Bieszczadzka Kolejka Leśna pełna gości

Facebook

Prawie 138 tysięcy turystów, najwięcej w swojej historii, przewiozła w tym roku wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna

– Od kilku tygodni, po zakończeniu sezonu, remontujemy torowisko i tabor. Przygotowujemy się m.in. do kursowania podczas ferii zimowych – opisuje prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński.

W maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku BKL kursuje w weekendy, w czasie wakacji – codziennie. Z kolei w okresie ferii zimowych jeździ w środy i soboty. Niezależnie od pory roku BKL zawsze można przygotować kursy na zamówienie.

– Systematycznie rośnie liczba przewożonych pasażerów. Turyści odwiedzający Bieszczady wiedzą, że jest kolejka leśna i chętnie korzystają z jej usług. Należymy do sprawdzonych produktów turystycznych regionu – mówi Wermiński.

Dodaje, że w „wśród podróżnych są dzieci, ich rodzice, ale również osoby starsze pamiętające jeszcze czasy, kiedy kolejka przewoziła drewno, a dla podróżnych był przeznaczony tylko jeden wagon”.

Podczas najbliższych ferii zimowych kolejka leśna będzie kursować w każdą środę i sobotę; pierwszy kurs zaplanowano 17 stycznia, a ostatni na 24 lutego. – Podobnie jak w latach poprzednich, w czasie ferii szkolnych kolejka będzie kursować na trasie Majdan – Balnica – Majdan – przypomina prezes fundacji.

Zaznacza, że fundacja „jest w pełni przygotowana do organizowania zimowych podróży bieszczadzką wąskotorówką”. – Mamy m.in. pług do odśnieżania, a w wyremontowanej parowozowni są odpowiednie warunki pracy – mówi Wermiński.

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała w 1898 roku. Przez wiele lat służyła do transportu drewna. Kiedy w latach 20. XX wieku przeszła pod zarząd lwowskiej dyrekcji PKP, rozpoczęła przewóz ludzi.

Na początku lat 90. zeszłego stulecia ze względów ekonomicznych kolejkę wyłączono z eksploatacji. W 1996 roku utworzona została Fundacja BKL, która postanowiła utrzymać zabytkową kolejkę w ruchu i uczynić z niej atrakcję turystyczną.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair uruchomi połączenie z Katowic do Chersonia

Rejsy będą się odbywały dwa razy w tygodniu od stycznia 2020 roku. Połączenie stanie ...

Polacy chcą CPK  i kolei dużych prędkości

Polacy uważają, że nowe lotnisko przesiadkowe jest potrzebne – wynika z badań Instytutu Badań ...

Stewardesy British Airways strajkują

Część personelu pokładowego brytyjskich linii lotniczych British Airways rozpoczęła dwutygodniowy strajk. Chodzi o pieniądze ...

Tajlandia: Turyści? Tak, ale co najmniej na miesiąc

1 października Tajlandia wpuści pierwszych od wybuchu pandemii zagranicznych turystów – dowiedziała się agencja ...

Trzech zabitych w katastrofie kolejowej w USA

Co najmniej trzy osoby zginęły, a około 70 zostało rannych, w tym 10 ciężko, ...

Saloniki znalazły antyczny plac

W Salonikach, drugim co do wielkości mieście Grecji, odkryto starożytny marmurowy plac. Do jego ...