Żołnierze NATO poznają Mazury jako turyści

PAP

Zwiedzili już Wilczy Szaniec w Gierłoży i Twierdzę Boyen w Giżycku. Podziwiają mazurskie lasy i jeziora – amerykańscy żołnierze stacjonujący w Orzyszu zwiedzają okolice, w których przyszło im służyć, a burmistrz się cieszy, bo turystyka kwitnie

Stacjonujący od trzech miesięcy koło Orzysza amerykańscy żołnierze zdążyli już się nauczyć pierwszych polskich słów. Poznają Mazury i chwalą kontakty z mieszkańcami. Cieszymy się, że możemy być częścią tej społeczności – mówi ich dowódca ppłk Steven Gventer.

Zdaniem st. kaprala Piotra Drwala, który jest jednym z trzech żołnierzy polskiego pochodzenia służących w stacjonującym w Bemowie Piskim k. Orzysza oddziale kawalerii pancernej USA, jego amerykańscy koledzy mają bardzo dobre wrażenia z dotychczasowego pobytu i kontaktów z mieszkańcami.

Jak mówi, już pierwsze dni po przyjeździe były miłym zaskoczeniem. Amerykanie nie wiedzieli, jakie warunki czekają ich w nowym miejscu. Podczas pobytu na Łotwie spali w namiotach, więc spodziewali się, że tutaj może być podobnie. Okazało się, że zostali zakwaterowani w budynkach koszarowych, które w ich ocenie są bardzo dobrze wyposażone, a miejscowa stołówka szybko dostosowała się do amerykańskich gustów.

Większość czasu spędzają na poligonie i ćwiczeniach. W weekendy mają możliwość wyjścia na przepustki, które początkowo były dla nich głównie okazją, żeby zrobić zakupy i poznać najbliższą okolicę.

Potem zaczęli odwiedzać inne miejscowości na Mazurach, organizować „wycieczki kulturowe”. Wielu zwiedziło Wilczy Szaniec w Gierłoży czy Twierdzę Boyen w Giżycku. Kolegów ze swojej baterii Drwal namówił na wyjazd do Białegostoku na mecz Jagiellonii, bo – jak tłumaczy – wcześniej nie wiedzieli zbyt wiele o piłce nożnej.

Wielu amerykańskich żołnierzy nauczyło się już kilku podstawowych słów po polsku. Przyznają, że to dla nich bardzo trudny język, ale tłumacz jest przydzielony do każdej kompanii. Niektórzy zapamiętali nawet fragmenty refrenu polskiego hymnu, bo oddziały z wielonarodowej grupy batalionowej NATO uczestniczyły już w wielu oficjalnych uroczystościach.

Amerykanie podkreślają, że są pod wrażeniem serdeczności ze strony Polaków, których spotykają. – Ludzie są tutaj mili, bardzo przyjaźni. Gdy idziesz do miasta i spotykasz ich, machają do ciebie i odwdzięczają się uśmiechem – mówi sierż. Lazarus Mtunguja z Waszyngtonu.

Żołnierze zachwalają też krajobraz Mazur, okoliczne lasy i jeziora. Jak żartują, jedyne, co im się tutaj nie podoba, to komary. – Pogoda jest właściwie taka sama jak u mnie w domu. W moich rodzinnych stronach jest jednak dużo gór. Tu jest trochę płasko – mówi sierż. Joshua Hadley z Vermont.

Dla władz samorządowych Orzysza stacjonowanie oddziałów NATO to szansa na rozwój i promocję tego niewielkiego miasteczka, które w przyszłości chce zyskać miano „wojskowej stolicy Polski”.

– Nasze oczekiwania powoli się spełniają. Opinie mieszkańców są bardzo przychylne. Ludzie cieszą się, że jest u nas natowskie wojsko. Żołnierzy widać w sklepach i restauracjach, wzrasta ruch turystyczny, tworzą się nowe obiekty hotelowe i gastronomiczne – opowiada burmistrz Zbigniew Włodkowski.

Zdaniem burmistrza, dowództwu batalionowej grupy NATO zależy na integrowaniu się żołnierzy z miejscową społecznością. Żołnierze uczestniczyli w wielu uroczystościach patriotycznych, festynach i imprezach organizowanych przez lokalny samorząd. Angażowali się w inne działania służące mieszkańcom; pomogli urządzić place zabaw dla dzieci, prowadzili zajęcia sportowe dla uczniów, ułożyli chodnik przed jedną ze szkół.

Takie przyjazne gesty są obustronne – na przykład 4 lipca z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości – zgodnie z decyzją burmistrza – na masztach w centrum Orzysza zawisły obok siebie flagi USA, Polski i NATO.

– Po tych trzech miesiącach czujemy się świetnie zintegrowani z mieszkańcami, ludzie są dla nas bardzo dobrzy. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy kontynuować nasz pobyt tutaj i być częścią tej społeczności – deklaruje dowódca batalionowej grupy bojowej NATO ppłk Steven Gventer.

Zdaniem dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. Jarosława Gromadzińskiego, przyjazd wielonarodowej grupy batalionowej spotkał się z zainteresowaniem mieszkańców Mazur. Jak mówi, Amerykanie i żołnierze z innych krajów niemal w każdy weekend są zapraszani do udziału w jakichś lokalnych uroczystościach. Nawet zupełnie małe miejscowości dopominają się o ich przyjazd. – Myślę, że dzisiaj wojska NATO stały się po prostu integralną częścią regionu – ocenia.

Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon stanowi ok. 800 żołnierzy z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonuje na Mazurach od końca marca. W skład tej jednostki wchodzą też oddziały z Rumunii i Wielkiej Brytanii, do których dołączą żołnierze z Chorwacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szczyrk na progu sezonu narciarskiego

Trzy nowe wyciągi i nowa trasa narciarska w tym roku, a czwarty wyciąg w ...

Albania zaprasza na podwodną wycieczkę

O 15 procent ma wzrosnąć w tym roku liczba turystów w Albanii. Zainteresowanie zagranicznych ...

Rzym: Przyjedź, obejrzyj pomysły Leonarda

50 maszyn zaprojektowanych przez Leonarda da Vinci i jego rękopisy można oglądać w otwartym ...

Exim Tours z nowym ratingiem

Biuro podróży Exim Tours wraca do grona touroperatorów, którzy otwarcie mówią o swoich wynikach ...

LOT kontynuuje ekspansję na Bałkanach

Dzisiaj ruszyło bezpośrednie połączenie między Warszawą a Skopje, stolicą Macedonii. Jednocześnie startują rejsy do ...

Nie ma śladów życia w zawalonym schronisku

Z hotelu zasypanego przez lawinę w Abruzji we Włoszech wydobyto trzy ciała. Ponad 20 ...