Hotelarz będzie nowym prezesem POT

Archiwum prywatne

Rafał Gucia, spiker sportowy i były dyrektor hoteli, jest kandydatem wskazanym przez ministra sportu i turystyki na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej

Jego kandydaturę wyłoniono w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Do piątego stycznia kandydaci składali swoje aplikacje. Później przesłuchiwała ich ministerialna komisja.

Jak informuje MSiT, do konkursu przystąpiło trzech kandydatów, z których tylko dwóch spełniło warunki formalne. Po zapoznaniu się z protokołem, który powstał po rozmowach kwalifikacyjnych minister sportu i turystyki Witold Bańka zdecydował, że nowym prezesem POT zostanie Rafał Gucia.

Zgodnie z ustawą minister wystąpił o opinię do Rady Polskiej Organizacji Turystycznej. Rada zbierze się najwcześniej za półtora tygodnia. Wprawdzie to ciało opiniuje kandydata na prezesa POT, ale jego opinia nie ma dla ministra wiążącej mocy.

Rafał Gucia ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, jest magistrem turystyki i rekreacji ze specjalizacją zarządzanie w hotelarstwie i zarządzanie gastronomią.

Karierę zaczynał w 1996 roku jako kierownik marketingu w Zakopanem w biurze podróży Orbis Travel. Przez wiele lat związany był z branżą hotelarską. Zarządzał hotelami największych międzynarodowych sieci, był m.in. dyrektorem hoteli Angelo by Vienna House, Best Western Premier w Katowicach, Mercure Karpacz Resort w Karpaczu i Orbis Aria w Sosnowcu, a także zastępcą dyrektora Novotel Centrum w Katowicach.

Jak napisał na portalu Linkedin, od sierpnia 2016 roku szukał pracy.

Pasjonują go podróże i sporty zimowe. Od 18 lat jest spikerem najważniejszych imprez sportowych na Podhalu, w tym 41 konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

Mówi po angielsku, niemiecku i serbsko-chorwacku. Ma m.in. licencję pilota wycieczek i instruktora tenisa ziemnego.

Gucia zastąpi na stanowisku prezesa POT odwołanego nagle w listopadzie Wojciecha Fedyka, który wygrał z kolei konkurs na prezesa w kwietniu zeszłego roku.

Polska Organizacja Turystyczna jest agendą rządową powołaną 16 lat temu do promowania polskiej turystyki za granicą i w kraju. Jej budżet roczny to 40 mln złotych.

Mogą Ci się również spodobać

Młodzi Brytyjczycy wierzą w agentów turystycznych

Milenialsi i pokolenie Z chętnie korzystają z usług agentów turystycznych, bo dzięki nim wyjeżdżają ...

10 krajów, gdzie angielski jest językiem urzędowym

Choć wydaje się, że cały świat mówi po angielsku, to ciągle nie jest to ...

Grecos: Mamy najlepsze rodzinne hotele

Na opublikowanej niedawno liście 25 najbardziej rodzinnych, według użytkowników TripAdvisora, hoteli w Grecji osiem ...

Muzeum van Gogha znalazło sposób na tłumy

W 2017 roku amsterdamskie Muzeum van Gogha odwiedziło 2,26 miliona gości. W poprzednich latach ...

PIT nie chce pustych foteli w samolotach

Polska Izba Turystyki zgłosiła trzy poprawki do najnowszego rozporządzenia rządu w sprawie ograniczeń w ...

Brytyjczycy tracą miliony na fałszywe oferty

6,7 miliona funtów stracili w zeszłym roku brytyjscy turyści, którzy dali się oszukać nieuczciwym ...