250 młodych ludzi polskiego pochodzenia ze Stanów Zjednoczonych, z Brazylii, Argentyny, Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi i krajów Europy Zachodniej przyleciało do Polski, by poznać kraj przodków
Projekt „Polska jest w tobie”, którego pomysłodawcami są prezes PLL LOT Rafał Milczarski i wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Michał Stępniewski, wsparły Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centrum Myśli Jana Pawła II – podaje w komunikacie LOT, partner i koordynator projektu. Honorowy patronat nad nim objął prezydent Andrzej Duda.
Do udziału w projekcie zaproszono 250 osób polskiego pochodzenia w wieku od 12 do 20 lat z Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Argentyny i krajów Europy Zachodniej, które przyleciały właśnie do Polski. Zwiedzą między innymi Warszawę, Gdańsk, Wrocław, Wadowice, Zakopane i Kraków. Czeka ich poznawanie miejsc ważnych dla polskiej historii i kultury, udział w warsztatach i szkoleniach, oglądanie filmów o historii Polski, nauka polskiego, spotkania z powstańcami warszawskimi i przedstawicielami polskich władz.
Część uczestników projektu jest w Polsce pierwszy raz. „Udział w programie jest dla nich unikatową szansą na poznanie i podtrzymanie więzi z krajem przodków i stworzenie silnej relacji z Polakami z całego świata. To z kolei pozwoli utworzyć grupę ambasadorów polskości wśród rodaków mieszkających poza granicami Polski i wzmocnić jej pozytywny wizerunek” – czytamy w komunikacie.
Zdaniem sekretarza stanu w MSZ Szymona Szynkowskiego, cytowanego w komunikacie, „warto zadbać o to, aby rzesze młodych, zdolnych, otwartych na świat osób polskiego pochodzenia pokochały Polskę tak jak ich przodkowie”. – Niech podróże po Polsce, spotkania z językiem polskim, historią, przyrodą, geografią, tradycjami kulturowymi i kulinarnymi, będą doświadczeniem, które pozwoli im angażować się na rzecz polskiej sprawy w świecie – mówi wiceminister.
– Jestem przekonany, że uczestnicy projektu odkryją w sobie Polskę – piękny język, kulturę i historię naszego kraju, a także jego współczesne i nowoczesne oblicze. Mam nadzieję, że na zakończenie projektu z dumą powiedzą „Polska jest w nas”. Będą do Polski wracać i kreować jej pozytywny wizerunek w krajach zamieszkania – dodaje minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Organizacją pobytu zajmą się Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Koszty projektu w większości pokryje Senat, wesprą go finansowo także największe polskie przedsiębiorstwa i fundacje korporacyjne.
– Cieszę się, że w zainicjowany przez LOT projekt włączyło się kilkanaście instytucji państwowych, organizacji pozarządowych i firm, dzięki czemu budowanie i utrzymywanie relacji z Polonią nabiera nowych kształtów. Jestem przekonany, że program ten zaowocuje nowymi inicjatywami społecznymi i biznesowymi, które przyczynią się do wzmocnienia reputacji Polski na arenie międzynarodowej – mówi prezes LOT-u Rafał Milczarski.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.