i laury
– Kandydat nie mógł być znanym, popularnym już kierunkiem, ponieważ zależało nam na miejscach nowych, ale z potencjałem– wyjaśniał podczas gali kończącej konkurs dyrektor departamentu współpracy regionalnej w POT i tegoroczny przewodniczący jury konkursowego Jacek Janowski. – Po drugie, zgłaszane miejsce i jego oferta turystyczna miały być związane z kulturą lokalną i spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju.
– „Wielokulturowy nurt Bugu”, tak roboczo nazwaliśmy Krainę Bugu, która znajduje się w naszym województwie, na obszarze Polesia – mówił prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, dyrektor departamentu promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego Dariusz Donica. – Bug jest z jednej strony bramą na Wschód, a zarazem stanowi drogę do Unii Europejskiej, leży na styku kultur, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu, co najlepiej pokazuje Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Zapraszam wszystkich, aby dali się porwać przez ten wielokulturowy nurt Bugu i przyjechali na rozpoczynający się za kilkanaście dni Festiwal Landart, odwiedzili aukcję arabów w stadninie w Janowie Podlaskim, przejechali rowerem wzdłuż Bugu szlakiem Green Velo.
Jak wygląda teraz baza noclegowa tego produktu? – Dla klientów preferujących standardowy wypoczynek mamy, otwarty przed rokiem, pięciogwiazdkowy Zamek Biskupów w Janowie Podlaskim, już odkryty przez gości konferencyjnych, bo dysponuje stosownym zapleczem. Dla innych są pensjonaty nadbużańskie, jak Uroczysko Zaborek (wyróżnione w konkursie Eden w 2013 roku – red.) czy XIX-wieczny Dworek Łukowiska – zachwalał Donica.
Duet wyróżnionych
W każdym konkursie, oprócz głównego zwycięzcy są też wyróżnieni. W tym roku tylko dwóch: Europejska Wieś Dziedzictwa Kulturowego w Swołowie w województwie pomorskim i szlak „Wielki gościniec litewski”.