Duda w Ustce ogłasza szczegóły bonu – turysta rezerwuje, ZUS płaci

Fot. Jakub Czermiński

Bon turystyczny będzie ważny do końca 2021 roku i będzie miał postać cyfrową, dlatego za usługi turystyczne zapłaci ZUS – wynika z wyjaśnień prezydenta Andrzeja Dudy, jakie przedstawił on podczas spotkania z dziennikarzami w Ustce w poniedziałek.

Żeby dostać bon o wartości 500 złotych na każde dziecko, trzeba będzie się zarejestrować na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zweryfikuje dane i wtedy dopiero da zgodę na wydanie pieniędzy.

Beneficjent w czasie rezerwowania noclegu lub usługi będzie musiał zgłosić usługodawcy, że chce skorzystać z bonu, zapłacić nim.    – wskazywał prezydent. – W momencie, w którym państwo zgłosicie się do usługodawcy, czy to rezerwując nocleg, czy wykupując jakąś imprezę turystyczną dla dzieci, obóz, kolonie, inne tego typu przedsięwzięcie, czy rezerwując wakacje w jakimś pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie państwo właścicielowi czy prowadzącemu fakt, że będziecie korzystali z bonu turystycznego. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji, albo przy zakwaterowaniu – tłumaczył.

To ZUS ureguluje płatność. – To nie będą pieniądze w gotówce, które będą wędrowały do rodziny i będą mogły być w związku z tym obojętnie na co wydane, bo tak jest z 500 plus. Tutaj będzie inaczej. To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną i one będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, które z czasem – mamy nadzieję – stworzą katalog bazy turystycznej w Polsce – wyjaśniał Duda.

Jak mówił prezydent, marszałek Elżbieta Witek obiecała mu, że zrobi wszystko, aby Sejm jeszcze przed wakacjami przyjął ustawę o bonie turystycznym. – Mam nadzieję, że Sejm będzie ją rozpatrywał na najbliższym posiedzeniu – dodał. I zaapelował do Senatu, by – gdy już Sejm tę ustawę przyjmie – nie zwlekał 30 dni, tylko „jak najszybciej podjął nad nią pracę. By ten bon jak najszybciej był rzeczywiście w dyspozycji polskich rodzin, zafunkcjonował jak najszybciej, by te pieniądze jak najszybciej trafiły do naszej branży turystycznej”.

Wcześniej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził w rozmowie w Radiu Kraków, że nie wyklucza, że Sejm mógłby zająć się projektem ustawy o bonie podczas jednodniowego posiedzenia zaplanowanego na 19 czerwca.

Ile dzieci miałby objąć program bonów? Wicepremier Jadwiga Emilewicz powiedziała dzisiaj podczas konferencji z dziennikarzami, że w Polsce programem 500+ objętych jest 6,5 miliona dzieci. Wtedy program kosztowałby ponad 3 miliardy złotych.

Emilewicz pytana, czy nie obawia się, że notyfikacja nowego prawa o bonach przez KE może przeciągnąć się do przyszłego roku. Zapewniła, że nie, ponieważ „po pierwsze, podobne rozwiązania obowiązują w różnych państwach członkowskich i one były przyjmowane także przed pandemią. Po drugie, ze względu na jego powszechność”.

Wczoraj Duda ogłosił przygotowanie ustawy o bonie turystycznym, który miałby trafić do wszystkich rodzin, które mają dzieci i pobierają już na nie 500 złotych z programu społecznego. To jedyne kryterium przyznawania tego świadczenia. Nie ma kryterium dochodowego.

Mogą Ci się również spodobać

Wielka Brytania wpuści bez kwarantanny mieszkańców 59 krajów

Polska jest na liście 59 krajów, których obywatele już niedługo będą mogli swobodnie przekraczać ...

Konserwator winny awarii British Airways

To wykonawca dokonujący konserwacji w centrum danych British Airways jest odpowiedzialny za wyłączenie zasilania, ...

Skrzydlaty kolos wylądował w Warszawie

Airbus A380, największy pasażerski samolot na świecie, przyleciał dziś do Warszawy z Dubaju. W ...

Biura podróży w kwietniu straciły prawie 100 procent klientów

Dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego potwierdzają rozmiar kryzysu w turystyce zorganizowanej, wywołanego pandemią. W kwietniu ...

Tajlandia prawdopodobnie nie otworzy granic do końca roku

W czasie ostatniego posiedzenia rząd Tajlandii nie wskazał daty otwarcia kraju dla turystów zagranicznych. ...

Załogi LOT-u chcą więcej pieniędzy za „postojowe”

Piloci i stewardesy zatrudnieni w Locie, dla których nie ma obecnie pracy, odrzucili ofertę  ...