Egipt planuje nowe kurorty turystyczne i nową stolicę

archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

45 miliardów dolarów to budżet planu strategicznego „Vision 2030” przygotowanego przez rząd Egiptu. Przewidziano w nim utworzenie nowych miejscowości turystycznych i drugiego Kairu

Jak podaje portal eTurboNews, „Vision 2030” to nazwa strategii przygotowanej przez rząd Egiptu z budżetem w wysokości 45 miliardów dolarów. Plan zakłada między innymi utworzenie kolejnych miejscowości turystycznych wzdłuż nowej osi powstałej w wyniku powiększenia Kanału Sueskiego.

Niektóre z nich znajdą się w północnej części kraju, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, inne w regionie północnej części Morza Czerwonego, niedaleko portu El Sukhna. To pierwsze to Nowe El Alamein, a drugie – Galala City, gdzie powstaną dwa luksusowe hotele, resort, park wodny i marina, która ma przyciągnąć gości uprawiających sporty wodne.

Rząd planuje zbudować w tej okolicy także inne miejscowości turystyczne. W dokumencie zapisano również utworzenie Miasta Drewna, które stanie się stolicą meblarską i Miasta Skóry oraz „drugiego Kairu”, położonego około 50 kilometrów od stolicy. Znajdą się w nim przede wszystkim mieszkania, biura, szkoły i sklepy.

W samym Kairze powstanie natomiast Nile Tower, najwyższy budynek w Afryce. Poza luksusowymi apartamentami znajdzie się tam hotel dla 230 gości, a także biura, restauracje, sale gimnastyczne, sklepy, kina i kasyna. Na budowę tego drapacza chmur ma być przeznaczonych 150 milionów dolarów.

Według Światowej Organizacji Turystyki Egipt zajął w 2017 roku pierwsze miejsce pod względem dynamiki wzrostu liczby turystów. Odwiedziło wtedy ten kraj 4,7 miliona gości z zagranicy (+54 procent), którzy wykupili 52 miliony noclegów (+171 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Światowa turystyka znów urosła

Od stycznia do czerwca liczba turystów, którzy wyruszyli w podróż zagraniczną, wzrosła o 4 ...

Berlin – poranny strajk na lotniskach, cały dzień utrudnień

Trwający od 5 do 9 rano strajk pracowników ochrony berlińskich lotnisk spowoduje, że zakłócenia ...

Radisson Red w nowym krakowskim wieżowcu

230 pokojów będzie miał nowy Radisson Red – pierwszy hotel tej marki w Polsce, ...

Lufthansa wie, jak zminimalizować opóźnienia

Lufthansa i Eurowings wprowadzają nowy system kontroli bagażu podręcznego. Ma on zmniejszyć opóźnienia wynikające ...

Jeremy Clarkson zachwala pierwszą klasę Emirates

Przesuwane drzwi, wystrój nawiązujący do mercedesów klasy S, a przede wszystkim prywatność, która sprawia, ...

Kapryśna pogoda nie sprzyja hotelarzom

Liczba styczniowych rezerwacji we współpracujących z nami obiektach spadła o 24 procent – podaje ...