Komisja Europejska chce wpuścić turystów spoza Europy

Fot. AFP

Komisja Europejska proponuje zniesienie zakazu wjazdu do Unii mieszkańców państw trzecich. Warunkiem miałby być status zaszczepionych lub przyjazd z kraju z małymi zakażeniami koronawirusem. Ma to otworzyć kontynent na turystów, szczególnie Amerykanów i Brytyjczyków.

W oświadczeniu opublikowanym 3 maja Komisja Europejska „proponuje zezwolenie na podróże nie związane z biznesem, bądź wypadkami losowymi wszystkim podróżnym przybywającym z krajów, w których sytuacja epidemiologiczna została uznana za stabilną i tym, którzy zostali zaszczepieni rekomendowaną dawką preparatu zatwierdzonego w Unii Europejskiej”.

CZYTAJ TEŻ: Parlament Europejski za certyfikatami szczepień

Zarazem KE uznaje, że zasady te mogą być rozszerzone na szczepionki, które wprawdzie w UE nie zostały zatwierdzone, ale znajdują się na liście Światowej Organizacji Zdrowia.

KE proponuje też złagodzenie liczby zakażeń, powyżej których podróże z danego kraju powinny być dozwolone.

Ponieważ jednak obawia się przywleczenia spoza Unii nowych wariantów koronawirusa zastrzega sobie utrzymanie czujności. „Jako środek zaradczy Komisja proponuje nowy hamulec bezpieczeństwa, który należy koordynować na szczeblu Unii i który ograniczyłby ryzyko dostania się takich wariantów do UE. Umożliwi to państwom członkowskim szybkie i tymczasowe ograniczenie do ścisłego minimum wszystkich podróży z krajów dotkniętych katastrofą na czas potrzebny do wprowadzenia odpowiednich środków sanitarnych” – czytamy w komunikacie.

Wcześniej przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska jest gotowa na otwarcie granic w lecie przed zaszczepionymi Amerykanami. Zrobiła to wkrótce po tym, jak turystów z USA zaprosiły na tegoroczny urlop Chorwacja i Grecja. I pod silnym naciskiem krajów żyjących w dużej mierze z turystyki — Hiszpanii, Portugalii, Francji, Malty, Cypru i Włoch.

Propozycja Komisji Europejskiej to tylko sugestia dla krajów członkowskich. Ochrona granic należy bowiem do kompetencji poszczególnych rządów i one same ustalają, jakie decyzje w tej sprawie podejmą. „Czas ożywić w sposób bezpieczny przemysł turystyczny i transgraniczne kontakty. Proponujemy zezwolić na wjazd osobom zaszczepionym i tym przyjeżdżającym z krajów z dobrą sytuacją epidemiczną” – napisała na Twitterze von der Leyen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska otwiera się na podróże lotnicze spoza Unii Europejskiej

Albania, Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Kanada, Korea Południowa i Ukraina – to kraje spoza Unii ...

W Grecji turyści wszędzie zapłacą kartą

Trzy miesiące mają w Grecji firmy turystyczne na zamontowanie terminali do płatności kartami kredytowymi. ...

Wenecja na czarnej liście UNESCO?

Burmistrz Wenecji chce, by miasto trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO w zagrożeniu, bo ...

Udany sierpień na wrocławskim lotnisku

W sierpniu Port Lotniczy Wrocław obsłużył 305,8 tysiąca pasażerów. To o 21,8 procent więcej ...

Hotel otworzył się z pompą. Zafundował gościom lot helikopterem

Pierwszy w Polsce hotel marki Nyx otworzył się 1 marca w Warszawie. Jedną z ...

Turysta mądry i przed szkodą

Rośnie liczba klientów biur podróży, którzy kupują imprezy turystyczne zabezpieczone na wypadek bankructwa organizatora ...