Prywatne odrzutowce – nowy wymiar podróżowania

Rynek prywatnych odrzutowców w Polsce nabiera na sile. Coraz więcej osób decyduje się na wynajem lub zakup prywatnego odrzutowca. W jakim celu? Najczęściej po to, by skutecznie realizować potrzeby biznesowe. Nie mniej jednak, w ostatnim czasie coraz popularniejszy staje się wynajem pojedynczych lotów do celów turystycznych. Tym sposobem, możemy dotrzeć w niemal każde miejsce na ziemi, w wybranym przez nas czasie i z udogodnieniami, jakich nie zapewni nam nawet lot 1 klasą.

Jak podróżować by nie zwariować?

Statystyki pokazują, że na wyjazdy turystyczne każdego roku decyduje się ponad połowa Polaków. Część z nich wybiera urlopy w sezonie wakacyjnym, a część kilkudniowe wypady turystyczne niezależnie od sezonu. Jest jednak pewna przeszkoda, im bardziej spontaniczny wyjazd, tym trudniej znaleźć korzystny cenowo rodzaj transportu.

Tanie linie lotnicze, pociągi albo podróże samochodem wydają się być kilkadziesiąt razy tańsze niż wynajem czarteru, jednak warto przyjrzeć się temu bliżej. W przypadku biletów lotniczych i kolejowych musimy pamiętać, że termin ma ogromny wpływ na cenę. Im później decydujemy się na zakup, tym większe prawdopodobieństwo, że cena będzie bardzo wysoka, termin podróży niedogodny albo, że miejsc już nie będzie wcale. Do ceny biletów lotniczych trzeba również w wielu przypadkach doliczyć opłatę za bagaż, a podróż z pupilem często bywa niemożliwa. Do tego dochodzą koszta transferu do i na lotnisko oraz ryzyko opóźnień – nawet kilkudziesięciogodzinnych!

Podróż samochodem to natomiast kilka ujemnych czynników finansowych i organizacyjnych – do ceny paliwa musimy doliczyć opłaty za autostrady, parkingi, a także pamiętać o ryzyku usterek, kolizji, czy zmęczenia kierowcy. W tym przypadku realizacja biznesów w trakcie podróży albo relaksu i wypoczynku graniczy niemal z cudem. Z pomocą przychodzą loty czarterowe prywatnymi odrzutowcami.

Zakup odrzutowca to nie fanaberia

Zakup prywatnego odrzutowca jest prostszy niż mogłoby się wydawać. Nie trzeba posiadać ogromnego hangaru, który zmieści naszą maszynę, ani pasa startowego na podwórku. Co więcej – nie musimy posiadać uprawnień pilota, jak John Travolta, ani angażować młodszego rodzeństwa do roli stewardów lub stewardess. O całą oprawę zatroszczy się bowiem profesjonalna obsługa wybranej firmy, która świadczy usługi lotów odrzutowcami, np. Jet Story.

Jeszcze kilka lat temu odrzutowce posiadali tylko najbogatsi Polacy – właściciele firm, które generują miliardy. Dziś w posiadanie maszyn weszli sportowcy, uczestnicy showbiznesu, ale także mniejsi przedsiębiorcy. Dzieje się tak, ponieważ w dobie prowadzenia biznesów łatwiej, a często taniej, jest przemieścić się z miejsca na miejsce w celu dopełnienia interesów. Co więcej – dzięki prywatnym odrzutowcom, można prowadzić biznes w przestworzach. To okazja na firmowy lunch, sporządzenie kontraktów albo zebranie menagerów w drodze do klienta.

Czy zakup odrzutowca się opłaca?

To zależy. Głównie od tego, jak często podróżujemy oraz jaką dysponujemy maszyną. Popularne stało się kupowanie używanych samolotów, które są w zasięgu finansowym wielu przedsiębiorców. Koszt uzależniony jest od rodzaju maszyny, roku produkcji i jej kondycji. Za samolot w dobrym stanie, który posłuży nam przez lata, będziemy musieli zapłacić nieco ponad 3,5 miliona złotych. Nowe odrzutowce natomiast charakteryzują się ogromnym rozrzutem cen. Za najtańszy, dostępny obecnie w sprzedaży – Cirrus Vision Jet, zapłacić trzeba ponad 7 milionów złotych. Odrzutowce ze średniej półki cenowej kosztują około 50-70 milionów złotych, natomiast te najdroższe sięgają naprawdę wysokich sum. Przykładowo, za Gulfstream G650 trzeba zapłacić ponad 230 milionów złotych. To zatem luksus, na który nieliczni mogą sobie pozwolić.

Pamiętajmy jednak, że posiadanie statku powietrznego wiąże się nie tylko z jego zakupem, ale również utrzymaniem. To koszt paliwa, prac obsługowych, amortyzacji i ubezpieczenia. Aby zminimalizować wydatki możemy zdecydować się na udostępnianie naszej maszyny do lotów komercyjnych, np. tutaj. Dzięki temu, w chwili, gdy my nie korzystamy z odrzutowca, może on na siebie zarabiać za sprawą podnajmowania go innym zainteresowanym.

Wynajem czarteru dla każdego

Zakup własnego odrzutowca to opcja, która dla wielu osób wciąż pozostaje nieosiągalna. Jednak wynajem pojedynczego lotu jest szansą na podróż, z której może skorzystać nawet „przeciętny Kowalski”. Wydawać by się mogło, że to horrendalny koszt, który obciąży konto na kilka następnych wypłat. Zapewniamy – to przestarzały mit.

Wynajem czarteru często okazuje się być korzystniejszy cenowo aniżeli inny środek transportu. Samoloty odrzutowe mieszczą kilka, a nawet kilkanaście osób i pozwalają dotrzeć do dokładnie obranego celu, a nie lotniska oddalonego o kilkaset kilometrów od pożądanej lokalizacji. Dzieląc więc koszt wynajmu na ilość pasażerów, a także omijając dodatkowe kwoty np. za transfer do i z lotniska, cena wychodzi porównywalna do innego środka transportu, przy nieporównywalnym standardzie. To w odrzutowcach mamy gwarancję najwyższej jakości obsługi i wygody.

Najczęściej prywatne loty są odpowiedzią na zapotrzebowanie biznesmenów, menadżerów i bardziej zamożnych klientów. W związku z tym, firmy świadczące usługi wynajmu czarterów wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i oferują loty Empty Legs, czyli sytuacje, kiedy maszyna musi po kogoś dolecieć w określonym terminie albo musi skądś powrócić. Aby samolot nie leciał pusty, firmy oferują klientom lot w znacznie niższej cenie. Dzięki temu na wakacje możemy dotrzeć w ekspresowy i ekskluzywny sposób.

Podróżowanie na miarę XXI wieku

W dzisiejszych czasach coraz więcej Polaków decyduje się na zagraniczne i krajowe wojaże. Rozrastająca się oferta sprzedaży oraz wynajmu prywatnych odrzutowców sprawia, że ceny stają się coraz korzystniejsze i bardziej przystępne nie tylko dla przedsiębiorców, sportowców, czy celebrytów. Nie trzeba mieć kilkunastu zer na koncie, by na spotkanie biznesowe albo wycieczkę polecieć prywatnym czarterem. Moda ta rośnie w siłę, a my z przyjemnością obserwujemy ten trend.

Mogą Ci się również spodobać

Włoskie regiony narciarskie walczą o sezon

Premier Włoch mówi „nie” świątecznemu wypoczynkowi na nartach. Chce uniknąć wydarzeń z sierpnia, kiedy ...

Lipiec nadal słaby dla niemieckich agentów turystycznych

O 82,8 procent w porównaniu z zeszłym rokiem spadły w lipcu przychody niemieckich agentów ...

Nie ma śniegu, są wolne pokoje

Liczba rezerwacji noclegów na sylwestra w polskich górach spadła w porównaniu z zeszłym rokiem ...

Sri Lanka obniża opłaty liniom lotniczym

Rząd Sri Lanki zadecydował o obniżeniu opłat lotniskowych, pasażerskich i ceny paliwa lotniczego, by ...

Rainbow: Rok rekordowego zysku

Rainbow podsumował trzy kwartały tego roku – wprawdzie liczba klientów zmalała o 2 procent, ...

Grecja: Na bankructwo Cooka pomoże więcej promocji

11 milionów euro wyda greckie Ministerstwo Turystyki na kampanię promocyjną, która rozpocznie się w ...