Niemcy chcą stworzyć fundusz dla turystyki

Fot. AFP

Część niemieckich polityków popiera pomysł utworzenia funduszu ratunkowego dla branży turystycznej. Początkowo byłby on zasilany pieniędzmi podatników, później przez większe i dobrze funkcjonujące firmy.

Niemiecka partia Zielonych i Wolna Partia Demokratyczna (FDP) są za utworzeniem funduszu pomocowego dla branży turystycznej, donosi niemiecki portal branży turystycznej Reisevor9. Pieniądze z funduszu miałyby między innymi służyć touroperatorom jako pożyczka na zwroty dla klientów. Politycy uważają, że na pierwszym etapie działania powinien być on zasilony pieniędzmi z budżetu, później zostałby uzupełniony przez przedsiębiorców. Skorzystać mogliby z niego wszyscy, środki na spłatę tego „długu” pochodziłyby od dużych i dobrze działających przedsiębiorstw.

Jak informuje Markus Tressel, który w partii Zielonych zajmuje się turystyką, CDU i SPD odrzuciły jednak porozumienie w sprawie wsparcia dla branży. Jego zdaniem to policzek dla całego sektora.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy: Trzeba powoli odmrażać turystykę

Bundestag informuje na swojej stronie internetowej, że rząd myśli „o funduszu wsparcia dla przedsiębiorstw z branży turystycznej, które są w szczególny sposób dotknięte skutkami kryzysu wywołanego koronawirusem”. Jak poinformowała przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki w czasie wystąpienia przed komisją ds. turystyki, plan nie jest jeszcze gotowy i wymaga dalszych uzgodnień z ministrem finansów. Co prawda firmy z tego sektora dobrze przyjęły wprowadzone wcześniej środki pomocowe, ale rząd jest gotowy dalej analizować, w jakim obszarze potrzebne są uzupełnienia.

Z informacji ministerstwa wynika, że 90 procent firm turystycznych skorzystało z dopłat do skróconego czasu wymiaru pracy, 80 procent ze wsparcia finansowego. O odroczenie płatności podatków wystąpiło 40 procent przedsiębiorców, a mikrofirmy zatrudniające do dziesięciu osób otrzymały już kredyt gwarantowany przez Bank Rozwoju w łącznej kwocie 135 milionów euro.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy już mają tanie kredyty obrotowe

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PIT: Przywrócenie kwarantanny dla podróżnych sparaliżuje turystykę

Wprowadzenie kwarantanny dla osób powracających z krajów, do których wznowiono wyloty turystyczne, spowodowałoby bezwzględną ...

POT przeszkoli pilotów wycieczek po Polsce

Polska Organizacja Turystyczna wspólnie z firmą Kadry Turystyki organizuje kurs pilotowania wycieczek po Polsce ...

OSAT: Turysto, nie panikuj, jesteś w dobrych rękach

„Covid odwołał Ci wyjazd? Sprawdź co zrobić” – pod tym tytułem Polskie Stowarzyszenie Agentów ...

Trump zakazuje wjazdu do USA gości z Europy

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie 30-dniowego zakazu podróżowania z Europy do Stanów Zjednoczonych w ...

Mirbud zbuduje terminal w Radomiu

Firma budowlana Mirbud zaoferowała najniższą cenę w aukcji elektronicznej. Wygrała tym samym przetarg na ...

Europa do USA: O co chodzi z zakazem wnoszenia laptopów do samolotów?

Komisja Europejska chce od USA informacji w sprawie potencjalnych zagrożeń, z powodu których możliwe ...