Bug europejskim Edenem

„Wielokulturowy nurt Bugu” został tegorocznym zwycięzcą Konkursu Eden na „najlepsze europejskie destynacje”

Publikacja: 27.06.2017 19:04

Do tytułu Edenu kandydowało 18 miejsc i szlaków, najlepsi zostali nim dzisiaj uhonorowani w Warszawi

Do tytułu Edenu kandydowało 18 miejsc i szlaków, najlepsi zostali nim dzisiaj uhonorowani w Warszawie

Foto: Anna Kłossowska

Głównym organizatorem konkursu jest Komisja Europejska, w Polsce koordynatorem jest Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki i regionalnym organizacjami turystycznymi. Tematem tegorocznego konkursu była turystyka kulturowa. Zakwalifikowano do niego 18 kandydatów.

Reguły i laury

– Kandydat nie mógł być znanym, popularnym już kierunkiem, ponieważ zależało nam na miejscach nowych, ale z potencjałem– wyjaśniał podczas gali kończącej konkurs dyrektor departamentu współpracy regionalnej w POT i tegoroczny przewodniczący jury konkursowego Jacek Janowski. – Po drugie, zgłaszane miejsce i jego oferta turystyczna miały być związane z kulturą lokalną i spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju.

– „Wielokulturowy nurt Bugu”, tak roboczo nazwaliśmy Krainę Bugu, która znajduje się w naszym województwie, na obszarze Polesia – mówił prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, dyrektor departamentu promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego Dariusz Donica. – Bug jest z jednej strony bramą na Wschód, a zarazem stanowi drogę do Unii Europejskiej, leży na styku kultur, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu, co najlepiej pokazuje Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Zapraszam wszystkich, aby dali się porwać przez ten wielokulturowy nurt Bugu i przyjechali na rozpoczynający się za kilkanaście dni Festiwal Landart, odwiedzili aukcję arabów w stadninie w Janowie Podlaskim, przejechali rowerem wzdłuż Bugu szlakiem Green Velo.

Jak wygląda teraz baza noclegowa tego produktu? – Dla klientów preferujących standardowy wypoczynek mamy, otwarty przed rokiem, pięciogwiazdkowy Zamek Biskupów w Janowie Podlaskim, już odkryty przez gości konferencyjnych, bo dysponuje stosownym zapleczem. Dla innych są pensjonaty nadbużańskie, jak Uroczysko Zaborek (wyróżnione w konkursie Eden w 2013 roku – red.) czy XIX-wieczny Dworek Łukowiska – zachwalał Donica.

Duet wyróżnionych

W każdym konkursie, oprócz głównego zwycięzcy są też wyróżnieni. W tym roku tylko dwóch: Europejska Wieś Dziedzictwa Kulturowego w Swołowie w województwie pomorskim i szlak „Wielki gościniec litewski”.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie to jedna z najmłodszych placówek na świeżym powietrzu w Polsce. Zainicjowane w 2008 roku czworoboczną zagrodą bogatego chłopa Albrechta, w kolejnych latach wzbogaciło się o drewniane chaty i teraz tworzy je 15 odnowionych obiektów wiejskich z XIX i początków XX wieku, rozrzuconych w trzech punktach wsi. Atrakcją zagrody Albrechta jest prowadzona tutaj, jak w zwykłym gospodarstwie hodowla zwierząt, w innych budynkach prezentowane są multimedialne wystawy etnograficzne, obrazujące kulturę wiejską Pomorza do 1945 roku i osadników po II wojnie światowej. Muzeum ma bogate kalendarium wydarzeń kulturalnych i ofertę edukacyjną, na którą składa się 14 tematów lekcji dla dzieci i młodzieży.

– Powstaliśmy i rozwinęliśmy działalność dzięki środkom unijnym i mam nadzieję, że za kilka lat, dzięki współpracy z mieszkańcami staniemy się jedną z najbardziej znanych wsi kultywujących wielokulturowość nie tylko w Polsce, ale i w Europie – powiedziała Marzena Mazur, dyrektor muzeum.

– Szlak „Wielki gościniec litewski”, łączący Warszawę z Wilnem był przez kilka wieków najważniejszym traktem pocztowym i handlowym Rzeczpospolitej Obojga Narodów – podkreślała wicemarszałek Senatu a zarazem inicjatorka szlaku Maria Koc. – Jego pomysł przyszedł mi do głowy, bo mieszkam w Węgrowie, a kilka lat pracowałam w Sokołowie Podlaskim, położonych przy trakcie. Gościniec przyczynił się do rozkwitu miejscowości przy nim położonych w czasach I Rzeczpospolitej. Wierzymy, że jego reaktywacja jako szlaku turystycznego przyczyni się do rozwoju gospodarczego i kulturowego naszej małej ojczyzny. Podróż nim jest wyprawą w czasie i przestrzeni, bo pragniemy, aby współczesny turysta poczuł się trochę jak podróżny przemierzający gościniec dwieście, trzysta lat temu, aby sięgnął do dawnych historii. Bezcenne zabytki, malownicze krajobrazy, kuchnia regionalna i gościnni ludzie, bo tacy mieszkają na wschodzie Polski, to jego atuty.

Na trasie znajduje się 30 miast i miejscowości na wschodnim Mazowszu, Podlasiu, a także białoruskie dziś Grodno i litewskie Druskienniki, Troki i Wilno. Szlak obejmuje miasta, obiekty noclegowe, restauracje, zabytki i muzea. Łączy turystykę kulturową, kulinarną i aktywną.

– Tegoroczny temat konkursu jest wyjątkowo ciekawy, bo nawiązuje do tradycji Rzeczpospolitej wielu narodów, a jednocześnie wpisuje się w nowy trend odkrywania produktów turystycznych – mówił prezes POT Marek Olszewski. – Dziś zagraniczni turyści przyjeżdżają nad Wisłę z racji pięknej muzyki, krajobrazów, unikatowych obiektów. Dzięki konkursowi Eden wynajdujemy te produkty. Oprócz aspektu komercyjnego ma on również wymiar społeczny, ponieważ przy tej okazji lokalne społeczności nierzadko poznają własne walory, używając nomenklatury komercyjnej wspólnym wysiłkiem wyszukują ten produkt, pakują go i dają na ladę, a my staramy się im pomóc go wypromować.

Pakiet korzyści

Nagrodzone szlaki dołączą do europejskiej sieci Eden-ów. Laureat polskiej edycji zyska: prawo do posługiwania się tytułem „Najlepsza Europejska Destynacja Turystyczna Eden”, wsparcie promocyjne POT w kraju i za granicą oraz kampanię promocyjną w internecie i mediach.

Projekt Eden to trwająca od 2006 roku inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest wyłanianie w wyniku konkursów najlepszych w całej Europie kierunków turystycznych, wyróżniających się nie tylko ciekawą ofertą turystyczną, ale zaangażowaniem w zrównoważony rozwój, ochronę środowiska naturalnego i kulturowego. Co roku konkurs ma inny temat. Bierze w nim udział 27 krajów naszego kontynentu. Wśród nagrodzonych znalazły się między innymi dzika tajga w Finlandii czy Monte Isola we Włoszech. Polska uczestniczy w konkursie od 2009 roku, a po laury sięgnęli do tej pory: Rzeczpospolita Ptasia w ujściu Warty, Dolina i bagna Biebrzy, Zespół Zabytkowy Osady Fabrycznej w Żyrardowie, Przemyśl i Szlak Kulinarny Śląskie Smaki. Zwycięzców wyłania rokrocznie kapituła złożona z przedstawicieli Regionalnych Organizacji Turystycznych, mediów branżowych, samej branży, resortów turystyki i kultury oraz POT.

Głównym organizatorem konkursu jest Komisja Europejska, w Polsce koordynatorem jest Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki i regionalnym organizacjami turystycznymi. Tematem tegorocznego konkursu była turystyka kulturowa. Zakwalifikowano do niego 18 kandydatów.

Reguły i laury

Pozostało 96% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska