Melania Trump przyciągnie turystów do Słowenii

AFP

„Ciasta i naleśniki Melanii” i „prezydenckie burgery” przygotowały kawiarnie i restauracje w słoweńskim miasteczku Sevnica, w którym dorastała nowa pierwsza dama USA Melania

W związku z inauguracją prezydentury miasto Melanii Trump zaprasza gości, dla których zaplanowano m.in. bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, wystawę lokalnych produktów, w tym kiełbasy i wino, na zamku górującym nad miastem i festiwal przycinania winorośli – zapowiedział burmistrz Sreczko Ocvirk.

Ciastka jabłeczne „First Lady”, wykończone literką M na wierzchu z doczepioną papierową amerykańską flagą, sprzedają się jak ciepłe bułeczki w piekarni Kruhek w 5-tysięcznej Sevnicy, na brzegu Sawy. – Schodzi nam ponad sto dziennie, są więc naszym głównym towarem – opowiadała agencji Reutera sprzedawczyni Sergeja Gorenjec. Przyznała, że dzień pracy nieco się wydłużył, ale „wszyscy są zadowoleni i dumni z Melanii”.

Przewodnik Janez Levstik podkreślił, że w minionym roku, kiedy wraz z kampanią wyborczą w USA rosło zainteresowanie Melanią, liczba turystów w mieście się podwoiła. – Dotychczas mieliśmy głównie turystów słoweńskich, ale teraz spodziewamy się więcej gości z zagranicy, głównie z krajów sąsiadujących – oznajmił.

Melania Trump wynajęła kancelarię prawną w Słowenii, która czuwa, by jej nazwisko ani wizerunek nie były wykorzystywane bez jej zgody do celów komercyjnych.

Nowa prezydentowa, urodzona jako Melanija Knavs w mieście Nove Mesto w 1970 roku, dorastała w pobliskiej Sevnicy, gdy Słowenia wchodziła w skład Jugosławii. W wieku 16 lat rozpoczęła karierę modelki, którą kontynuowała w Mediolanie i Paryżu, przed wyjazdem do Nowego Jorku w 1996 roku.

Według agencji AP najprawdopodobniej ostatni raz odwiedziła Słowenię w lipcu 2002 roku, gdy przedstawiła Donalda Trumpa swoim rodzicom w miejscowości wypoczynkowej Bled nad jeziorem o tej samej nazwie.

Mieszkańcy Sevnicy zaprosili amerykańską parę prezydencką do złożenia wizyty w miasteczku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TUI: Sprzedaż wycieczek dobra jak nigdy

Pierwsze tygodnie stycznia przyniosły Grupie TUI rekordową sprzedaż. Prezes Fritz Joussen prognozuje, że w ...

Maciej Nykiel rozstał się z Fly.pl

Maciej Nykiel, dyrektor zarządzający i członek zarządu popularnego portalu z wycieczkami Fly.pl, odszedł z ...

W Tatrach zima

20 centymetrów śniegu leżało rano na szczycie Kasprowego Wierchu. Biało zrobiło się m.in. w ...

Betlej: W dwa lata Turcja najbardziej zdrożała, a Wyspy Kanaryjskie potaniały

Liderami niskich cen były w ostatnim tygodniu biura podróży TUI Poland, Rainbow, Itaka i ...

ABTA wspiera agentów przed szczytem rezerwacyjnym

Brytyjska organizacja branży turystycznej ABTA rusza z kampanią promującą należących do niej agentów i ...

Traveldata: Egipt przegonił Grecję i Turcję

Warto zwrócić uwagę na dość niezwykłą sytuację – średnia cena wycieczki do Egiptu przewyższa ...