Od początku stycznia do końca czerwca z siatki połączeń regularnych i czarterowych 13 polskich lotnisk regionalnych skorzystało 13,7 miliona podróżnych, czyli o 7,5 procent (ponad 950 tysięcy) więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - podaje Związek Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL) w komunikacie, podkreślając, że w tym samym czasie średnia dynamika ruchu pasażerskiego na europejskich lotniskach wyniosła według ACI Europe (stowarzyszenie zrzeszające ponad 500 europejskich lotnisk) 4,4 procent.
W pierwszym półroczu wszystkie polskie lotniska obsłużyły w sumie ponad 22,3 miliona podróżnych, z czego 62 procent przypadło na lotniska regionalne, a 38 procent na Lotnisko Chopina w Warszawie.
Czytaj też: "Centralne lotnisko nie zniszczy regionalnych portów".
Wśród lotnisk, które rocznie obsługują powyżej miliona pasażerów (grupa 1), pod względem ich liczby prym wiodło lotnisko w Krakowie. Z jego połączeń skorzystało w pierwszym półroczu 3,8 miliona podróżnych. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z wynikiem 2,5 miliona, na trzecim Katowice - 2 miliony, a na kolejnych Wrocław i Modlin - po 1,6 miliona oraz Poznań - 1 milion.
Z kolei wśród lotnisk obsługujących rocznie mniej niż milion pasażerów (grupa 2) najlepsze wyniki osiągnęło lotnisko w Rzeszowie, które obsłużyło 363 tysiące podróżnych. Drugie miejsce zajął Szczecin z wynikiem około 290 tysięcy (dane szacunkowe), a trzecie Bydgoszcz - 196 tysięcy. Za nimi uplasowały się Lublin - 166 tysięcy, Łódź - 111 tysięcy, Olsztyn - 65 tysięcy i Zielona Góra - 11 tysięcy.