Na Santorini tylko z biletem wstępu?

Fot. Greek National Tourism Organisation / Y. Skoulas

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju proponuje wprowadzenie biletów na Santorini i ograniczenie liczby pasażerów statków wycieczkowych. Grecki rząd analizuje ten pomysł.

Grecki rząd sprawdza możliwość wdrożenia zaleceń Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju dotyczących zrównoważonego rozwoju w turystyce – donosi portal branżowy Greek Travel Pages. EBOiR chciałby między innymi wprowadzenia w szczycie sezonu biletów wstępu do najpopularniejszej na wyspie wioski Oia.

Kolejna propozycja to ustanowienie limitu liczby statków pasażerskich zatrzymujących się na Santorini, ograniczenie wynajmu mieszkań przez portale typu Airbnb, powtórna analiza planu zagospodarowania przestrzennego wyspy, a także wprowadzenie nowego systemu zarządzania odpadami i ograniczenie używania plastiku.

CZYTAJ TEŻ: Grecja: setki milionów euro na projekty turystyczne

Strategia oparta na tych sześciu filarach powstała we współpracy z lokalnymi władzami i przedsiębiorcami oraz ekspertami. Także Ministerstwo Turystyki wspierało projekt, który sfinansowała Unia Europejska. Jego celem jest wprowadzenie szybkich, pozytywnych zmian, które z jednej strony zapewnią turystom lepsze doświadczenia związane z pobytem na wyspie, z drugiej poprawią jakość życia mieszkańców i wesprą zrównoważony rozwój.

Chodzi między innymi o ponowne ustalenie godzin dostawy produktów do sklepów i punktów usługowych, poszerzenie stref dla pieszych, promocję mniej znanych części wyspy, zapewnienie możliwości wynajęcia mieszkania przez osoby żyjące na Santorini, ustalenie slotów na wizyty pasażerów statków, poprawę jakości transportu publicznego, usunięcie nielegalnych znaków, zbudowanie ścieżek i tras wędrownych i rozwój agroturystyki.

ZOBACZ TAKŻE: Grecja gotowa na promocję lata

Jak mówi burmistrz Santorini Antonis Sigalas, od września zeszłego roku lokalne władze są w stałym kontakcie z ministrem turystyki i wspólnie tworzą plan działania, określają priorytety i czas realizacji poszczególnych zadań oraz wskazują organy odpowiedzialne za ich wykonanie. Burmistrz podkreśla, że projekt jest bardzo ważny dla nowego rządu, interesuje się nim także premier. Sigalas dodaje, że Santorini ma mieć własną organizację turystyczną, która zajmie się zarządzaniem tym sektorem.

Na Santorini przyjeżdża około 2 miliony turystów rocznie, nie licząc pasażerów statków wycieczkowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Władze USA chcą wiedzieć więcej o turystach

Amerykański Departament Stanu będzie wymagał od wszystkich krajów przekazywania większej liczby danych o osobach ...

Członek zarządu OLT Express: Wierzyłem w Amber Gold

Marcin P. na pytanie, czy ma świadomość, ile pieniędzy potrzeba, by zbudować rynek dla ...

Ryanair chce konkurować z Booking.com

Hotele, które będą sprzedawać noclegi przez Ryanair Rooms, zapłacą niższą prowizję niż w Booking.com ...

Więcej pociągów, ale i utrudniających remontów na torach

Kolei przybędzie od grudnia połączeń i przystanków. PKP obiecują też skrócenie czasu podróży na ...

Hotelarze liczą straty po zimnej majówce

Pijatyki, głośne imprezy, seks w hotelowym basenie, telewizor wyrzucony przez okno – tak niektórzy ...

Miliony dla szefów firm turystycznych

4,45 miliona dolarów zarobił w zeszłym roku prezes grupy hotelowej InterContinental w Europie Richard ...