Wielka Brytania odmraża podróże. Polska poza zieloną listą

Dzięki szybkiej akcji szczepień Wielka Brytania powoli cofa ograniczenia w życiu obywateli. Fot. AFP

Tylko 12 krajów znalazło się na zielonej liście państw, z których przyjeżdżający do Anglii nie muszą odbywać kwarantanny. Główne kierunki turystyczne, w tym Grecja, Hiszpania, Francja i Włochy, trafiły na listę pomarańczową.

Ministerstwo Transportu Wielkiej Brytanii ogłosiło długo oczekiwane listy krajów, do których Brytyjczycy będą mogli wyjeżdżać po 17 maja. W zależności od tego, w której grupie dane państwo czy region się znajdują, podróżnych obowiązują inne restrykcje po powrocie.

CZYTAJ TEŻ: Boris Johnson: Podróże zagraniczne wrócą 17 maja. Częściowo

Wprowadzono zasadę „świateł drogowych” – zielonego, pomarańczowego i czerwonego, jak na skrzyżowaniach i tymi kolorami oznaczono grupy państw.

I tak podróżując do krajów z zielonym światłem przed wjazdem do Anglii trzeba wypełnić formularz lokalizacyjny, zrobić test na covid-19 (typu PCR lub antygenowy), zarezerwować i opłacić test, który należy zrobić najpóźniej drugiego dnia po przyjeździe. Jeśli wynik będzie negatywny, jest się zwolnionym z kwarantanny.

Na liście zielonej znalazło się tylko 12 krajów, w tym Portugalia z Azorami i Maderą, Gibraltar, Izrael, Australia, Nowa Zelandia, Singapur i Islandia.

Ważne kierunki turystyczne, jak Grecja i jej wyspy, Hiszpania, Francja, Włochy, Malta, Chorwacja, Cypr, Egipt, Stany Zjednoczone, ale też Austria, Bułgaria, czy Polska są na liście pomarańczowej. Oznacza to, że aby wjechać do Anglii poza wypełnieniem karty lokalizacyjnej i wykonaniem testów jak przy państwach zielonych, dodatkowo trzeba się przebadać ósmego dnia i odbyć 10-dniową izolację w domu lub w miejscu wskazanym w karcie lokalizacyjnej.

Przyjazd z krajów z listy czerwonej wiąże się z najbardziej restrykcyjnymi zasadami. Trzeba wtedy nie tylko spełnić warunki jak w wypadku poprzednich, ale też zarezerwować pobyt w hotelu, w którym prowadzona jest kwarantanna – w cenę pakietu wliczone są dwa obowiązkowe testy na koronawirusa.

Pobyt we wyznaczonym hotelu kosztuje 1750 funtów dla osoby dorosłej w pokoju jednoosobowym, kolejny pełnoletni pasażer zapłaci 650 funtów, a dziecko w wieku od 5 do 11 lat 350 funtów.

ZOBACZ TEŻ: Minister turystyki Grecji: Chcę stworzyć z Polską silne partnerstwo

Na liście czerwonej od 12 maja znajdować się będą między innymi Turcja, Malediwy i Emiraty Arabskie.

Powyższe zasady obowiązują nie tylko wtedy, kiedy podróżny przyjeżdża bezpośrednio z danego kraju, ale też, jeśli przebywał w nich w ciągu ostatnich 10 dni przed wjazdem do Anglii. Nawet, jeśli był w „czerwonym” lub „pomarańczowym” kraju tylko tranzytem.

Państwa są wpisywane do poszczególnych grup na podstawie wskaźnika zachorowań na covid-19, tempa szczepień i występowania w nich groźnych mutacji koronawirusa. Lista ma być aktualizowana co trzy tygodnie.

Pełną informację i listy krajów znajdziesz tutaj.

WARTO: Do Niemiec bez testu. Polska znika z listy krajów wysokiego ryzyka

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorząd uczy branżę, czym jest cyfryzacja

Niemiecki Związek Turystyczny powołał komisję do spraw cyfryzacji. Jej zadaniem będzie tłumaczenie przedsiębiorcom zasad ...

Linie lotnicze odpowiedzą za błędy innych przewoźników

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że pasażerowie lotów łączonych mogą ubiegać się o odszkodowanie ...

Grecja króluje na Instagramie

Grecja, Chorwacja i Cypr to kierunki, które są najczęściej wymieniane przez użytkowników Instagrama, wynika ...

Rząd Indii: Będzie wielkie sprzątanie Gangesu

– Jeśli twoje serce jest czyste, Ganges już w nim mieszka i nie musisz ...

Włosi luzują obostrzenia. Restauracje – tak, stoki – nie

Rząd włoski złagodził obostrzenia w kilku regionach kraju, w tym w Lombardii, Wenecji, Emilii-Romanii ...

Polscy turyści chętnie odwiedzają Niemcy

Od stycznia do czerwca zagraniczni turyści wykupili w Niemczech 39,8 miliona noclegów. To o ...