Co roku w Tatry wyruszają prawie 4 miliony turystów - podaje biuro prasowe Polskich Kolei Linowych w komunikacie. W ubiegłym roku zostawili oni w Tatrzańskim Parku Narodowym co najmniej 420 kilogramów śmieci - tyle zebrali wolontariusze Stowarzyszenia Czysta Polska w ramach projektu „Czyste Tatry".
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Społecznych i Rynkowych (IBRiS) na zlecenie PKL wynika, że wiedza Polaków na temat ochrony górskiej przyrody jest niewystarczająca. Ponad 80 procent wie, że w góry należy zabrać plecak, zapasową odzież, latarkę i mapę, ale już tylko 73 procent deklaruje, że wzięłoby worki na śmieci.
- Od początku istnienia projektu „Czyste Tatry" przypominamy, że nasza przyroda pozostanie piękna tylko wtedy, kiedy sami o nią zadbamy - mówi organizator projektu Rafał Sonik, cytowany w komunikacie. - Nasze zachowanie wpływa na to, co z wizyty w górach zapamiętają inni turyści. Wędrujmy więc świadomie i zwracajmy uwagę na to, co robią inni. Ochrona przyrody jest naszym wspólnym obowiązkiem - dodaje specjalista ds. turystyki z TPN i ambasador akcji edukacyjnej PKL „Odpowiedzialnie w góry!", Jan Krzeptowski-Sabała.
Czytaj także: „Koleje linowe uczą odpowiedzialności w górach".
Podczas finału tegorocznej, ósmej już odsłony akcji „Czyste Tatry", który odbędzie się 26 i 27 lipca w Zakopanem, kilka tysięcy wolontariuszy znów wyruszy sprzątać tatrzańskie szlaki. Przy tej okazji patronujące inicjatywie Polskie Koleje Linowe przypominają o kilku ważnych zasadach, których należy przestrzegać, wędrując po górach. Jedną z nich jest zabieranie ze sobą śmieci.