Hiszpańska branża turystyczna na dużym minusie

Fot. Pixabay

O ponad 106 miliardów euro spadną w tym roku bezpośrednie i pośrednie przychody turystyki w Hiszpanii – wynika z analizy Exceltur, zrzeszenia reprezentującego 33 organizacje branży turystycznej.

Zrzeszenie Exceltur, do którego należą 33 organizacje branżowe reprezentujące linie lotnicze, armatorów statków wycieczkowych, biura podróży, agencje turystyczne, hotele, wypożyczalnie samochodów i inne przedsiębiorstwa, podsumowała trzeci kwartał roku w turystyce. Z analizy wynika, że z powodu pandemii koronawirusa przedsiębiorcy zanotowali w sezonie letnim (od lipca do września) spadki przychodów o 69,2 procent (minus 39,9 miliarda euro). Źle przedstawia się też sytuacja na rynku pracy w branży – zatrudnienie straciło 281 tysięcy osób, 315 tysięcy musiało przejść na postojowe lub skrócony wymiar.

W trzecim kwartale roku liczba wykupionych noclegów i wydatki gości zagranicznych spadły o ponad 80 procent rok do roku, gorzej wypadają też statystyki ruchu krajowego (minus 30 procent). Przychody firm z poszczególnych branż obniżyły się drastycznie – w wypadku hoteli o 70,8 procent, biur podróży o 82,2 procent, firm transportowych o 67,4 procent, wypożyczalni samochodów o 62,6 procent. Dla porównania spadek w przemyśle wyniósł 11,2 procent, a w usługach o 13,8 procent.

CZYTAJ TEŻ: Tragiczne skutki pandemii dla hiszpańskiej turystyki

Z raportu wynika ponadto, że największe spadki zaliczył Madryt (minus 88,2 procent), Barcelona (minus 93,7 procent), Majorka (minus 85 procent), Teneryfa (minus 82,8 procent), Lanzarote (minus 81,5 procent) i Ibiza (minus 77,6 procent).

Także prognozy na czwarty kwartał nie napawają optymizmem – z ankiety przeprowadzonej przez Exceltur wśród przedsiębiorców wynika, że średnie spadki przychodów wyniosą 77,6 procent, przy czym największe będą w biurach podróży (minus 82,7 procent) i hotelach (minus 82,5 procent). Na Wyspach Kanaryjskich, które odpowiadają za 25 procent przychodów branży w czwartym kwartale roku, wyniosą nawet 77,8 procent.

Jeśli te przewidywania się sprawdzą, turystyczne przychody będą w tym roku mniejsze od zeszłorocznych o 69,6 procent, co przełoży się na wpływy mniejsze o 106,1 miliarda euro. Przy przychodach na poziomie 46,4 miliarda euro hiszpańska branża turystyczna cofnie się do poziomu z 1995 roku. Exceltur podaje, że tylko 10,2 procent przedsiębiorców liczy, że sytuacja wróci do stanu sprzed pandemii w połowie 2021 roku, większość, bo 46,1 procent, twierdzi, że nastąpi to w 2022 roku, a 43,7 procent, że dopiero w kolejnych latach.

ZOBACZ TAKŻE: Na Majorce ubyło hoteli

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Australia zamknięta do 2021 roku

Australia prawdopodobnie nie otworzy się ponownie dla podróżnych z zagranicy do przyszłego roku, ale ...

W Itace już wakacje 2018

Wyjazdy na przyszłoroczne wakacje w Grecji, Włoszech i Albanii oraz wycieczki objazdowe po Europie ...

Wow Air – kolejny tani przewoźnik na trasie z USA do Europy

Islandzkie linie lotnicze Wow uruchamiają od tego weekendu supertanie loty z USA do Europy ...

Wakacje.pl: Klienci upadłego Millennium Travel pojadą na wakacje

Turyści, którzy kupili wyjazdy z Millennium Travel w sieci Wakacje.pl nie muszą martwić się ...

Międzynarodowe loty od lipca?

Rząd przedłużył do 16 czerwca zakaz lotów międzynarodowych. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał dziś ...

Ski amadé: Inwestujemy miliony w narty

„Trzymaj się prawej strony”, „skręć w lewo”, „jesteś u celu” – takie wskazówki będą ...