Niemcy zaostrzają lockdown. Możliwe kontrole na granicach

Fot. AFP

Rząd Niemiec przedłużył lockdown do 14 lutego. Poza dotychczasowymi obostrzeniami pojawiły się kolejne, które mają zahamować wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Kanclerz Angela Merkel, ogłaszając przedłużenie lockdownu, mówiła, że rząd ma na uwadze troskę o kraj i jego mieszkańców, ale też o gospodarkę i miejsca pracy. Jeśli liczba zachorowań drastycznie wzrośnie, ucierpią na tym wszyscy – pisze niemiecki portal branży turystycznej FVW, powołując się na agencję prasową dpa.

Ponieważ pojawiły się kolejne, bardziej zaraźliwe mutacje koronawirusa, rząd Niemiec i landy zaostrzyły zasady dotyczące maseczek. Zwykłe już nie wystarczą, teraz konieczne jest noszenie tych medycznych (FFP2, KN95 lub chirurgiczne). Na razie zamknięte pozostają lokale gastronomiczne, obiekty rekreacyjne, teatry, kina i sklepy. Wyjątkiem są sklepy spożywcze i drogerie.

CZYTAJ TEŻ: Więcej lockdownów w Europie. Nowe na liście: Katalonia, Anglia, Szkocja

W spotkaniach prywatnych poza członkami gospodarstwa domowego uczestniczyć może jeszcze tylko jedna osoba. Szkoły będą albo zamknięte, albo obecność obowiązkowa zostanie zawieszona. Rodzice są proszeni, by nie posyłać dzieci na lekcje i do przedszkoli. Pracodawcy muszą, gdzie to możliwe, umożliwić pracę z domu, a władze proszą, by ludzie korzystali z tej opcji. Minister pracy przedstawił już nawet projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Angela Merkel wraz z szefem rządu Berlina Michaelem Müllerem i premierem Bawarii Markusem Söderem podkreślają jednak, że zaczyna pojawiać się światełko w tunelu. We wtorek Instytut Roberta Kocha zanotował 11 369 nowych zakażeń, dokładnie tydzień wcześniej było ich 12 802. Wskaźnik ten nadal jest jednak zbyt wysoki, by zacząć luzować obostrzenia. Obawy budzą nowe mutacje wirusa, które pojawiły się także w Niemczech.

Merkel zapowiada, że do końca lata każdy mieszkaniec kraju otrzyma propozycję zaszczepienia się. Uproszczony będzie też dostęp do pomocy rządowej dla przedsiębiorców i samozatrudnionych. Rząd i landy mają przedstawić do połowy lutego strategię otwarcia.

ZOBACZ TAKŻE: Pełny lockdown w Czechach. Wyciągi narciarskie zatrzymane

Kanclerz nie wyklucza też przywrócenia kontroli na granicach, jeśli sytuacja będzie tego wymagać. – Nie chcemy tego, chcemy z naszymi sąsiadami dojść do partnerskiego porozumienia – mówi. Trzeba być szczególnie ostrożnym przy wjeździe do regionów i krajów uznanych za ryzykowne w kontekście pandemii, między innymi do Wielkiej Brytanii, gdzie odkryty został nowy wariant wirusa. Z Czechami, gdzie liczba zakażeń jest również duża, należy wypracować strategię testowania i skoordynować działania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Radom ma podbić świat, topiąc po drodze Modlin

W najbliższą środę Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ma podpisać list intencyjny z władzami Radomia ...

Traveldata: Grecja, Turcja i Egipt wśród najbardziej drożejących

W liczbie najniższych cen wycieczek w ostatnim tygodniu przodowała Itaka, przed Rainbowem i TUI ...

Dubaj – miasto romantycznych uniesień

Dubaj to miasto o wielu twarzach. Tu znajdziesz najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, najwyższe budynki, nowoczesną ...

Rosja – pilot zmarł w czasie lotu

Airbus 320 Aerofłotu, lecący z Moskwy do Anapy nad Morzem Czarnym, musiał awaryjnie lądować ...

Dwucyfrowy wzrost ruchu na Lotnisku Chopina

W lutym Lotnisko Chopina kolejny pobiło historyczny rekord ruchu pasażerskiego i operacji lotniczych. Port ...