Międzynarodowa Wystawa Expo 2017 w stolicy Kazachstanu Astanie rozpoczęła się 10 czerwca i potrwa do 10 września. Tematem przewodnim jest „Energia przyszłości”, która obejmuje takie kwestie jak: redukcja emisji dwutlenku węgla, życie zgodnie z zasadami efektywności energetycznej oraz dostępność energii dla wszystkich. W wystawie bierze udział ponad 100 państw i organizacji międzynarodowych.
– Do końca czerwca odwiedziło nas ponad 45 tysięcy osób, co było w zasadzie zbieżne z naszymi oczekiwaniami, choć liczyliśmy, że będzie ich trochę więcej – powiedział dziennikarzom komisarz wystawy Andrzej Stefański. Obecnie polski pawilon na EXPO odwiedza średnio 2-3 tysiące osób dziennie.
Komisarz sekcji polskiej zwrócił jednak uwagę, że sprawa mniejszej niż oczekiwano liczby odwiedzających została poruszona podczas spotkania komisarzy z organizatorami. W związku z tym Kazachowie wprowadzili zniżki na bilety m.in. dla osób młodszych, planowane jest też obniżenie ceny jednodniowych biletów wstępu. Taka wejściówka kosztuje 4 tys. tenge, tzn. ok. 10 euro. Choć dla Europejczyków nie jest ona wysoka, to dla Kazachów cena jest wygórowana.
Organizatorzy liczą, że zorganizowaną przez nich wystawę odwiedzi ponad 2 mln osób, z czego zdecydowaną większość, bo 85 procent stanowić mają mieszkańcy Kazachstanu. Strona Polska prognozuje z kolei, że krajowy pawilon przez cały okres Expo 2017 zobaczy 10 procent wszystkich zwiedzających.
Stefański podkreślił, że polska obecność na Expo może wpłynąć na wzmocnienie gospodarczych relacji z Kazachstanem i regionem Azji Centralnej oraz między Polakami mieszkającymi w kraju i w Kazachstanie. Pomoże też Łodzi w kandydowaniu na organizatora Światowej Wystawy w 2022 roku.