Sieć 17 warsztatów pokazujących dawne zajęcia, począwszy od pieczenia pierników, poprzez wypalanie garnków z gliny, na płukaniu złota skończywszy, uzupełnia ofertę Villi Greta w Dobkowie na Dolnym Śląsku. Spięte w jeden produkt pod nazwą „Kreatywne lato w Krainie Wygasłych Wulkanów”, prowadzone są przez okolicznych gospodarzy. To właściciele agroturystyki Villa Greta, Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy, zainspirowali sąsiadów do działania, ci zaś zyskali dodatkowe źródło zarobku.
– Z pomocą lokalnej społeczności stworzyłam wioskę tematyczną Sąpy – Babia Dolina, a od wielu lat przewodzę Fundacji Teraz My, która zaangażowała mieszkańców naszej wsi i gminy w wiele inicjatyw artystycznych – mówi Ewa Nisiewicz, kierująca z mężem, Waldemarem, Ziołowym Dzbankiem we wsi Sąpy w województwie warmińsko-mazurskim. – Sprzedaję tutejsze miody, teraz szukam pań, które będą dla mnie robić konfitury – dodaje.
Konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” pokazuje, że takich ludzi jest w Polsce znacznie więcej.
Komfort w naturze
Villa Greta to przekształcony z poniemieckiego gospodarstwa luksusowy pensjonat, który zachował cechy dawnej architektury. Jednym z jej atutów jest restauracja ujęta w słynnym żółtym przewodniku Gault&Millau. Lawendowa Osada Barbary i Bartosza Idczaków, najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w Pomorskiem, dysponujące trzema wyposażonymi jak w hotelu domkami stojącymi pośród łanów lawendy, zaprasza do lawendowego spa, do basenu i na lawendowe przetwory oraz bałkańską kolację. W drewnianym budynku agroturystyki Polesie w Babsku w województwie lubelskim Anna i Grzegorz Gołosiowie wprowadzili szereg rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych: kotłownię na biomasę, system oszczędzania wody, segregację odpadów i ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Komfortowe pokoje z łazienkami w młynie, wiatraku czy szlacheckim dworku są reklamówką Zagrody Młynarskiej w Uniejowie w województwie łódzkim.