Niemiecka branża turystyczna: Nasza sytuacja nie poprawia się

Fot. AFP

Choć ruch turystyczny w Europie powoli się odradza, nadal nie ma widoków na poprawę sytuacji ekonomicznej – twierdzi niemiecka izba turystyczna DRV. Nie tylko biura podróży i agenci cierpią z powodu pandemii, inne firmy związane z turystyką też notują spadki przychodów do 95 procent.

Deutscher ReiseVerband (DRV, odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) pisze w informacji prasowej, że choć ostrzeżenia przed podróżami do krajów europejskich nie obowiązują od mniej więcej miesiąca, to nadal utrzymane są dla 160 państw.

– Nawet jeśli ruch turystycznych w Europie powoli się odradza, nadal nie ma widoków na poprawę sytuacji ekonomicznej – mówi wiceprezes w DRV Susanne Schick, która kieruje grupą członków stowarzyszonych (Grupa E). Schick odnosi się do sytuacji tych przedsiębiorców, którzy działają w branży, ale nie są ani touroperatorami, ani pośrednikami. Jak podkreśla, większość z nich nadal notuje spadki obrotów o ponad 70 procent, niemało spośród nich mówi nawet o obrotach mniejszych o 95 procent, licząc rok do roku. Chodzi między innymi o wypożyczalnie samochodów, dostawców systemów rezerwacyjnych, ubezpieczycieli turystycznych, lotniska, usługodawców informatycznych, organizacje turystyczne, hotele i zagraniczne przedstawicielstwa narodowych organizacji turystycznych.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy jadą za granicę

Z oferty krajowej skorzysta niewielu, ponieważ 70 procent z 71 milionów podróży, jakie każdego roku realizują Niemcy, to wyjazdy zagraniczne. – Nie ma ciągle na przykład możliwości planowania wyjazdów do dalekich krajów perspektyw na to – dodaje wiceprezes. Członkowie Grupy E DRV nie spodziewają się, by sytuacja miała się poprawić, co więcej, obawiają się dalszych negatywnych konsekwencji, jakie mogą pojawić się w wypadku upadłości ich klientów.

– Także wsparcie rządu dla większości z nich jest niewystarczające – podkreśla Schick. Zastosowane w nim mechanizmy obowiązują tylko do sierpnia, a to zbyt krótko, by rozpędzić biznes, szczególnie, że to bardzo wątpliwe, by podróże do wszystkich krajów świata były możliwe już od tego miesiąca.

Przedsiębiorcom pomogłoby wydłużenie postojowego do końca roku. Nastroje w branży pokazują, że kryzys będzie się utrzymywał jeszcze przez długi czas, a sytuacja firm dowodzi, jak bardzo branża jest wewnętrznie od siebie uzależniona. W Niemczech pracują w niej 3 miliony osób.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy przymykają plaże nad Bałtykiem. Za duży tłok

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Exim Tours: Nie daliśmy się sprowokować do obniżania cen poniżej kosztów

Prawie nie ma kierunków, w wypadku których nie notowalibyśmy wzrostu sprzedaży rok do roku. ...

Tajlandia: LOT przyleci do Bangkoku

Zdaniem angielskojęzycznego tajskiego dziennika „Bangkok Post” jeszcze w tym roku LOT uruchomi regularne połączenia ...

Bawaria i Czechy pod śniegiem. Są ofiary

Z powodu opadów śniegu w trzech powiatach niemieckiego landu Bawaria – Traunstein, Miesbach i ...

Będą pieniądze dla lotnisk za czas przestoju

Publiczne wsparcie dla lotnisk zobowiązanych do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w okresie stanu zagrożenia ...

Izrael bije rekord przyjazdów

O 3,6 procent wzrosła liczba przyjazdów turystycznych do Izraela w 2016 roku – informuje ...

Burmistrz Barcelony: Skasować loty do Madrytu

Do Madrytu pociągiem zamiast samolotem – to pomysł burmistrz Barcelony, który pojawił się w ...