Rekordowy wynik tureckiej turystyki

Fot. www.goturkey.com

W zeszłym roku do Turcji przyjechało 51,9 miliona gości, a przychody z turystyki wyniosły 34,5 miliarda dolarów – podaje turecki urząd statystyczny TurkStat.

Zeszły rok okazał się udany dla tureckiej turystyki. Do kraju przyjechało 51,9 miliona osób, czyli o 13,7 procent więcej niż rok wcześniej. 86,2 procent odwiedzających stanowili obcokrajowcy, a 13,8 procent Turcy mieszkający na stałe za granicą. 73,8 procent tych pierwszych przyjechało do Turcji w celach wypoczynkowych, rozrywkowych i żeby uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i kulturalnych, a 61,7 procent tych drugich, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi.

Większa liczba odwiedzających przełożyła się na wyższe przychody z turystyki, które wyniosły 34,5 miliarda dolarów i były rekordowe. Dla porównania rok wcześniej sięgnęły 29,5 miliarda dolarów. Turyści wydawali średnio 666 dolarów (647 dolarów w 2018 roku). Najwięcej pieniędzy szło na napoje i posiłki (prawie 1,1 miliarda dolarów) i na zakwaterowanie (miliard dolarów). Takie dane opublikował turecki urząd statystyczny TurkStat.

Z kolei Ministerstwo Kultury i Turystyki poinformowało, że liczba gości zagranicznych wzrosła o 14,1 procent i przekroczyła 45 milionów (39,5 miliona rok wcześniej). Minister turystyki Turcji Mehmet Nuri Ersoy powiedział, że w tym roku Turcja planuje pozyskać 58 milionów gości zagranicznych.

CZYTAJ: Turcja liczy na 58 milionów turystów

W zeszłym roku najpopularniejszym kierunkiem był Stambuł (15 milionów osób, prawie 33-procentowy udział w rynku). Na drugim miejscu znalazła się Antalya (14,65 miliona), a trzecim prowincja Edirne granicząca z Bułgarią i Grecją (4,3 miliona).

Krajem, z którego przyjechało najwięcej turystów, była Rosja (15,6 procent udziału w rynku, 7 milionów wizyt), na drugim miejscu znalazła się Rosja (11,2 procent, 5 milionów), na trzecim Bułgaria (6 procent, 2,7 miliona). Z Polski wyjechało natomiast 880,9 tysiąca osób, czyli o 36,3 procent więcej, licząc rok do roku (udział w rynku wyniósł 1,9 procent).

ZOBACZ TEŻ: Turcja zmienia zasady pobierania podatku turystycznego

W zeszłym roku o 2,4 procent do 67,6 procent wzrosło obłożenie w hotelach – wynika z danych tureckiego stowarzyszenia hotelarskiego TÜROB, na które powołuje się dziennik „Daily Sabah”. W Stambule wyniosło 74 procent, w Antalyi 65,7 procent. Przychód na pokój wyniósł średnio 52,3 euro (plus 13 procent), a średnia cena pokoju zwiększyła się o 10,4 procent do 77,4 euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Premier nadaje bieg apelowi branży turystycznej

„Otrzymaliśmy oficjalne pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nadające bieg rozpatrzeniu naszej prośby o ...

Linie lotnicze z Gabonu mogą już latać do Europy

Unia Europejska wykreśliła afrykański kraj z tak zwanej czarnej listy przewoźników lotniczych. Czarna lista ...

Turystyka nie ruszy bez certyfikatów

Certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo sanitarne to dzisiaj najskuteczniejsza broń w walce ze skutkami koronakryzysu – ...

Część niemieckich touroperatorów odwołuje wyjazdy studyjne

TUI odwołał wyjazdy studyjne dla agentów, ale DER Touristik i FTI chcą je przeprowadzić ...

Grecja uporządkuje turystykę konferencyjną

Utworzenie Krajowego Rejestru Konferencji to nowy pomysł greckiego Ministerstwa Turystyki na uporządkowanie sektora MICE ...

Condor celuje w dalekie kraje

Linia lotnicza Condor, która zdołała oddzielić się od Thomasa Cooka, ma nadzieję na udaną ...