Melania Trump przyciągnie turystów do Słowenii

AFP

„Ciasta i naleśniki Melanii” i „prezydenckie burgery” przygotowały kawiarnie i restauracje w słoweńskim miasteczku Sevnica, w którym dorastała nowa pierwsza dama USA Melania

W związku z inauguracją prezydentury miasto Melanii Trump zaprasza gości, dla których zaplanowano m.in. bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, wystawę lokalnych produktów, w tym kiełbasy i wino, na zamku górującym nad miastem i festiwal przycinania winorośli – zapowiedział burmistrz Sreczko Ocvirk.

Ciastka jabłeczne „First Lady”, wykończone literką M na wierzchu z doczepioną papierową amerykańską flagą, sprzedają się jak ciepłe bułeczki w piekarni Kruhek w 5-tysięcznej Sevnicy, na brzegu Sawy. – Schodzi nam ponad sto dziennie, są więc naszym głównym towarem – opowiadała agencji Reutera sprzedawczyni Sergeja Gorenjec. Przyznała, że dzień pracy nieco się wydłużył, ale „wszyscy są zadowoleni i dumni z Melanii”.

Przewodnik Janez Levstik podkreślił, że w minionym roku, kiedy wraz z kampanią wyborczą w USA rosło zainteresowanie Melanią, liczba turystów w mieście się podwoiła. – Dotychczas mieliśmy głównie turystów słoweńskich, ale teraz spodziewamy się więcej gości z zagranicy, głównie z krajów sąsiadujących – oznajmił.

Melania Trump wynajęła kancelarię prawną w Słowenii, która czuwa, by jej nazwisko ani wizerunek nie były wykorzystywane bez jej zgody do celów komercyjnych.

Nowa prezydentowa, urodzona jako Melanija Knavs w mieście Nove Mesto w 1970 roku, dorastała w pobliskiej Sevnicy, gdy Słowenia wchodziła w skład Jugosławii. W wieku 16 lat rozpoczęła karierę modelki, którą kontynuowała w Mediolanie i Paryżu, przed wyjazdem do Nowego Jorku w 1996 roku.

Według agencji AP najprawdopodobniej ostatni raz odwiedziła Słowenię w lipcu 2002 roku, gdy przedstawiła Donalda Trumpa swoim rodzicom w miejscowości wypoczynkowej Bled nad jeziorem o tej samej nazwie.

Mieszkańcy Sevnicy zaprosili amerykańską parę prezydencką do złożenia wizyty w miasteczku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny w biurach podróży zanurkowały

Spada zainteresowanie turystów wyjazdami na późne wakacje. Nie zatrzymuje tego trendu pochmurna pogoda w ...

Szwajcaria: Dla Polaków mamy zniżki

Szwajcarzy proponują polskim touroperatorom lato na łonie przyrody, niedługie podróże pociągiem i poznawanie tajników ...

Szefowie Thomasa Cooka stracili na bankructwie

Brytyjczyk Thomas Cook z Liverpoolu dostaje listy i maile z pogróżkami. Ich nadawcy wierzą, ...

Krokusowy rekord turystów w Tatrach

Padł rekord wszech czasów w liczbie zwiedzających Dolinę Chochołowską w Tatrach. W miniony weekend ...

Upały nie przeszkadzają TUI zarabiać

O 6,3 procent wzrosły obroty Grupy TUI, a liczba rezerwacji zwiększyła się o 4 ...

Za rok Niemcy znów wybiorą Turcję

Przyszły rok będzie dla Turcji dobry, przynajmniej jeśli chodzi o turystów z Niemiec – ...