Jak oszczędzić na wakacje bez wyrzeczeń?

Każdy z pracujących wie, jak istotne dla naszego zdrowia, komfortu psychicznego i produktywności są wakacje. Często jednak w ciągu roku spotyka nas szereg nieplanowanych wydatków, przez co niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni do zrezygnowania z wymarzonej destynacji urlopu lub pewnych dodatkowych kosztów wiążących się z atrakcyjnością wyjazdu. Jak zaoszczędzić na wakacje bez wyrzeczeń?

Wakacje 2019 – najpopularniejsze kierunki

Z roku na rok w ofertach biur podróży pojawiają się nowe kierunki lub bardziej atrakcyjne ceny wyjazdów w miejsca, które dotychczas były mniej popularne.

Jakie miejsca cieszą się największym zainteresowaniem w 2019 roku?

  • Bliski Wschód

Coraz więcej osób rozgląda się za wakacjami na Bliskim Wschodzie. Najchętniej wybierają wakacje w Izraelu (Tel Awiw, Jerozolima) i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dubaj stał się przez ostatnie lata bardzo modnym wyborem i okazuje się, że nawet koszt takich wakacji nie odstrasza ludzi, którzy chcą choć na chwilę zaznać bliskowschodniego luksusu.

  • Europa: główne kierunki

Najpopularniejszymi destynacjami na Starym Kontynencie nadal są Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy. Chętnie wybieramy Cypr czy Maltę. Część turystów decyduje się na opcję „all inclusive”, część jednak chętnie wybiera wypoczynek łączący zwiedzanie najpopularniejszych miejsc i plażowanie.

  • Bałkany

Od dobrych dwóch dekad chętnie wybieramy również wakacje na Bałkanach. Wspaniały klimat połączony z zapierającymi dech w piersiach widokami sprawia, że takie kraje jak Albania, Macedonia, Czarnogóra i Chorwacja z roku na rok ciągle zyskują na popularności. Decydujemy się na Riwierę Albańską, Wybrzeże Jońskie.

  • Hipnotyzująca egzotyka

Ci, którzy pragną zaznać egzotycznej podróży, zastanawiają się nad wakacjami w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej. Kupujemy więc wakacje w Kenii, na Zanzibarze, na Dominikanie, w Tajlandii lub na Kubie. Pragnący zaznać miejskiego życia w odmiennej rzeczywistości decydują się na podróż do Chin.

Wakacje = koszty

Wiadomo jednak, że wyjazd na wymarzony urlop wiąże się z wysokimi kosztami. Skąd się biorą? Zawierają w sobie między innymi koszty za: transport do miejsca docelowego, transport do hotelu, ubezpieczenie lotu, koszty pobytu i pożywienia, koszty dodatkowych atrakcji (animacje, drinki, zaplanowane wejścia do innych restauracji, spa), czasami wlicza się koszty wycieczek, za które nie trzeba dodatkowo płacić na miejscu, oraz marżę biura podróży.

Niestety, im dalszy kierunek podróży i im bardziej rozwinięta opcja, tym drożej. Czasami tak drogo, że zmuszeni jesteśmy zrezygnować z wymarzonego urlopu na rzecz czegoś, co może niekoniecznie było naszym planem wakacyjnym.

Jak zaoszczędzić na wymarzone wakacje?

Sposobów na zaoszczędzenie jest kilka, ale każdy powinien wybrać taki, który jednocześnie nie obniży znacząco jego codziennego poziomu życia:

  • Prowadzenie budżetu domowego

Skrupulatne zapisywanie wszystkich wydatków i poniesionych kosztów związanych z codziennym życiem nie tylko służy samemu przeanalizowaniu sytuacji, ale również znalezieniu takich przestrzeni, dzięki którym możemy zaoszczędzić odpowiednią ilość pieniędzy, które możemy przeznaczyć na przykład na wakacje.

  • Konto oszczędnościowe

Z myślą o wymarzonych wakacjach możemy założyć konto oszczędnościowe, na które co miesiąc będzie spływać ustalona przez nas kwota na określony cel – w tym przypadku upragniony urlop.

  • Skarbonka

Niektórzy decydują się na wrzucanie do tradycyjnej skarbonki pieniędzy o określonym nominale, ilekroć znajdą się w ich posiadaniu. Na przykład możemy wrzucać do skarbonki wszystkie monety pięciozłotowe, by po jakimś czasie móc się przekonać, że takim sposobem zaoszczędzimy zadowalającą kwotę. Niestety minusem tej metody jest fakt, że większość z nas nie operuje już fizycznymi pieniędzmi, a wygodnie płaci kartą za swoje zakupy.

  • Oferty grupowe

Na niektórych portalach internetowych można znaleźć tańszą opcję wycieczki dla kilku osób. Możemy zdecydować się na ten sposób oszczędzania, dzięki któremu zostanie nam więcej środków na własne wydatki podczas urlopu.

  • Last Minute

Oferty Last Minute również są formą oszczędzania pieniędzy, bowiem jeśli nie przeszkadza nam to, że nie mamy jasno ustalonego terminu wakacji i możemy sobie pozwolić na spakowanie się i wyruszenie w każdej chwili, możemy zaoszczędzić nawet do 40-50% regularnej ceny wyjazdu.

Brak pieniędzy to koniec marzeń o wakacjach?

Nawet jeśli nie udało nam się odłożyć odpowiedniej kwoty na wymarzone wakacje, nie powinniśmy rezygnować z wyjazdu. Frustracja spowodowana brakiem możliwości wypoczynku z pewnością nie wpłynie pozytywnie ani na nasze samopoczucie, ani na naszą efektywność. Skąd więc wziąć pieniądze na wyjazd?

Dobrym pomysłem może okazać się pierwsza pożyczka za darmo: vivus.pl/moje-finanse/pierwsza-pozyczka-za-darmo/ (RRSO 0%). Firmy pożyczkowe, szczególnie te największe i najbardziej liczące się na rynku, często oferują nowym klientom możliwość wzięcia szybkiej pierwszej pożyczki bez kosztów. Co to oznacza? Nie mniej, nie więcej tyle, że oddajemy dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyliśmy. Warto więc zastanowić się, czy mając takie opcje naprawdę warto rezygnować z upragnionych wakacji tylko przez brak odpowiedniej ilości środków na nie. Odpowiedź zdaje się nasuwać sama.

Artykuł sponsorowany przez Vivus Finance sp. z o.o.

Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. – przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki przez Internet lub telefon to 3000 zł. Jednorazowa opłata rejestracyjna, która jest niezwłocznie zwracana wnioskodawcy, wynosi 1 grosz (gdy Klient dokonuje opłaty rejestracyjnej na jeden z rachunków bankowych, w którym Spółka posiada swoje konto) lub 1 złoty gdy Klient korzysta z systemu Blue Cash. Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.com.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1500 zł; całkowita kwota do zapłaty 1500 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 04.02.2019 r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Mogą Ci się również spodobać

O’Leary zaskarży pomoc rządów dla konkurentów

„Kokainista na głodzie” i „pijany wujek psujący atmosferę na weselu” – to epitety, jakimi ...

Powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków

W Zakopanem powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków. Znalazło się w nim 100 miejsc związanych z ...

Coral Travel: Ten rok zaliczymy do najlepszych

O tym, czy miniony sezon był udany dla biura podróży, które kierunki miały najwięcej ...

W biurach podróży: koniec wakacji bliżej, ceny niżej

Malta – 122,2 procent wzrostu, Egipt – 115,5 procent, Tunezja – 114,7 procent, Albania ...

Itaka: Żaden z klientów nie ucierpiał na Kos

Nasi klienci nie ucierpieli na skutek trzęsienia ziemi na Kos. Dokładamy wszelkich starań, aby ...

Ewakuacja pasażerów kolejki linowej nad Renem

60 osób zostało ewakuowanych z wagoników kolejki linowej nad Renem w Kolonii. Ratownicy mają ...