Kolejna, już 16., edycja konkursu na najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat POT – ruszyła w piątek 22 czerwca. To nagroda dla wyjątkowych atrakcji na mapie turystycznej Polski. Certyfikat nadawany jest miejscom i obiektom najbardziej nowatorskim i przyjaznym turystom, a także kierowanym do turystów wyjątkowym imprezom oraz przedsięwzięciom realizowanym na poziomie regionalnym i lokalnym. W tym roku nagrody po raz pierwszy przyznawane będą w czterech kategoriach: Certyfikat POT (dziesięć wyróżnień), Złoty Certyfikat POT, Certyfikat Internautów oraz w zupełnie nowej kategorii – Certyfikat Specjalny. Ta ostatnia kategoria została stworzona z myślą o tych produktach turystycznych, które mają bardzo duży potencjał rozwojowy, ale nie zdołały jeszcze zbudować rozpoznawalnej na rynku marki. O tę nagrodę będą mogły się starać produkty mniej znane, które istnieją na rynku nie dłużej niż dwa lata. Według POT ich twórcy powinni się wykazać dużą oryginalnością i kreatywnością.
– Certyfikaty POT to najbardziej prestiżowe wyróżnienie na polskim rynku turystyki, cenione zarówno w samej branży, jak i przez turystów. To wyróżnienie dla produktów, które są perspektywiczne, które mają duży potencjał rozwoju i dużo znaczą dla gospodarki lokalnej – mówi prezes POT Robert Andrzejczyk.
W konkursie oceniany będzie m.in. opis samego produktu, działania planowane dla jego rozwoju i komercjalizacji, zastosowane w nim innowacje oraz wykorzystanie nowych technologii. Ponadto jego gospodarcze, społeczne oraz ekonomiczne znaczenie dla rozwoju regionu, związane z nim działania promocyjne i zgodność z polityką prowadzoną przez POT.
Polska Organizacja Turystyczna przyznaje certyfikaty od 2003 roku. Konkurs rozstrzyga kapituła złożona z ekspertów branży turystycznej. Złoty Certyfikat – specjalna nagroda już certyfikowanych produktów turystycznych, które rozwijają się w wyjątkowy sposób – przyznawany jest od 2008 roku. Jego laureatami były m.in. Szlak Zabytków Techniki, Kanał Augustowski – Szlak Papieski, Łódzka Manufaktura, Przystanek Woodstock, Szlak Orlich Gniazd czy Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku.
W ubiegłorocznej edycji konkursu przyznanych zostało dziesięć równorzędnych nagród i jedno wyróżnienie. Złoty Certyfikat otrzymało toruńskie Żywe Muzeum Piernika.