Duda w Ustce ogłasza szczegóły bonu – turysta rezerwuje, ZUS płaci

Fot. Jakub Czermiński

Bon turystyczny będzie ważny do końca 2021 roku i będzie miał postać cyfrową, dlatego za usługi turystyczne zapłaci ZUS – wynika z wyjaśnień prezydenta Andrzeja Dudy, jakie przedstawił on podczas spotkania z dziennikarzami w Ustce w poniedziałek.

Żeby dostać bon o wartości 500 złotych na każde dziecko, trzeba będzie się zarejestrować na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zweryfikuje dane i wtedy dopiero da zgodę na wydanie pieniędzy.

Beneficjent w czasie rezerwowania noclegu lub usługi będzie musiał zgłosić usługodawcy, że chce skorzystać z bonu, zapłacić nim.    – wskazywał prezydent. – W momencie, w którym państwo zgłosicie się do usługodawcy, czy to rezerwując nocleg, czy wykupując jakąś imprezę turystyczną dla dzieci, obóz, kolonie, inne tego typu przedsięwzięcie, czy rezerwując wakacje w jakimś pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie państwo właścicielowi czy prowadzącemu fakt, że będziecie korzystali z bonu turystycznego. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji, albo przy zakwaterowaniu – tłumaczył.

To ZUS ureguluje płatność. – To nie będą pieniądze w gotówce, które będą wędrowały do rodziny i będą mogły być w związku z tym obojętnie na co wydane, bo tak jest z 500 plus. Tutaj będzie inaczej. To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną i one będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, które z czasem – mamy nadzieję – stworzą katalog bazy turystycznej w Polsce – wyjaśniał Duda.

Jak mówił prezydent, marszałek Elżbieta Witek obiecała mu, że zrobi wszystko, aby Sejm jeszcze przed wakacjami przyjął ustawę o bonie turystycznym. – Mam nadzieję, że Sejm będzie ją rozpatrywał na najbliższym posiedzeniu – dodał. I zaapelował do Senatu, by – gdy już Sejm tę ustawę przyjmie – nie zwlekał 30 dni, tylko „jak najszybciej podjął nad nią pracę. By ten bon jak najszybciej był rzeczywiście w dyspozycji polskich rodzin, zafunkcjonował jak najszybciej, by te pieniądze jak najszybciej trafiły do naszej branży turystycznej”.

Wcześniej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził w rozmowie w Radiu Kraków, że nie wyklucza, że Sejm mógłby zająć się projektem ustawy o bonie podczas jednodniowego posiedzenia zaplanowanego na 19 czerwca.

Ile dzieci miałby objąć program bonów? Wicepremier Jadwiga Emilewicz powiedziała dzisiaj podczas konferencji z dziennikarzami, że w Polsce programem 500+ objętych jest 6,5 miliona dzieci. Wtedy program kosztowałby ponad 3 miliardy złotych.

Emilewicz pytana, czy nie obawia się, że notyfikacja nowego prawa o bonach przez KE może przeciągnąć się do przyszłego roku. Zapewniła, że nie, ponieważ „po pierwsze, podobne rozwiązania obowiązują w różnych państwach członkowskich i one były przyjmowane także przed pandemią. Po drugie, ze względu na jego powszechność”.

Wczoraj Duda ogłosił przygotowanie ustawy o bonie turystycznym, który miałby trafić do wszystkich rodzin, które mają dzieci i pobierają już na nie 500 złotych z programu społecznego. To jedyne kryterium przyznawania tego świadczenia. Nie ma kryterium dochodowego.

Mogą Ci się również spodobać

Tysiąc dolarów za podglądanie smoków z Komodo

Odwiedzający Park Narodowy Komodo zapłacą za wstęp tysiąc dolarów – poinformowało Ministerstwo Turystyki Indonezji. ...

Air France – co czwarty lot odwołany

Akcje narodowego przewoźnika francuskiego straciły wczoraj na giełdzie w Paryżu 5,5 procent wartości. Powód ...

Rośnie zainteresowanie lotami z Wrocławia

Tylko w czerwcu lotnisko we Wrocławiu obsłużyło ponad 365 tysięcy pasażerów, a przez pierwsze ...

Cook częściej poleci do Bułgarii i Chorwacji

Thomas Cook zwiększy w przyszłe wakacje liczbę lotów z Wielkiej Brytanii do Burgas, Warny, ...

Tunezja się zastanawia, czy opodatkować turystów

W przyszłym roku w Tunezji może pojawić się podatek turystyczny. Od gości pobieraliby go ...

Lotnisko Chopina: Takiego lipca jeszcze nie było

Ponad 1,9 mln pasażerów obsłużono na Lotnisku Chopina w pierwszym miesiącu wakacji. Rok wcześniej ...