Europejska turystyka ma się dobrze

Szlok wodny Wielka Pętla Wielkopolska. Fot. materiały promocyjne.

O 5,3 procent wzrosła w pierwszych 10 miesiącach zeszłego roku liczba przyjazdów turystów zagranicznych do Polski, wynika z opracowania Europejskiej Komisji ds. Turystyki.

W 2019 roku ruch turystyczny w Europie urósł o 4 procent, czyli o 2 procent mniej niż w 2018 roku. Powodem spowolnienia były, zdaniem Europejskiej Komisji ds. Turystyki (ETC) napięcia polityczne i handlowe, zakaz przyjazdów dla chińskich grup spowodowany zachorowaniami wywołanymi koronawirusem (koronawirus pojawił się w grudniu) i słabsza koniunktura gospodarcza.

CZYTAJ TEŻ: Polska: dużo więcej Koreańczyków i Ukraińców, mniej Turków i Greków

Choć prawie każdy z analizowanych krajów zanotował wzrost liczby przyjazdów, to tylko w trzech wypadkach wskaźnik ten wyniósł lub przekroczył 10 procent. Mowa o Czarnogórze (plus 21 procent), Turcji (plus 14 procent) i Litwie (plus 10 procent). Wynik lepszy niż średnia dla Europy (3,5 procent) zanotowały również Słowacja (9 procent) i Holandia (8 procent). Serbia zawdzięcza 7-procentowy wzrost liczby przyjazdów z Chin zniesieniu wiz i dobrym stosunkom dyplomatycznym między oboma krajami.

W wypadku Polski w pierwszych 10 miesiącach roku liczba przyjazdów zwiększyła się o 5,3 procent, a noclegów o 5,2 procent – podaje ETC.

Część krajów zanotowała jednak spadki – przykładem może być Rumunia (mniej turystów o 4 procent), dla której nadal wyzwaniem pozostaje rozwój infrastruktury i promocja. Gorszy wynik miała też Islandia, która straciła na upadku taniej linii lotniczej WOW Air i wysokim kursie korony (minus 14 procent).

W zeszłym roku lepsze wyniki miał sektor zakwaterowania. Wskaźnik obłożenia wzrósł o 0,4 procent, a średnia cena i przychód na pokój odpowiednio o 2,1 i 2,5 procent. Z drugiej strony jednak zmalał wskaźnik wzrostu liczby dostępnych miejsc noclegowych. W zeszłym roku najlepiej rozwijały się hotele w krajach śródziemnomorskich.

ZOBACZ TEŻ: Grecja zapowiada kolejny wzrost w turystyce

ETC odnosząc się do perspektyw hotelarstwa w tym roku jako największe zagrożenie wskazuje zakaz podróżowania chińskich turystów w związku z pojawieniem się koronawirusa. Z drugiej strony szansą na rozwój jest popyt na wyjazdy wśród Amerykanów – małe bezrobocie, wzrost płac to czynniki, które rozruszały  konsumpcję wśród tamtejszych klientów, w tym popyt na usług turystyczne. Dodatkowym czynnikiem skłaniającym do podróżowania był mocny dolar, dzięki czemu wyjazdy do Europy były dla mieszkańców USA tańsze. Stany Zjednoczone są bardzo ważnym rynkiem źródłowym dla Starego Kontynentu, szczególnie dla krajów w basenie Morza Śródziemnego, takich jak Turcja (wzrost liczby przyjazdów w 2019 roku o 30 procent), Cypr (27 procent) i Czarnogóra (26 procent).

ETC pisze, że choć światowa gospodarka ma w tym roku wzrosnąć o 3,3 procent, to nie należy lekceważyć zagrożeń wynikających z napiętych relacji handlowych, politycznych, niepokojów społecznych, zagrożeń epidemiologicznych i klimatycznych.

WARTO: Turcja liczy na 58 milionów turystów

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

GIS: Wjeżdżasz do kraju – wypełnij formularz

Formularz, który musi wypełnić każdy kierowca i pasażer samochodu wjeżdżającego do Polski można już ...

Świętokrzyski ROT ma nowego prezesa

Andrzej Pruś został prezesem Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Zastąpił sprawującego tę funkcję przez ...

Czy LOT kupi niemieckiego Condora?

Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły ofertę zakupu czarterowej linii lotniczej Condor. Condor jest na ...

Qatar Airways: Latamy zgodnie z planem

Operacje Qatar Airways z i do Dohy przebiegają bez zakłóceń, większość lotów realizowana jest ...

Dwa na trzy kąpieliska z wodą doskonałej jakości

85 procent kąpielisk w Europie spełnia najbardziej rygorystyczne normy jakości wody. W Polsce taką ...

Sindbad i Agat w sojuszu autokarowym

Od 23 kwietnia na stronach przewoźników autokarowych Sindbad i Agat będą obowiązywać ujednolicone rozkłady ...