TT Warsaw to już marka

Pierwszy dzień jubileuszowej, 25. edycji targów turystycznych pokazał, że jest to najważniejsze i najatrakcyjniejsze wydarzenie branży

Aktualizacja: 23.11.2017 16:06 Publikacja: 23.11.2017 15:24

fot. facebook.com/polska.travel

fot. facebook.com/polska.travel

Foto: Facebook

- Chciałbym pogratulować 25 lat pięknej historii i tego, że TT Warsaw są nie tylko znaczącą marką w Polsce i na świecie, ale też narzędziem do budowania relacji biznesowych i promocji kraju – powiedział Witold Bańka, minister sportu i turystyki, podczas gali otwarcia TT Warsaw. Wydarzenie odbyło się Teatrze Studio w Pałacu Kultury i Nauki, który w tym roku gości targi po dziewięcioletniej przerwie.

Bańka podkreślił, że ministerstwu leży na sercu turystyka, jako ważna i dynamicznie się rozwijająca gałąź gospodarki. Przypomniał, że jego resort podczas dwóch lat pracy przeprowadził w parlamencie dwie ustawy: o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym i o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Potęga targów

Uroczystość otwarcia była okazją do podsumowań, wspomnień i podziękowań za współpracę. - Zaczynaliśmy w 1993 roku na Torwarze – wspominała prezes firmy MT Targi Urszula Potęga. – Po dwóch latach, w 1995 roku przenieśliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wystawialiśmy się do 2008 roku, aby następne edycje, aż do ubiegłego roku, organizować w halach MT Targów na ul. Marsa. Na jubileusz wróciliśmy do Pałacu Kultury i Nauki. W czasie tych lat wystawiało się u nas 113 krajów, 10 734 wystawców, a targi odwiedziło prawie pół miliona zwiedzających – podsumowała.

Przypomniała też, że jednym z pomysłodawców stworzenia TT Warsaw była Polska Izba Turystyki. - To pani praca sprawiła, że te targi zajmują teraz tak znaczącą pozycję – zauważył, zwracając się do Potęgi Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

– To najważniejsze wydarzenie turystyczne w Polsce – zauważył zaś przewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Ireneusz Raś. – Pani prezes wzięła z turystyki to co najlepsze, a to, co robi, robi dobrze. Pani Urszula Potęga to potęga polskiej turystyki - dodał.

Symbolicznego otwarcia targów dokonali wspólnie minister Witold Bańka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dariusz Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski, prezes PIT Paweł Niewiadomski i prezes MT Targów Urszula Potęga.

Rozdawano podziękowania, dyplomy i gratulacje. Grand Prix za wkład merytoryczny i wsparcie otrzymało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Targowe statuetki za 25-letnią współpracę otrzymali: Polska Izba Turystyki, sejmowa komisja kultury fizycznej, sportu i turystyki, Tunezyjskie Biuro Turystyki, Województwo Mazowieckie - Miasto Stołeczne Warszawa oraz miesięcznik branżowy "Rynek Turystyczny". Za wieloletnią współpracę zostali też wyróżnieni: Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polski Związek Organizatorów Turystyki, Izba Turystyki RP, SPATA (Society of Polish American Travel Agents), Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce, Warszawska Izba Turystyki, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, Warszawska Organizacja Turystyczna, Pałac Kultury i Nauki, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne", Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Forum Turystyki Przyjazdowej, Polska Izba Turystyki Młodzieżowej, Polski Związek Prywatnych Pracodawców Lewiatan, Szybka Kolej Miejska, Forum regionalnych organizacji turystycznych oraz Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel.

– To już 25. edycja, albo dopiero 25. – żartował Rafał Romanowski. – Branża rolna chce się mocno wpisywać w to przedsięwzięcie, czego dowodem jest nasz projekt „Odpoczywaj na wsi", polegający na promocji tej formy turystyki w kraju. Zainicjowaliśmy go rok temu właśnie na targach TT Warsaw, a tym roku na jubileuszowych targach go podsumujemy – dodał.

Wyróżnienia z współpracę otrzymały kraje partnerskie targów w poszczególnych larach: Francja (1995), Austria (1996), Hiszpania (1997, 2002), stan Hawaje (1998), Włochy (1999), Maroko (2003, 2011), Węgry (2004), Turcja (2005), Republika Czeska (2006), Norwegia (2007), Indonezja (2008), Egipt (2009, 2014), Słowacja (2010), Palestyna (2015), Rumunia (2016) i Polska.

Podziękowania za wieloletnią współpracę otrzymali ponadto: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „ Teraz Polska", biuro podróży Itaka, Konsorcjum Polskich Biur Podróży, Pracowania Sztuk Plastycznych, Pracownia Sztuki Dekoracyjnej d. Bracia Łopieńscy oraz spółka Spektra SP.

Ważnym momentem było też uhonorowanie byłych prezesów Polskiej Izby Turystyki: Mariana Kubickiego, Alojzego Hamerskiego i Jana Korsaka.

Specjalne Grand Prix przypadło też Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA). – To wyróżnienie jest dowodem, że w Unii Europejskiej mamy miejsce, gdzie możemy dyskutować o problemach turystyki i wpływać na kształt turystycznego prawa – powiedział Paweł Niewiadomski, odbierający nagrodę w imieniu sekretarza generalnego tej organizacji Michela de Blusta.

Kryształowy Globus – wspólna nagroda Polskiej Izby Turystyki i TT Warsaw „dla kryształowego organizatora turystyki wyjazdowej' została przekazana Biuru Podróży Orlando.

Wyróżnienia dla jubilatki

Na końcu gali uhonorowano też samą prezes targów, która wyróżnienia otrzymała od Polskiej Organizacji Turystycznej, władz województwa mazowieckiego (honorowy medal Pro Masovia), Izby Turystyki RP (Złota Odznaka Rady Turystyki RP), Warszawskiej Izby Turystyki, Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Turystyki (Wawrzyn Polskiej Turystyki).

Po inauguracji imprezy minister sportu i turystyki zwiedził hale targów. Na stoisku Polskiej Organizacji Turystycznej za pomocą okularów wirtualnej rzeczywistości obejrzał najnowsze filmy promocyjne. Wychylił też filiżankę kawy żołędziowej.

Potem zajrzał na chwilę do Ogrodów Światła, jakimi promuje się pierwszy raz obecny na TT Warsaw Pałac Wilanów. Pobyt na targach zakończył na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stylizowanego na wiejską zagrodę, gdzie przy drewnianym stole odbyła się degustacja tradycyjnych przysmaków.

– Świetne targi – powiedział w rozmowie z Turystyką rp.pl. – Dużo wystawców, których widać. I mimo że to dzień branżowy, to są tu tłumy, co potwierdza tylko moją opinię, że TT Warsaw to już marka.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"