Tunezja wprowadza godzinę policyjną

Wprowadzenie godziny policyjnej, zakaz podróżowania między gubernatorstwami i ograniczenie otwarcia kawiarni i restauracji – to część działań, jakie tunezyjski rząd podejmuje w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem.

Publikacja: 01.11.2020 18:39

Tunezja wprowadza godzinę policyjną

Foto: Fot. AFP

28 października rząd Tunezji wprowadził kolejne ograniczenia w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, informuje tamtejsza agencja informacyjna TAP. Nowe regulacje obejmują: wprowadzenie godziny policyjnej w dni powszednie od godz. 20 do 5 rano, a w weekendy od 19 do 5 rano, zakaz podróżowania między gubernatorstwami (z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych i wyjazdów studentów), zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach wyższych do 8 listopada.

CZYTAJ TEŻ: Lecisz na Kanary? Musisz mieć test na koronawirusa

Kawiarnie i restauracje muszą zamknąć się o godzinie 16. Kiedy są otwarte, zajętych może być jedynie 30 procent miejsc w środku i 50 procent na otwartym powietrzu. Od 30 października do 15 listopada nie wolno organizować żadnych imprez publicznych ani prywatnych, obowiązuje też zakaz spotkań więcej niż czterech osób w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem środków transportu). Do 15 listopada zawieszone są też modły w meczetach.

Jak podaje BBC, w ostatnim miesiącu liczba nowych zakażeń w Tunezji wzrosła do ponad tysiąca dziennie. Od marca zmarło prawie tysiąc osób, większość w ostatnich dwóch miesiącach. Pod koniec października władze odpowiedzialne za służbę zdrowia informowały, że w niektórych częściach kraju szpitale, w których przebywają pacjenci covidowi są już zajęte. TAP podaje z kolei, że na 4590 testów wykonanych 30 października 1784 były pozytywne (38 procent).

Polski MSZ przypomina, że od 10 sierpnia turyści podróżujący do Tunezji w ramach wycieczek zorganizowanych nie muszą wykonywać testów na koronawirusa. Od 2 czerwca obowiązuje natomiast protokół sanitarny, który zakłada m.in. kontrolowanie temperatury pasażerów w autobusach, w tym uczestników wycieczek fakultatywnych (maksymalnie może być zajętych 50 procent miejsc w środkach transportu) i pasażerów odprawianych na lotnisku, obowiązek noszenia maseczek, korzystanie ze środków dezynfekujących i zachowanie bezpiecznej odległości.

ZOBACZ TEŻ: Niemcy z dnia na dzień wyjechali z Pomorza. Przez kwarantannę

Hotele mogą przyjmować maksymalnie 50 procent gości, muszą im regularnie mierzyć temperaturę, w każdym obiekcie zaplanowano obecność lekarza i pielęgniarki. W restauracjach hotelowych, barach i kawiarniach zajętych może być 50 procent miejsc, posiłki nie mogą być oferowane w ramach samoobsługi, między stołami musi być utrzymany 2,5-metrowy odstęp.

Obowiązują też ograniczenia w liczbie korzystających z basenu (1 osoba na 3 m kw.), na plaży parasole i leżaki muszą być rozstawione co 2,5 metra.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy