Otwarcie 1,5 km podziemnej trasy turystycznej wytyczonej m.in. odcinkiem sztolni odwadniającej z XIX wieku odbędzie się w sobotę w zabrzańskim kompleksie Sztolnia Królowa Luiza. Całość dostępnych dla turystów podziemi pogórniczych w Zabrzu ma liczyć docelowo 10 km.
- To z pewnością najstarszy obiekt górnictwa węglowego, który zostanie oddany do ruchu turystycznego w Europie - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego, do którego należy oparty o historyczną sztolnię turystyczny kompleks Sztolnia Królowa Luiza.
- Takich obiektów nie ma, one się nie zachowały. To, co chcemy pokazać, to obiekt, którego też już w zasadzie nie było - został zlikwidowany - zaznaczył dyrektor. - W całości to największy turystyczny podziemny kompleks górniczy w Europie – będzie liczył ok. 10 km tras turystycznych pod ziemią - dodał, wyjaśniając, że chodzi zarówno o infrastrukturę dawnej sztolni i połączonego z nią pod ziemią skansenu górniczego Królowa Luiza, a także na razie odrębnej zabytkowej kopalni Guido.
Otwierana w sobotę licząca ok. 1,5 km trasa ma obrazować, jak rozwijało się górnictwo przez ostatnie 200 lat: od metod XIX-wiecznych prezentowanych w sztolni i wyrobiskach z tego okresu, po XX-wieczne, jakie można poznać w czynnym już od pewnego czasu podziemnym skansenie górniczym Królowa Luiza, który będzie jej ostatnim elementem.
Turyści mają zbierać się w gotowej od paru lat naziemnej części Królowej Luizy przy ul. Wolności, gdzie znajduje się m.in. szyb "Carnall", prowadzący 36 m pod ziemię na poziom kanału. Przejdą stamtąd pieszo dawną sztolnią kilkaset metrów do miejsca, gdzie znajdował się podziemny port (teraz odtworzony).