Egipt planuje nowe kurorty turystyczne i nową stolicę

archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

45 miliardów dolarów to budżet planu strategicznego „Vision 2030” przygotowanego przez rząd Egiptu. Przewidziano w nim utworzenie nowych miejscowości turystycznych i drugiego Kairu

Jak podaje portal eTurboNews, „Vision 2030” to nazwa strategii przygotowanej przez rząd Egiptu z budżetem w wysokości 45 miliardów dolarów. Plan zakłada między innymi utworzenie kolejnych miejscowości turystycznych wzdłuż nowej osi powstałej w wyniku powiększenia Kanału Sueskiego.

Niektóre z nich znajdą się w północnej części kraju, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, inne w regionie północnej części Morza Czerwonego, niedaleko portu El Sukhna. To pierwsze to Nowe El Alamein, a drugie – Galala City, gdzie powstaną dwa luksusowe hotele, resort, park wodny i marina, która ma przyciągnąć gości uprawiających sporty wodne.

Rząd planuje zbudować w tej okolicy także inne miejscowości turystyczne. W dokumencie zapisano również utworzenie Miasta Drewna, które stanie się stolicą meblarską i Miasta Skóry oraz „drugiego Kairu”, położonego około 50 kilometrów od stolicy. Znajdą się w nim przede wszystkim mieszkania, biura, szkoły i sklepy.

W samym Kairze powstanie natomiast Nile Tower, najwyższy budynek w Afryce. Poza luksusowymi apartamentami znajdzie się tam hotel dla 230 gości, a także biura, restauracje, sale gimnastyczne, sklepy, kina i kasyna. Na budowę tego drapacza chmur ma być przeznaczonych 150 milionów dolarów.

Według Światowej Organizacji Turystyki Egipt zajął w 2017 roku pierwsze miejsce pod względem dynamiki wzrostu liczby turystów. Odwiedziło wtedy ten kraj 4,7 miliona gości z zagranicy (+54 procent), którzy wykupili 52 miliony noclegów (+171 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jesienią Grecja nadal popularna

Ponad 130 tysięcy turystów odwiedziło w pierwszych dwóch tygodniach października Rodos, Kos, Santorini i ...

Betlej: Awantura o historię zniechęca potencjalnych klientów biur podróży

Nastoje potencjalnych turystów, którzy mogliby kupić wycieczki w biurach podróży, chłodzą doniesienia o politycznej ...

Thomas Cook zadba o pieniądze turystów

Większą kontrolę nad wydatkami na wakacjach i nowe ubezpieczenie obiecuje koncern wszystkim, którzy zdecydują ...

Ján Bošnovič przestaje kierować słowacką turystyką w Polsce

Przez ponad dwie dekady był twarzą słowackiej turystyki w Polsce. Ten „mały wielki kraj” ...

Szwedzi zwiększają kontrole przyjezdnych

Rząd Szwecji chce wprowadzić na szwedzkich punktach granicznych możliwość większej kontroli obywateli Unii Europejskiej ...

Niemcy kupią największe czeskie biuro podróży?

Jak nieoficjalnie się dowiadujemy, niemiecki DER Touristik zamierza kupić czeską grupę turystyczną Fischer, największego ...