Niemcy chcą stworzyć fundusz dla turystyki

Fot. AFP

Część niemieckich polityków popiera pomysł utworzenia funduszu ratunkowego dla branży turystycznej. Początkowo byłby on zasilany pieniędzmi podatników, później przez większe i dobrze funkcjonujące firmy.

Niemiecka partia Zielonych i Wolna Partia Demokratyczna (FDP) są za utworzeniem funduszu pomocowego dla branży turystycznej, donosi niemiecki portal branży turystycznej Reisevor9. Pieniądze z funduszu miałyby między innymi służyć touroperatorom jako pożyczka na zwroty dla klientów. Politycy uważają, że na pierwszym etapie działania powinien być on zasilony pieniędzmi z budżetu, później zostałby uzupełniony przez przedsiębiorców. Skorzystać mogliby z niego wszyscy, środki na spłatę tego „długu” pochodziłyby od dużych i dobrze działających przedsiębiorstw.

Jak informuje Markus Tressel, który w partii Zielonych zajmuje się turystyką, CDU i SPD odrzuciły jednak porozumienie w sprawie wsparcia dla branży. Jego zdaniem to policzek dla całego sektora.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy: Trzeba powoli odmrażać turystykę

Bundestag informuje na swojej stronie internetowej, że rząd myśli „o funduszu wsparcia dla przedsiębiorstw z branży turystycznej, które są w szczególny sposób dotknięte skutkami kryzysu wywołanego koronawirusem”. Jak poinformowała przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki w czasie wystąpienia przed komisją ds. turystyki, plan nie jest jeszcze gotowy i wymaga dalszych uzgodnień z ministrem finansów. Co prawda firmy z tego sektora dobrze przyjęły wprowadzone wcześniej środki pomocowe, ale rząd jest gotowy dalej analizować, w jakim obszarze potrzebne są uzupełnienia.

Z informacji ministerstwa wynika, że 90 procent firm turystycznych skorzystało z dopłat do skróconego czasu wymiaru pracy, 80 procent ze wsparcia finansowego. O odroczenie płatności podatków wystąpiło 40 procent przedsiębiorców, a mikrofirmy zatrudniające do dziesięciu osób otrzymały już kredyt gwarantowany przez Bank Rozwoju w łącznej kwocie 135 milionów euro.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy już mają tanie kredyty obrotowe

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Największy samolot świata w Warszawie

Na Lotnisku Chopina w Warszawie wyląduje dzisiaj airbus A380. Największy pasażerski samolot świata przewiezie ...

Amerykanie mają zakaz podróżowania do Korei Północnej

Departament Stanu USA oficjalnie ogłosił wprowadzenie od 1 września zakazu podróżowania amerykańskich obywateli do ...

Disney rozbudowuje paryskie miasteczko

Dwa miliardy euro wyda The Walt Disney Company na rozbudowę parku rozrywki pod Paryżem ...

Mateusz Popiołek wzmocnił zespół Net Holiday

Mateusz Popiołek, menedżer pracujący ostatnio w Londynie dla brytyjskiego TUI, został dyrektorem do spraw ...

Schiphol się dusi. Chce się pozbyć tanich linii lotniczych i czarterów

Trzecie co do wielkości lotnisko w Europie, Schiphol w Amsterdamie, chce wyprowadzki linii niskokosztowych ...

Saksonia płaci agentom turystycznym prowizję

20 procent prowizji dostaną agenci turystyczni za sprzedaż wyjazdów do Saksonii. Tamtejsza spółka zarządzająca ...