Egipt planuje nowe kurorty turystyczne i nową stolicę

archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

45 miliardów dolarów to budżet planu strategicznego „Vision 2030” przygotowanego przez rząd Egiptu. Przewidziano w nim utworzenie nowych miejscowości turystycznych i drugiego Kairu

Jak podaje portal eTurboNews, „Vision 2030” to nazwa strategii przygotowanej przez rząd Egiptu z budżetem w wysokości 45 miliardów dolarów. Plan zakłada między innymi utworzenie kolejnych miejscowości turystycznych wzdłuż nowej osi powstałej w wyniku powiększenia Kanału Sueskiego.

Niektóre z nich znajdą się w północnej części kraju, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, inne w regionie północnej części Morza Czerwonego, niedaleko portu El Sukhna. To pierwsze to Nowe El Alamein, a drugie – Galala City, gdzie powstaną dwa luksusowe hotele, resort, park wodny i marina, która ma przyciągnąć gości uprawiających sporty wodne.

Rząd planuje zbudować w tej okolicy także inne miejscowości turystyczne. W dokumencie zapisano również utworzenie Miasta Drewna, które stanie się stolicą meblarską i Miasta Skóry oraz „drugiego Kairu”, położonego około 50 kilometrów od stolicy. Znajdą się w nim przede wszystkim mieszkania, biura, szkoły i sklepy.

W samym Kairze powstanie natomiast Nile Tower, najwyższy budynek w Afryce. Poza luksusowymi apartamentami znajdzie się tam hotel dla 230 gości, a także biura, restauracje, sale gimnastyczne, sklepy, kina i kasyna. Na budowę tego drapacza chmur ma być przeznaczonych 150 milionów dolarów.

Według Światowej Organizacji Turystyki Egipt zajął w 2017 roku pierwsze miejsce pod względem dynamiki wzrostu liczby turystów. Odwiedziło wtedy ten kraj 4,7 miliona gości z zagranicy (+54 procent), którzy wykupili 52 miliony noclegów (+171 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa strategia LOT-u: Więcej portów przesiadkowych, pasażerów i pracowników

LOT pracuje nad planem rozwoju na lata 2020-2027. Wszystko wskazuje, że obecna strategia zostanie ...

Największy samolot świata w Warszawie

Na Lotnisku Chopina w Warszawie wyląduje dzisiaj airbus A380. Największy pasażerski samolot świata przewiezie ...

Ryanair: Do Izraela z dwoma walizkami podręcznymi

Od 20 stycznia wszyscy pasażerowie podróżujący do i z Izraela będą mogli podróżować z ...

Cyfryzacja podstawą strategii turystyki

Przedstawiciele niemieckiej branży turystycznej uważają, że przy tworzeniu narodowej strategii turystyki najważniejsza jest cyfryzacja ...

Turismo de Portugal: Szukajcie inspiracji w książkach

Na czas kwarantanny narodowa organizacja turystyczna Portugalii zmieniła hasło promocyjne VisitPortugal na ReadPortugal i ...

W Kijowie śnieżyca – lotnisko zamknięte

Obfite opady śniegu i porywiste wiatry doprowadziły do poważnych utrudnień na drogach i lotniskach ...